No products in the cart.

0

No products in the cart.

(104***) Rozhovor se sebou samotnou – „Čemu dáváš přednost?“

Eliško, dáváš přednost kofole nebo kávě?

Hm, to je těžká otázka. Miluji kofolu, protože je to český nápoj. A navíc má děsně zvláštní chuť. Někdo říká, že kofola je česká coca-cola. Nesouhlasím. Kofola má s coca-colou společnou jen jednu věc – tmavou barvu. Mmmmmňam, hned bych si kofolu dala! Ale zpět k otázce. Musím říct, že dávám přednost kávě, protože mi prostě chutná. Piju ji*(1) každé ráno, když čtu knihu nebo pracuji. A navíc v porovnání s kofolou v ní není cukr ani bublinky.

Další otázka. Na který film se raději podíváš – na Pelíšky nebo na Hvězdné války?

Určitě Pelíšky! Hvězdné války jsou kultovním filmem. A také moc zajímavé z grafického hlediska a z hlediska vývoje filmové techniky. Ale Pelíšky jsou Pelíšky. Taková česká klasika 😊 Ale pokud dobře neznáš českou historii a kulturu, možná budeš potřebovat mnoho scén vysvětlit. Pamatuju si, když jsem byla na gymplu, měli jsme ve třídě na půl roku amerického studenta. V jedné hodině jsme se dívali na Pelíšky, protože paní učitelka byla nemocná. Hehe, to bylo fajn. Zapnuli jsme anglické titulky. Celá třída se často smála. Ale Američan ne. Díval se na nás a nerozuměl.

Čemu dáváš přednost – dvaceti kilometrům pěšky nebo šedesáti kilometrům na kole?

Musím říct, že mám ráda obojí – jak chození pešky, tak jízdu na kole*. Moc ráda chodím po horách. Chodit po rovině je pro mě obecně nuda. Ale někdy je i jen malá procházka po městě nebo po lese fajn odpočinek. Načerpám novou energii. Cítím se líp. Ale víc si zasportuju na kole. Kolo jsem vždy zbožňovala. Ale před pár lety jsem měla nehodu. Spadla jsem z kola a šest týdnů mi nebylo moc hej = to znamená, že mi nebylo fajn. A od té doby se bojím jezdit rychle.

A poslední otázka. Co je lepší – učit se česky nebo už umět česky?

Mh, to je přílis jednoduchá otázka. Samozřejmě, že se teprve cizí jazyk učit! Když se učíš česky nebo jiný cizí jazyk, každý den objevuješ něco nového. Každý den jsi lepší a lepší. A protože trénuješ mozek, budeš také mít později Alzheimera 😛 Jinak pokud tě baví struktura a původ slov, tak jako mě, tak máš často takový ten „ahá“ moment. Například jako známé dny v týdnu – neděle od „V neděli se nedělá“, pondělí, protože je po neděli, středa, protože je ve středu týdne, čtvrtek, pátek, čtvrtý a pátý den v týdnu… To mě děsně baví 😊 To je na jazyku to krásné!

No a teď je řada na tobě, čemu dáváš přednost a proč?

Eliška

 • Odkaz na wikipedii o filmu PELÍŠKY
 • GYMPL = střední škola, vzdělávání je obecné a teoretické

* As you can see often, sometimes the word order changes. In Czech, word order is, indeed, quite free, but not completely free! 🙂

There is a very simple rule for that: New information at the end. If we are receiving a new information, we put this new information at the end of the sentence. If it is not new to us, we put it at the beginning (because we know it already) and end with new idea, new name, new place,… Sort of surprise for the listener/reader only at the end!

Examples:
Když jsem byla malá, přečetla jsem Robinsona Crusoe. Tato kniha se mi opravdu moc líbila.
Ale víc si zasportuju na kole. Kolo jsem vždy zbožňovala.

Dávám přednost kávě, protože mi prostě chutná. Kávu piju každé ráno, když čtu knihu nebo pracuji

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am experienced tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.