No products in the cart.

0

No products in the cart.

Chceš se stát součástí slowczech?

Tak čti dál!

Pokud ještě neznáš slowczech dobře, věz, že slowczech nejsou jen studenti, ale především lektorky češtiny na volné noze, které sdílí stejné hodnoty. Cílem slowczech je rozvíjet kariéru těchto lektorek, nabídnout pomocnou ruku, propojit s motivovanými klienty, přicházet s dalšími možnostmi spolupráce a služeb mimo samotné učení, omezit profesní osamělost. Díky slowczech si mohou lektorky dovolit víc.

1. business
- žádné zneužívání moci
- minimální sazbu 750 CZK/60 min.
- úžasné klienty
- možnost učit skupiny
- možnost pronajmout si učebnu/kancelář slowczech v centru Brna
- navrhnout a prodávat online produkty
- publikovat své vlastní knihy a materiály

2. komunita
- staneš se součástí podporující komunity, nebudeš izolovaná
- získáš možnost podílet se na tvorbě obsahu
- budeš moct organizovat eventy – jak online, tak F2F
- budeš přicházet s nápady a vidět je se realizovat
Lektorství češtiny je výjimečná práce, která nás neuvěřitelně naplňuje. Ty to cítíš stejně. Máš chuť se rozvíjet, budovat komunitu, pomáhat a nechat si pomáhat.

Jsi ochotna sdílet své know-how a inspirovat ostatní. Souzníš s přístupem slowczech k výuce češtiny a učíš stejným nebo podobným stylem (protože přesně takoví jsou i klienti slowczech).

Miluješ tuto práci a víš, co tě na ní tak baví.
Jak se stanu lektorkou slowczech?
Na email nám napiš, kdo je podle tebe typický klient slowczech a jak bys s ním spolupracovala. Vendy tě poté kontaktuje s žádostí o ukázkovou lekci. Pokud tvůj přístup sedí ke klientům slowczech, pozveme tě na online setkání (30 - 60 minut), které nám potvrdí, že do slowczech patříš.

Jací jsou klienti od slowczech?
Zaprvé fakt, že jsou naši klienti velcí nadšenci do češtiny. Často jsou velmi samostatní, ale také nároční. A zadruhé, náš “matching system” zajistí, že spolupráce lektora a studenta je pro oba dva potěšením.

Jaký je rozdíl mezi lektorkou slowczech a slowczech network?
Slowczech network je komunita otevřená všem lektorům češtiny pro cizince. Jedná se o placené měsíční členství. Nezajistí ti studenty ani žádné jiné spolupráce. Naopak pokud se staneš lektorkou slowczech, máš víc výhod (včetně domlouvání spoluprací místo tebe). Pozn. každýá lektorka slowczech je členkou slowczech network.

Musím pasovat do nějaké "formy slowczech"?
Ne. Každá jsme jiná, každá přinášíme své nápady a svou část sama sebe. A díky této různorodosti se slowczech může rozvíjet. Je nicméně třeba, abys souznila s naším přístupem a metodami.

Jak se přidat do slowczech?

Pošli nám email na contact@slowczech.com, který bude obsahovat dvě věci:

1. něco o sobě
2. a kdo je podle tebe typický klient slowczech a jak bys s ním spolupracovala.

Těšíme se na tebe!

Od našich lektorek – proč slowczech?

Lektorka Šárka ⚪🔴🔵

1. důvod je TÝM. Slowczech má skvělou energii, která mě motivuje. Otevřenost, férovost a důvěra všech lektorek mi dovoluje otevřít jakékoliv téma, radit se a sdílet. Když položím otázku, vždycky přijde odpověď. Když vyjádřím nejistotu, vždycky přijde podpora a rada. Nikdo nikoho nesoudí, nekritizuje a neodsuzuje za odlišný názor nebo postoj. Navíc všichni sledují dění kolem, vzdělávají se, inspirují se, takže každá rada a odpověď stojí rozhodně za to. Jako lektorka na volné noze si takového zázemí nesmírně cením, protože jinak je v tom člověk sám.

2. důvod – STUDENTI. Do slowczech přichází hrozně fajn lidi. A Vendy dokáže  velmi citlivě spárovat lektora a studenta, takže je pak každá lekce spíš příjemně strávený čas s někým, s kým si rozumím, než práce jako taková. A funguje všechno, co v lekci fungovat má – porozumění a důvěra.

3. důvod – SVOBODA. Systém spolupráce se slowczech je nejlepší, jaký jsem měla možnost poznat. Cítím se naprosto svobodná, vnímám náš vztah jako férovou spolupráci a to mě baví.

Lektorka Monika ⚪🔴🔵

Slowczech je pro mě unikátní komunita hlavně v tom, že propojuje profesní i osobní život. Všechno je mnohem příjemnější, když člověk ví, že je někdo ve stejné situaci a řeší podobná témata. Sdílíme si mezi sebou tipy jak z oblasti učení, tak i osobního rozvoje, a to mě na tom hodně baví. Všechny se navzájem podporujeme a pomáháme si. Je skvělé, že pokud potřebujeme poradit nebo pomoct, můžeme díky WhatsApp skupině komunikovat ihned. Taky se mi líbí, že se čas od času sejdeme, ať už živě, nebo na Zoomu. Dohromady (nebo v menší skupině) navíc můžeme tvořit skvělé věci (materiály apod.), na které bychom například samy nenašly odvahu nebo by nám to trvalo mnohem déle. Ve slowczech má člověk volnou ruku a může s velkou podporou realizovat svoje nápady.

Holky, díky, jste pro mě obrovská inspirace a věřím, že spolu ještě uděláme velký věci!

Lektorka Vendy ⚪🔴🔵

Na volné noze se člověk může někdy cítit trochu opuštěně. Díky slowczech ale můžu říct, že mám opět kolegy a cítím se být součástí nějakého týmu. A jako tým fungujeme opravdu skvěle: ať už spolupracujeme při tvorbě videí, na přípravě intenzivního kurzu nebo velmi otevřeně sdílíme znalosti a zkušenosti, vždy se to děje se vzájemným respektem a v přátelském duchu. Kromě toho mi slowczech pomohl i profesně. Poprvé jsem mohla otevřít vlastní skupinové kurzy, dostala jsem se k zajímavým klientům, odvážila jsem se stoupnout si před kameru a odhodlala jsem se (několikrát) zvýšit ceny.

Lektorka Peťa S. ⚪🔴🔵

I když pracujeme s lidmi, může být práce on-line lektora jazyků vlastně docela osamělá. Slowczech je pro mě jako virtuální kancelář plná stejně naladěných a přátelských kolegyní. V pauzách mezi lekcemi se tady řeší problémy, sdílí radosti nebo úplně obyčejně tlachá o všem, co se nám honí hlavou. Já osobně jsem díky této komunitě získala hromadu inspirace pro svoje hodiny, ale ještě o něco víc si cením toho, že jsem si uvědomila, že jako freelancerka opravdu nemusím dělat všechny nesmysly, které se po mně chtěly. A tak je nedělám a pracuje se mi mnohem líp. Takže: milé slowczech dámy, díky, jste báječné a pro mě jste malý zázrak!

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am experienced tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.