No products in the cart.

0

No products in the cart.

(172**) Monča: Cestování v Česku

Ahoj, jak to jde, můj milý posluchači SlowCZECH? Dneska pro Tebe mám super překvápko. Mám pro tebe parádní překvapení. Pamatuješ si na rozhovor s Mončou?  Měsíc zpátky jsme pro Tebe, já a Monča, nahrály video rozhovor. Můžeš se podívat i na YouTube. Povídaly jsme si o tom, proč Monča bydlí ve Vietnamu a že já nemám ráda české jídlo – svíčková. Slyšel(a) jsi tento fajn rozhovor?

Monča říkala v rozhovoru, že ráda cestuje. A protože ráda cestuje, připravila pro Tebe dnes krátkou epizodu o cestování v Česku. Je to vlastně aktuální téma, protože s Korona virem nemůžeme moc cestovat. A tak tedy – kam jezdíme v Česku na dovolenou? A co děláme o dovolené? 

V Česku je spousta krásných míst. Máme historické památky a taky pěkná místa v přírodě. Máme i hory a místo moře máme rybníky a jezera. Česko je malá země, takže můžeme cestovat autem, vlakem nebo autobusem. Za pár hodin můžeme navštívit několik míst.

V Česku je jeden velký trend – jezdíme na chatu. Spousta Čechů má dům na vesnici, kterému se říká chata. Na chatu jezdíme hlavně v létě nebo o víkendu. Po pracovním týdnu chceme být mimo město. A co tam děláme? Pracujeme na zahradě, pěstujeme ovoce a zeleninu, jezdíme na kole nebo chodíme do lesa.

Mnoho lidí chodí do lesa na houby, chodí houbařit, sbírat houby. Já taky ráda sbírám houby, ale nerada je jím. Ráda sbírám i lesní ovoce jako borůvky, maliny a brusinky. Moje mamka dělá skvělé borůvkové knedlíky.

Mnoho Čechů taky jezdí stanovat. Myslím, že tento trend, stejně jako to, že jezdíme na chatu, začal za komunismu, když jsme nemohli tolik cestovat do zahraničí.  I dnes ale spousta lidí jezdí stanovat, hlavně s dětmi. Pro děti je to nový zážitek a dobrodružství.

A co ty? Jezdíš taky na chatu? Chodíš do lesa sbírat houby? Spíš rád/a pod stanem, nebo preferuješ pohodlnou postel v hotelu?

Mončo, já odpovím, ano? Bohužel chatu nemám, a tak na chatu nejezdím. Bohužel houby nejím, tak nechodím do lesa sbírat houby. Ale moc ráda spím pod stanem. Když jsem byla malá, pořád jsme spali pod stanem anebo pod širákem. Spát pod širákem znamená, že máme spacák, ale nemáme stan. Takže spíme venku na zemi a můžeme se dívat na hvězdy a na Měsíc. Je to moc krásné. A je to lepší než pohodlná postel v hotelu. 

Díky, Mončo, za tvoji skvělou práci. Díky za to, že spolupracuješ se SlowCZECH. Jsem opravdu moc ráda! 

No, a ty, milý posluchači SlowCZECH jestli se Ti dnešní epizoda s Mončou líbila, komentuj na www.slowczech.com. Jestli chceš pomoc SlowCZECH i finančně, můžeš tak udělat přes tipeee.com nebo přes paypal nebo brzy i Patreon, wow. No a pozor, na eShopu SlowCZECH je teď nová audio kniha, 40 stran textu a 3 hodiny audia na téma české pády. Ebook se jmenuje “Learn Czech cases with stories”. Ale víc informací na webu SlowCZECH, že jo! Tak, už dost, už jsem mluvila ažaž. Měj se hezky, uč se česky a brzy ahoj.

Eliška & Monča

… Kdo je Monča? Monču znáš z video rozhovoru na YouTube!

  4 Comments

 1. 16/08/2020
  Reply

  Ahoj Eliško,

  Tvůj podcast je super! To mi moc pomaha. Děkuju moc!

  Hledal jsem podcast a teď jsem ho našel. Mam velkou radost 🙂

  Koupím si audioknihu. Jsem si jist, že mi to také pomůže.

  Měj se hezky, ahoj!
  Kristian

 2. User Avatar
  slowczech
  17/08/2020
  Reply

  Ahoj Kristian,
  díky moc za kompliment. Jsem ráda, že Ti SlowCZECH pomáhá! 🙂
  Koukám koukám, že jsi určitě pečlivý student – že víš, jak najít čas pro studium češtiny a jak zůstat motivovaný! To je podle mě největší problém, když se učíme něco nového.
  Posílám pozdrav do Prahy 😉
  Eliška

 3. Ahoj Eliška,

  I saw some of your videos and I think we have similar ideas about motivation and responsibility 😉

  Honestly, I’m so delighted I checked out your website last weekend. I feel like I’ve found the winning lottery ticket haha.

  Your project is the best thing since sliced bread for any Czech learner who wants to practice, practice, practice… (even 7 days per week!) to make progress.

  I’m not using hyperbole here. I mean it. I haven’t found anything on the internet that offers so much great stuff! To je super!!

  I bought your 101 book yesterday. It’s great! I’ll also buy your new book later this week.

  Posílám pozdrav z Prahy 😉
  Kristian

 4. User Avatar
  slowczech
  19/08/2020
  Reply

  Dear Kristian,
  haha, thank youuu, I would love to have the same feeling about the lottery, whether its a real one or in Arabic language 😀

  I love the expression you used “the best thing since sliced bread”, its so nice! Besides, related to the Czech bread for sure, haha.

  Please, let me know what about the last audio/ebook. I will be happy to have your feedback not only as a student but as a teacher, too. I got it reviewed and checked out by some of my students/friends. But still, in order to create another one (adding the adjectives or plural, dont know yet…) its always better to improve the last project released.

  Posílám pozdrav z Brna! 😉
  Eliška

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am experienced tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.