No products in the cart.

0

No products in the cart.

(255) Jaký byl tvůj rok 2022 se slowczech?

Ahoj, jak to jde? Na začátek chci říct, že v dnešní epizodě možná uslyšíš našeho syna, který si s manželem hraje dole. Protože dělat/nahrávat teď podcast je docela výzva, když máme doma syna. Tak nebuď, prosím, překvapený/překvapená. No,… konec roku 2022 se blíží. Jak se cítíš ohledně svojí češtiny? V dnešní epizodě pro tebe mám tři otázky na zamyšlení. Můžeš se zamyslet nad svojí cestou k lepší češtině. Dnešní epizodu si můžeš přečíst taky v anglické verzi ve svém emailu. Jestli nedostáváš newsletter od slowczech, určitě se můžeš přihlásit k odběru. Všechny novinky posíláme emailem totiž. No a nebo si můžeš anglickou verzi přečíst v transkriptu této epizody na slowczech.com/255

Protože posloucháš tento podcast, jsi fanoušek slowczech. Teda,… pravděpodobně. Díky za to! A ať už nás znáš celých 6 a půl roku nebo nás znáš jenom pár týdnů, cos letos udělal nebo udělala?

 • Možná jsi slyšel/a jednu z 20 epizod tohoto podcastu (z celkových 255). Víš, která epizoda byla nejúspěšnější? Epizoda číslo 240 Typický Čech, kterou pro tebe připravila lektorka Lenka.
 • Možná jsi viděl/a jedno z našich 24 videí, které jsme letos publikovali (nebo česky vydali) na youtube (z celkových 135). Když začala ta hrozná válka na Ukrajině, vydali jsme video False friends “Ukranian vs. Czech”. Toto bylo nejúspěšnější video roku 2022. 
 • No a nebo ses taky možná stal/a jedním z našich 59 Patronů a užil/a sis přes 50 benefitů.
 • Možná ses zúčastnil/a jednoho z 6 eventů, které jsme zorganizovali v Praze a v Brně. Průměrně vás přišlo na každý event asi 10. To byla fakt sranda!
 • Možná jsi měl/a lekce s jednou z našich 27 lektorek. Letos nás kontaktovalo 16 lektorek, které nám psaly, že se jim líbí, co slowczech dělá a že se chtějí přidat do komunity lektorek slowczech. Jenom 7 z nich ale pracuje a učí stylem slowczech.
 • No, možná jsi taky zaplatil/a lekce formou Benefit Plus.
 • Možná jsi četl/a jeden z našich 34 newsletterů, který jsme letos poslali.
 • Možná jsi taky byl/a mezi 184 fanoušky, kteří si koupili náš ebook nebo online kurz.
 • No a nebo jsi nám možná poslal/a feedback nebo jsi nás doporučil/a svým přátelům, protože se ti přístup slowczech líbí a chceš, aby o nás vědělo co nejvíc lidí. Díky za to!

Nicméně… nejdůležitější ze všeho je, žes letos udělal/a alespoň úplně malinkatý krok, aby ses dostal/a blíž ke svým jazykovým cílům. Nebo si nemyslíš, že ano? Cítíš se zklamaně, žes nesplnil/a své jazykové cíle? Nebo se jen chceš podívat zpět na celý rok? Tady jsou pro tebe 3 otázky na zamyšlení o tvé cestě k lepší češtině. Řeknu ti je, ale taky si je můžeš přečíst na webu slowczech v transkriptu této epizody.

 1. Jak rok 2022 změnil tvůj pohled na učení se nebo používání češtiny?
 2. Kdybys měl/a stroj času a vrátil/a se do ledna, co bysis řekl/a, že je zbytečné letos dělat co se češtiny týče? Na čem bys neztrácel/a čas?
 3. Jmenuj jednu situaci, ve které ses cítil/a opravdu skvěle a nabitý/á energií?

To jsou otázky jenom pro tebe. Ale jestli chceš odpovědi sdílet s komunitou studentů slowczech, můžeš to udělat na webu slowczech, do komentářů pod tuto epizodu.

No, a to je ode mě dneska všechno. V lednu na tebe čekají epizody od dvou nových lektorek – od Daniely a od Martiny. Taky se můžeš těšit na nový web a nové nápady od lektorek slowczech. No,… je toho hodně! Slowczech je každým rokem lepší, větší a zábavnější! A to jsem moc ráda! Veselé Vánoce, šťastný nový rok a ahoj v příštím roce.

***

Anglická verze z tvého newsletteru: The end of 2022 is coming. How do you feel about your Czech, {$name}? In today’s email we would like to suggest some questions for you to think about your journey towards a better Czech.

Because you are reading this email, you are a slowczech follower. Whether you’ve known us for the whole 6,5 years or just a couple of weeks, this year maybe…

 • … you listened to one of our 20 podcast episodes (255 total)? Číslo 240 “Typický Čech” by Lenka being the most popular one this year!
 • Maybe you watched one of our 24 videos released this year (135 total). When the horrible war in Ukraine started, we published False friends “Ukranian vs. Czech” which is the most popular video in 2022! Thank you!
 • Maybe you became one of our 59 Patrons and enjoyed over 50 benefits
 • Maybe you participated in one of our 6 Prague or Brno events (10 of you came on average every time! It was so fun!)
 • Maybe you had lessons with one or more of our 27 tutors (16 tutors contacted us saying that they like what slowczech do and want to join, we welcomed only 7 of them who teaches the slowczech way).
 • Maybe you paid your lessons with Benefit Plus.
 • Maybe you read one or more of our 34 newsletter emails sent this year.
 • Maybe you were among 184 fans who purchased one of slowczech ebook or self study course.
 • Maybe you sent us your feedback or recommended us to your friends to spread slowczech language approach

However, the most important is that you made at least one tiny little step to get closer to your language goals. You don’t think you did? You feel dissapointed not reaching your goals? Or you just like thinking back? Here are 3 self-reflection questions for you to reflect upon your Czech journey 🙂

 1. How did 2022 change the way you are looking at learning/using Czech?
 2. If you had a time machine and went back to January, what would you tell yourself NOT to waste time on in 2022, language-wise?
 3. Name a situation in which you felt really powerful when using your Czech.

Would you like to share your thoughts with the slowczech community? You can do it here. And now, užij si Vánoční svátky. Veselé Vánoce a šťastný nový rok! And if you still want to watch or listen to some slowczech content, check our Xmas videos and podcast episodes:

Czech traditions of Christmas (video by Šárka, Bára and Vendy)

Co mám ráda na Vánocích (video + podcast by Eliška)

Jak slowczech slaví Vánoce (podcast by Lenka, Míša, Ema and Eliška)

Uvidíme a uslyšíme se v novém roce, v roce 2023.

slowczech team

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am experienced tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.