No products in the cart.

0

No products in the cart.

(112***) Co mám ráda na Vánocích?

Veselé Vánoce!

Ahoj, tady Eliška. Today I have for you 2 versions of Christmas with slowczech. First one is the video – less complicated, shorter and full of my own home-made videos. The second one is the audio where I added mode details about  Christmas in my family. Enjoy 🙂

Jsou tady Vánoce. Vánoce jsou v Česku příjemné a klidné svátky, kdy je rodina dohromady. Děti, které žijí daleko, přijedou navštívit rodiče. A taky prarodiče. Babičky a dědečky a celou velkou rodinu navštěvujeme na Boží hod (tedy 25. prosince) nebo na Štěpána (tedy 26. prosince). Proto jsou oba tyto dny státní svátky. Nejdeme do práce ani do školy. A všechny velké obchody musí být zavřené.

Já mám moc ráda Vánoce a dnes ti chci říct proč. Chci ti říct, co mám ráda na Vánocích.

Tak zaprvé je to cukroví. Existuje spousta druhů cukroví. Každá česká rodina má svoje typy cukroví, které každý rok peče. Ano. Je pravda, že je to jen cukr, tuk a mouka. Ale to nejdůležitější na pečení cukroví je příprava – všichni, kdo chtějí, spolu pečou cukroví. Příprava cukroví je docela dlouhá. A proto sedíme, povídáme, popíjíme něco dobrého a jsme rádi, že jsme spolu a že nic jiného nemusíme dělat.

Zadruhé – mám ráda dobré pití. K českým Vánocům patří samozřejmě nějaký dobrý alkohol. A pro děti džus nebo dětské šampáňo.

Zatřetí – mám ráda dobré jídlo. O Vánocích si do bříška cpeme spousty dobrot. Moje oblíbená dobrota (samozřejmě až po cukroví) je vánočka! Mňam. Každé vánoční ráno si k snídani dávám vánočku.

Zapáté – opravdu ráda zdobím stromeček. U nás ho zdobíme 23. prosince večer nebo 24. prosince ráno. Díváme se s tatínkem na pohádky a přitom na stromeček dáváme vánoční ozdoby. Ale pozor, ne jen ty klasické, hlavně ty čokoládové. Protože potom pokaždé, když procházíš okolo stromečku, chramst! Můžeš sníst jednu ozdobu 🙂 Stromeček odzdobíme na Tři krále, to je 6. ledna. Ale většinou jsou všechny jedlé ozdoby už dááávno pryč.

Zašesté – mám ráda vánoční výzdobu. Všude jsou světla a svíčky. Každá česká rodina dává do okna elektrický vánoční svícen. Mnoho rodin zdobí svoje vstupní dveře, okna, na stoly dáváme větvičky ze stromečku, ke stropu věšíme jmelí. Když se na Štědrý den pod jmelím políbíte, budete mít až do příštích Vánoc mnoho lásky.

Zasedmé – mám ráda dárky. Jako každé dítě, hihihi. V Česku nosí dárky Ježíšek. Jak vypadá? Rozhodně nevypadá jako Santa Klaus. České Vánoce a český Ježíšek, to je takové speciální kouzlo. Protože každé dítě si může podle své fantazie představit vlastního Ježíška. A tak je každý Ježíšek jiný. Ten můj je malý, nahatý, létá, do našeho bytu vstupuje oknem a dárky nosí v pytli.

A zaosmé (a za poslední) – jak už jsem říkala na začátku. Mám ráda vánoční pohodu. Nic nedělat. Pít. Jíst. Koukat na pohádky. Trávit čas s rodinou. A spááát.

Eliška

Music Credit: Bethlehem - Christmas par Kevin MacLeod est distribué sous la licence Creative Commons Attribution (https://creativecommons.org/licenses/...) Source : http://incompetech.com/music/royalty-...

  5 Comments

 1. Rene
  28/12/2018
  Reply

  Díky za skvělé video. Moc se mi líbilo!
  Cukroví, vanočka, čokoládové obdoby… už mám hlááád!
  🙂
  Veselé Vánoce!

 2. User Avatar
  slowczech
  28/12/2018
  Reply

  René, opět ti děkuji za kompliment 🙂 A také přeji Veselé Vánoce z Brna! Eliška

 3. User Avatar
  Barbara Whitney
  11/12/2019
  Reply

  Ahoj Eliško,
  Moc mám rada váší lekci, ale co se stalo s bodem začtvrté?
  Vaše věčná studentka, Barbara

 4. User Avatar
  slowczech
  15/12/2019
  Reply

  Ano, hahaha, já vím! Také sama nevím :-))) Všimla jsem si toho, když jsem vše dokončila. A ty jsi první, kdo mi o této malé chybě píše! 🙂 Dobrá práce!!!

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am experienced tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.