No products in the cart.

0

No products in the cart.

(149*) Můj víkend v Praze – improvizace (slow + simple)

Ahoj! Dneska pro tebe mám improvizovaný talk. A dneska není transkript 😛 Transkript bude až za pár dní, protože budeš trénovat listening! Chachá. So listen to my improvized talk, check out your understand with the questions below and… enjoy learning Czech!

SELF-CHECK QUESTIONS:

 1. Jaký byl můj víkend v Praze?
 2. Proč jsem jela do Prahy (2 důvody)?
 3. Co jsem dělala ve vlaku z Brna do Prahy?
 4. Co se mi nelíbilo ve vlaku? Jak dlouho jsme čekali na francouzské ambasádě?
 5. O čem jsem diskutovala s kamarádkou z kurzu pro lektory češtiny jako cizího jazyka?
 6. Na jaké akci jsem byla v pátek večer v baru? Jaké bylo téma?
 7. Proč mám tuhle akci ráda?
 8. Slavila jsem narozeniny? Kde jsem slavila narozeniny? Kolik let bylo ostatním lidem na akci?
 9. Proč mám moc ráda Elišku z “Because Czech is cool”?
 10. Kdo přišel na SlowCZECH event “Na kafe s Eliškou”? Mluvily jsme anglicky, francouzsky, arabsky,… nebo česky?
 11. Jak dlouho jsem zůstala v Praze/kdy jsem jela zpátky do Brna?

Vaše Eliška 🙂

TRANSKRIPT

Ahoj, jak to jde? Jak se máš? Je pátek ráno a o víkendu jsem byla v Praze. A chci ti říct, jaký byl můj víkend v Praze. Budu mluvit bez přípravy, je to improvizované audio – je to improvizace. To znamená, že nemám text. A teoreticky, jestli nejsi 100% začátečník, budeš v pohodě rozumět, protože budu mluvit pomalu a jednoduše. No, tak jdeme na to!

Měla jsem dva důvody, proč jet do Prahy. Zaprvé, můj partner byl nedávno v Tunisku na služební cestě a v letadle si zapomněl pas. Takže jsme spolu šli na ambasádu. A zadruhé, můj kamarád z Mexika je stand-up komik a organizoval stand-up comedy v Praze. A já jsem chtěla tu stand-up comedy vidět.

Takže, do Prahy jsme jeli v pátek ráno. V pátek v 8:00 Regiojete. Jeli jsme vlakem z Brna do Prahy, protože bydlíme v Brně. Miluju cestování/ježdění vlakem, protože vždy, když jedu vlakem, mám 3 hodiny času/mám 3 hodiny klidu, kdy můžu pracovat a kdy nejsou žádné rušivé nepříjemné elementy. Jediné negativum bylo, že jsme byli ve špatném vagóně a nebyl tam cheesecake. Protože jsem se moc těšila na cheesecake. Vždy, když jedu Regiojetem, si dám cheesecake. No, takže tentokrát nebyl cheesecake.

Když jsme přijeli do Prahy, jeli jsme rovnou na ambasádu – francouzskou ambasádu – která je v centru Prahy. Je to seriózní místo. Čekali jsme tam asi 45 minut. Můj partner pracovat na počítači a já jsem se učila nová arabská slovíčka. Na ambasádě měli vlajku EU a my jsme si říkali: “Hmm, kolik hvězdiček je na vlajce EU?” Protože Velká Británie odešla z EU dva týdny zpátky a myslíme si, že ta vlajka pořád nebyla aktualizovaná. Ale nechtěli jsme na francouzské ambasádě počítat hvězdičky jako malé děti 🙂

Když si můj partner zařídit nový pas na francouzské ambasádě, šli jsme na oběd do restaurace. Šli jsme do restaurace, která se jmenuje Maitrea. Podle mě to je vynikající veganská a vegetariánská restaurace, kde mají navíc krásnou dekoraci/krásný interiér. Mám to tam moc moc ráda. Po obědě/navečer v 5 hodin jsem měla schůzku s kamarádkou, se kterou jsem studovala kurz pro lektory češtiny jako cizího jazyka na Karlově univerzitě v Praze. A samozřejmě, naše téma: čeština, cizí jazyky, cestování, nové/jiné kultury a podobně. To je naše klasické téma.

No, a večer byla konečně ta stand-up comedy, kterou organizuje můj velmi velmi velmi dobrý kamarád José Carlos Moreno. José Carlos je Mexičan a je to vynikající stand-up komik. Často organizuje stand-up komedie v London Underground baru. Mluvím o tom, protože opravdu doporučuju. Je to super místo, je to super akce/super event. Mám komedii moc ráda. Je to v angličtině. Je to mix stand-up komiků – jsou to cizinci i Češi. Teď o víkendu tam byl Američan, Skot, Angličan, Ir, Pákistánec a Čech. A proč se mi tato stand-up comedy tak moc líbí? Cizinci mluví o Česku, mluví o Češích (tedy o lidech, kteří žijí v Česku /mluví o nás). Mluví o české kultuře, mluví o českých tradicích a zvycích. A to je pro mě super, moc zajímavé. Protože oni nás, Čechy, vidí jinak. A mně se líbí to, jak oni nás vidí. A jak cizinci mluví o tom, že se jim Česko líbí a že se jim tady dobře žije. Takže, jestli máš rád stand-up comedy, doporučuju! Podívej se na Facebook na event. Určitě nebudeš litovat!

No, a poslední páteční akce, to byla oslava narozenin. Můj bratránek (= bratranec) má kamarády, kteří studují na VŠCHT. VŠCHT je Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, kde můžeš studovat chemii, biochemii, chemické technologie, potravinářství (takže všechno, co je spojené s jídlem – chemicky), taky ochranu prostředí = jak chránit přírodu. No, a jak jsem říkala: můj bratránek má kamarády, kteří studují na VŠCHT. A jeden z nich měl narozeniny, a tak organizovali narozeninovou oslavu nebo oslavu narozenin/narozeninovou párty, která byla na kolejích. Koleje, to je místo, kde bydlí studenti. A ta oslava na kolejích pro mě, to byla velká sranda/velká zábava. Protože všem tam (všem lidem) je 20 – 24 let. Takže já jsem se vrátila do mladých studentských let. Cítila jsem se znovu jako mladá studentka na univerzitě. Protože párty na kolejích – to jsou párty, kdy otevřeš třeba 2 – 3 pokoje, které jsou sousedi (které jsou vedle sebe). A lidé chodí z pokoje 1 do pokoje 2, z pokoje 2 do pokoje 3. Nebo sedíš, mluvíš, diskutuješ, piješ na chodbě. Takže mezi pokoji, je tam hodně lidí Pořád se chodí sem a tam. Takový bordel. Ale je to klasická “kolej-párty” která byla pro mě fakt fajn, bylo to opravdu moc fajn, moc zajímavé, moc hezké, moc příjemné.

No, a v Praze jsme byli jenom v pátek a v sobotu. V sobotu ráno, to jsem se také moc těšila. Moc jsem se těšila na sobotu ráno, protože jsem měl schůzku s Eliškou. S Eliškou jsem nedávno dělala “REAL CZECH Interview“. Eliška číslo 2 je taky lektorka, která má svůj youtube kanál a taky svůj projekt, který se jmenuje Because Czech is cool. Bohužel, teď má Eliška moc práce a trochu jiné plány, a tak nedělá hodně videí, nedělá hodně nových věcí. Ale Eliška je vynikající lektorka a je taky neurolingvistická koučka. A já a Eliška myslíme podobně. Máme podobné názory – nebo stejné názory na motivaci. Máme stejné názory na učení češtiny. Máme stejn= názory na důvody a cíle: jak se učit česky a proč a tak dále. Takže, opět/znovu/ještě jednou, s Eliškou si povídáme o češtině, povídáme si o tom, jak učit češtinu, jaké máme nové nápady,… Protože obě jsme freelance, a tak je vždy fajn, když můžeš diskutovat s jiným/s jinou freelance. A když nejsi sám/sama v práce. No, tak s Eliškou jsme si dali kávu, brunch a povídali jsme si víc ne dvě hodiny (povídali jsme si přes dvě hodiny).

A poslední akce (poslední event) v sobotu byl event SlowCZECH, kdy jsem organizovala event “Na kafe s Eliškou“. ALe na kafe se mnou 🙂 A na event přišla Sára, Stella a Míša. Byla jsem moc ráda, protože Sáru znám. Sára je Američanka a mluví krásně česky, má skvělou češtinu. Stella je taky Američanka, v Česku je jenom jeden rok a rozumí v pohodě, mluví v pohodě. To je úžasné, to je skvělé! Ráda poslouchám lidi, kteří se naučili rychle česky nebo kteří mluví dobře česky. A Míša je Češka, která také učí češtinu, která je také skvělá. Ale ona učí češtinu v Praze. A Míša založila otevřela skvělý projekt na Facebooku. Založila skupinu “Learn Czech A1A2 / Učíme se česky A1A2“. A taky skupinu B1B2. Obě dvě jsou soukromé skupiny a Míša píše otázky, píše texty a ty odpovídáš (ty píšeš komentář) a Míša opravuje a reaguje (Míša opraví tvoje chyby a reaguje na tvůj komentář). Je to fakt super projekt! Jestli chceš trénovat češtinu, jestli rád(a) píšeš a čteš, tak doporučuju na Facebooku “Learn Czech A1A2 / Učíme se česky A1A2“. Anebo to stejné B1B2.

No, a tak… se Sárou, se Stellou a s Míšou jsme si daly čaj. Diskutovaly jsme v češtině. Bylo to fajn zajímavé, byla to fakt sranda. Holky, děkuju ještě jednou, že jste přišly. A těším se příště, se zase uvidíme! A doufám, že přijdou i další studenti češtiny. No, a to je všechno.

Potom v 5 odpoledne jsem jela zpátky do Brna, jsem jela zpátky Regiojetem zpátky z Prahy domů do Brna.

Vaše Eliška 🙂

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am experienced tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.