No products in the cart.

0

No products in the cart.

(122****) REAL CZECH – lektorka Eliška

Ahooj jak se máš? A new episode of REAL CZECH SlowCZECH is here! Today with a very good friend of mine and a language tutor, too. Eliška. Yes, another Eliška because Eliška is the most popular name in the Czech Republic 🙂 So, are you looking forward to meeting her?  If you dont know Eliška yet, I will tell you more about her at the end but now let’s listen to the interview!

What will you hear?

 1. MODIFIED and simplified VERSION at a SLOW pace
 2. ORIGINAL version at a SLOW pace (read by me, Eliška)
 3. REAL CZECH = ORIGINAL version

No more talking, let’s go! Jdeme na to.

Moje otázky pro Elišku:

 1. Proč učíš češtinu? Proč neděláš něco jiného? Co se ti na tom líbí?
 2. Ty ještě umíš německy a španělsky. Je podle tebe čeština těžší než tyto dva jazyky?
 3. Jaká je metoda, která ti nejvíce pomáhá učit se cizí jazyky?
 4. Jak důležitá je osobní motivace?
0:00 – 5:47

0:49 – Proč učíš češtinu? Proč neděláš něco jiného? Co se ti na tom líbí? “Jeden můj student říká: “Jako slepý k houslím.” To znamená, že učím náhodou, že to nebyl plán. Na univerzitě jsem studovala němčinu. Potom manžel dostal práci v Mexiku a přestěhovali jsme se do Mexika. Ale já jsem neuměla španělsky a nevěděla jsem, jakou práci budu v Mexiku dělat. A tak jsem začala učit němčinu online. Ale nebylo to ideální. No, a co teď? Řekla jsem si – proč ne češtinu? A to bylo moc fajn! Bavilo mě to a učit češtinu mě baví i dneska. Studenti mají zajímavé otázky a já se každý den naučím něco nového. Proč? Když jsi rodilý mluvčí, je pro tebe tvůj mateřský jazyk automatický. Ale když musíš mateřský jazyk ukázat cizinci, je to jiné. Hledáš, jak jazyk funguje, jaká je struktura a pravidla. A tak se díky studentům dívám na češtinu trochu jinak. A to se mi opravdu líbí.”

2:37 – Ty ještě umíš německy a španělsky. Je podle tebe čeština těžší než tyto dva jazyky? “Čeština je možná těžší než němčina a španělština. Ale já nerada říkám, že ten jazyk je těžký a ten jazyk je jednoduchý. Každý jazyk je jedinečný. A já si myslím, že není dobré se na začátku studia stresovat, že čeština bude komplikovaná.”

3:17 – Jaká je metoda, která ti nejvíce pomáhá učit se cizí jazyky? “Pro mě je důležité, že se studentovi líbí studium. Nemůže to být povinnost. Musí to být pozitivní a musí se mu to líbit. Nejlepší je, když je čeština jeho hobby. A co mi pomáhá? Mít pořád jazyk okolo, žít v něm, používat ho. To znamená, že dělám aktivity jako každý den, ale dělám je v cizím jazyce. Například poslouchám audio knihy, podcasty, dívám se na seriály, čtu knihy, dívám se na youtube. A mluvím s lidmi. Myslím, že mluvit s lidmi je moc důležité. A když udělám chybu – to nevadí. Proto nemám ráda učebnice. Učebnice mi evokují negativní emoce ze školy.

4:37 – Jak důležitá je motivace? Motivace je nejdůležitější. Když máš velkou motivaci, každý den strávíš dlouhý čas s cizím jazykem. A ani nevíš, jak to je možné. Někdy lidé říkají “Nemám na cizí jazyky čas. Nemám talent.” To je podle mě hloupost, to není pravda. Když máme silnou motivaci, není komplikované si najít čas. Jazyk je priorita. Baví nás to, líbí se nám to, trávíme hodně času s cizím jazykem. A pomalu jsme lepší a lepší. 

Eliško, děkuji za rozhovor! A ať tě učení baví víc a víc.

5:47 – 13:30

5:56 – Proč učíš češtinu? Proč neděláš něco jiného? Co se ti na tom líbí? “Jak by řekl jeden můj student: “Dostala jsem se k tomu jako slepý k houslím.” Já jsem na vejšce studovala němčinu a když jsem dostudovala, tak jsme s manželem kvůli jeho práci odjeli na pár let do Mexika. Jenže já jsem v tý době nemluvila španělsky a moc jsem nevěděla, co tam vlastně budu dělat. Takže jsem začala učit němčinu online. Ale abych řekla pravdu, tak to nebylo úplně ono. Takže jsem hledala nějaký další možnosti. A začala jsem pokukovat po češtině a začala jsem ji trochu učit. No, a to se mi hrozně zalíbilo. Takže potom jsem přestala učit němčinu a začala jsem učit už jenom češtinu. A učit češtinu mě strašně baví, protože se díky studentům a jejich otázkám pořád učím něco novýho. Protože když je člověk rodilý mluvčí nějakýho jazyka, tak ho prostě používá automaticky. A vůbec o něm nepřemejšlí. Ale když ho musí vysvětlit někomu jinýmu, tak se ten jazyk sám vlastně musí pořádně naučit. Musí se naučit, jak ten jazyk funguje, jaký má pravidla. Takže když každej den pracuju se studentama, tak se musím na češtinu dívat z tý jejich strany, z tý druhý strany. A to se mi strašně líbí.”

08:20 – Ty ještě umíš německy a španělsky. Je podle tebe čeština těžší než tyto dva jazyky? “Čeština asi je těžší než němčina než španělština, ale já todle dělení na lehký a těžký jazyky nemám moc rád. Prostě každej jazyk je jedinečnej a myslím si, že je zbytečný se hned na začátku stresovat tím, jak moc komplikovaný to bude.”

8:56 – Jaká je metoda, která ti nejvíce pomáhá učit se cizí jazyky? “Pro mě je strašně důležitý, aby se člověk učil s radostí a s chutí. Aby to pro něj nebyla povinnost a otrava, ale něco, co si užívá. Prostě, aby to byl jeho koníček. Mně nejvíc pomáhá to, se  jazykem obklopit aprostě ho co nejvíc používat. Takže dělat věci, který bych dělala i normálně, ale dělat je v tom cizím jazyce, kterej se učím. Takže třeba poslouchám audio knihy a zajímavý podcasty, dívám se na seriály, čtu knihy, dívám se na zajímavý videa na youtube a hlavně mluvím s lidma. Myslím si, že je hrozně důležitý mluvit s lidma, nestydět se a nestresovat se tím, když uděláme chybu. A proto se nerada učím s učebnicema, protože ty mi evokujou školu a povinnosti a nudu.”

10:23 – Jak důležitá je osobní motivace? Motivace je pro mě úplně to nejdůležitější, protože pokud máš fakt silnou motivaci, tak můžeš s cizím jazykem každej den strávit klidně i několik hodin a vlastně si toho ani nevšimneš. Já občas slyším lidi říkat, že na cizí jazyky nemaj čas nebo že nemaj talent na jazyky, ale to je podle mě blbost a jsou to jenom výmluvy. Protože když máme fakt silnou motivaci, tak si na cizí jazyk ten čas uděláme, protože to je naše priorita. A na nějakej talent si ani nevzpomeneme. Prostě si ten cizí jazyk užíváme, trávíme s ním čas, používáme ho a pomaličku se zlepšujeme.”

Eliško, moc děkuju za rozhovor. A ať tě učení baví víc a víc!

11:45 – 15:23

11:50 – Proč učíš češtinu? Proč neděláš něco jiného? Co se ti na tom líbí? 13:05 – Ty ještě umíš německy a španělsky. Je podle tebe čeština těžší než tyto dva jazyky? 13:31 – Jaká je metoda, která ti nejvíce pomáhá učit se cizí jazyky? 14:24 – Jak důležitá je osobní motivace?

Do you like this REAL CZECH concept?
Tell me what you think!
Write me on contact@slowczech.com, comment on Facebook.

Kontakty na Elišku:
email: becauseczechiscool@gmail.com
calendly.com
youtube Because Czech Is Cool iTalki teacher

Music credit: Venice Beach (Topher Mohr and Alex Elena) Pumpin Irie (Sting)

Tak čáu, Vaše Eliška 🙂

©SlowCZECH

  2 Comments

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am technical coordinator of slowczech content and tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.