No products in the cart.

0

No products in the cart.

(131***) Nováček v Brně? Pět klíčových informací o Brně

Hi guys! Today’s episode is little bit special, written mainly for Brno people, Brňáci 🙂 I have translated and converted into simple Czech an article written by a very good friend of mine, Carlos from Mexico. This SlowCZECH episode is upper beginner level. However, if you are not confident enough, read the original text in English firstly, you will understand easily what I am talking about 🙂 Let’s continue in Czech!

Dnes pro tebe mám něco moc zajímavého ze stránky Brno Daily. Brno Daily je webová stránka, která publikuje články v angličtině o akcích v Brně. A já pro tebe mám jeden zajímavý článek. Napsal ho můj dobrý kamarád Carlos. Carlos žil dlouho v Praze. Teď bydlí už měsíc v Brně. Taky bydlíš v Brně jen krátkou dobu? Jsi v Brně nováček? Nebo chceš bydlet v Brně? Carlos má pro tebe rady – jak on vidí první měsíc v Brně? Původní článek je v angličtině. Já jsem ho pro tebe přeložila a upravila do jednoduché češtiny. Tak jdeme na to 🙂

Brno je úžasné místo pro život v Česku! Už tu taky bydlíš? Jsi nováček v Brně? Jsi nový nebo nová v Brně? Přijel jsi za partnerem? Nebo chceš jen nový začátek v novém městě? Důvody jsou různé. A tady je pět věcí, co musíš v Brně udělat. A ideálně v prvním měsíci.

1 – První (nepříjemné) kroky

Najít si v Brně práci je rychlé. Můžeš jít na Jobs.cz nebo se můžeš zúčastnit “English-friendly” eventů, jako je například Jobspin Multilingual Job Fair. A najdeš práci hnedka.

Když máš práci a tvoje finanční situace je v pohodě*, co teď? Můžeš jít do Centra pro integraci cizinců (Integration Center) – oni ví všechno. Nabízí jazykové kurzy, profesionální kariérní poradenství, sociální pomoc, a další. A tak bude tvoje integrace do českého systému a společnosti jednodušší.

2 – Poznat město

A teď ta zajímavá a zábavná část: poznat město. Centrum Brna vypadá malé, protože celkově je město docela rozlehlé. Ale Brno tě překvapí. Hlavně, když půjdeš objevovat jeho krásy mimo centrum. Kdykoli je autor článku Carlos v centru (nebo taky říkáme “ve městě”), rád jde na procházku. Většinou celý den a většinou neví, kam jde. Carlos také zkusil “Brno Free Walking Tours” – to je perfektní způsob, jak v kostce poznat město a jeho historii. Martin z Brno Free Walking Tours je vynikající guide a vypravěč. A další skvělý způsob, jak poznat Brno, je nainstalovat si mapu “Use it”. To je turistická appka (tj. mobilní aplikace), která ti ukáže neznámá, atypická a zajímavá místa v Brně.

3 – A co kultura a zábava?

Když někdo říká, že v Brně je nuda, nemá to v hlavě v pořádku. Tohle město je doslova nacpané* eventy. Každodenní události jsou často English friendly, a navíc komunita expatů – to nejsou jenom studenti. Když chceš opustit komfortní zónu, je opravdu jednoduché najít suprové kulturní a společenské akce. Letní kino, stand-up comedy workshopy, pravidelné expats mítinky, taneční a jazykové kurzy, pikniky, food festivaly, výlety a procházky v přírodě, konference, semináře, paddleboarding skupiny, výlety na hrady, dobrovolnictví, jóga, skupiny pro fotografy nebo malíře, hudební večírky, a ještě víc. Takže jestli hledáš něco, co máš rád(a), určitě to v Brně najdeš. A jestli to neexistuje, proč to nevytvořit? Nedávno vznikla i whatsapp skupina “Be Brno”, kde se Brňáci spontánně domlouvají na tom, kam dnes večer jít.

4 – A co noční život?

Carlos byl překvapený, že zapojit se do nočního života je v Brně tak jednoduché. Brno je jako dvě různá města: ve dne klidné město a v noci velmi aktivní. Můžeš v osm večer zajít na Jakubské náměstí a budeš rozumět, o čem Carlos mluví.

source: Flickr

Je nicméně důležité říct, že většina barů zavírá ve 2 ráno. V centru je samozřejmě pár výjimek. Pokud máš v půlnoci hlad, vždycky najdeš otevřený kebab nebo nějaký fast food. A jestli není příliš pozdě, zkus “Lokál” – skvělé místo v centru, kde si dáš nejen dobré české jídlo za dobrou cenu, ale i nějakou mezinárodní kuchyni.

5 – Chceš víc?

Velká výhoda Brna je jeho geografická poloha. Carlos je Mexičan a vždycky se usmívá, když v Evropě slyší “To je daleko!”. Carlos pochází ze státu Oaxaca v Mexiku, který je větší než celá Česká republika. Když byl malý, často jezdili k moři na víkend a to bylo 6 hodin cesty. Takže dnes je dospělý a je pro něj 6 hodin jenom kousek. V Evropě můžeš už za 3 hodiny přejet čtyři země! Například hlavní město Slovenska, Bratislava, je jenom 90 minut odsud. Vídeň jenom hodinu odsud. Za jeden den můžeš navštívit obě dvě města. A o víkendu můžeš jet do Maďarska. Vlaky jsou dobrá volba. Taky tu máme fajn appky jako IDOS nebo OMIO. Lístek do Bratislavy stojí asi pět eur. A navíc, jestli jsi student, budeš v sedmém nebi*. Slevy pro studenty jsou opravdu parádní. Do Bratislavy za 3 eura, to je něco!

Teď tedy máš klíčové informace o Brně a o tom, co dělat v Brně. Bydlíš v Brně a souhlasíš s Carlosem nebo chceš něco přidat? Okomentuj jeho článek. Carlos bude moc rád 🙂

Tady je odkaz na článek: BRNO DAILY

©SlowCZECH, Eliška

*To je v pohodě! = its okay, its fine, its cool!
*nacpaný = filled with something, clustered, stuffed with too many things
*Budeš v sedmém nebi = on top of the world, in heaven

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am experienced tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.