No products in the cart.

0

No products in the cart.

(132**) Improvizace – můj příští víkend

Ahoj, jak se dneska máš? Já mám pro tebe takový trošku jiný koncept dneska. Takový jiný nápad. A sice “improvizované slovo”. Normálně totiž SlowCZECH nejdřív píšu, přemýšlím nad tím, jaká bude gramatika, slovíčka, struktura, jestli budou komplikované věty nebo ne. A potom čtu. Ale dneska chci zkusit něco nového.

Je to takový,… takový test,… takový nový nápad, protože jsem potkala nového člověka. Je to Švéd ze Švédska. Jmenuje se Fredrik. Fredrik bydlí v Budapešti v Maďarsku, ale učí se česky. Umí, teda… umí svédsky, umí taky anglicky, španělsky, francouzsky, maďarsky, portugalsky, trochu rusky. A hlavně má podcast, ehm, něco jako já. Taky dělá podcast. A jeho podcast se jmenuje Swedish linguist. Takže ho najdeš na facebooku jako Swedish linguist, jestli se učíš švédsky. A on to dělá naopak. On mluví a potom přepisuje to, co řekl. Takže má transkript toho, co říkal. A tak jsem si říkala, že to může být zajímavé i pro tebe, protože koncept SlowCZECH je, že mluvím pomalu. A mám tři úrovně češtiny. Takže dneska budu mluvit pomalu a nebude to komplikovaná čeština. A doufám, že budeš rozumět, protože cíl je, tak plus mínus intermediate. No, tak, jdeme na to!

Vybrala jsem si téma “můj příští víkend”, tedy, co budu dělat příští víkend, protože to je takové běžné, normální a snad i, i… zajímavé téma. A můj příští víkend bude taky docela zajímavý. Aspoň,… aspoň pro mě. Mám od kamarádky lístky do divadla. Jdeme na operu. Je to v sobotu večer a musím říct, že se moc těším. Protože už jsem v divadle dlouho nebyla. Minimálně, aspoň – nevím – dva, tři roky. A mám divadlo obecně moc ráda. Člověk se hezky obleče – má hezké oblečení, hezké šaty, poslouchá hudbu nebo se dívá na zajímavé představení. No, a my jdeme v sobotu večer na Bedřicha Smetanu, což je česká opera Prodaná nevěsta. To bude, jojo, to bude moc fajn, fakt se moc těším.

No, a jinak, můj otec, můj tatínek letos slavil kulaté narozeniny. Je mu 60 let. A jeho bratrovi je letos 55 let. A tak se můj tatínek a můj strejda rozhodli, že zorganizují narozeninovou párty pro hodně lidí. Bude tam hodně kamarádů, hodně,… bude tam celá rodina, bude tam hodně jídla, piva, budou tam, ehm, nějaké aktivity taky mimo, co můžeme dělat, když nechceme jenom jíst a pít. Bude to na zahradě u strejdy, který má velký dům. Budeme spát venku, ve stanu nebo uvnitř v domě. A já a můj partner budeme spát v autě, protože my přijedeme Defenderem. Nevím, jestli znáš tohle auto, to je Landrover Defender. A je to auto na cestování a my můžeme spát vevnitř. Můžeme vařit. Máme tam všechno, co potřebujeme. Takže ideální na  párty nebo někam na víkend.

No, a na neděli plánuju asi další trénink, takový sportovní trénink. V… v lednu 2020 je takový extrémní závod: LH24. To je Lysá hora 24. Je to extrémní závod, kdy v týmech – ve dvou – se běhá na Lysou horu. To je docela vysoká hora v Česku. A běhá se nahoru, myslím 6 nebo 7 kilometrů. A potom dolů. A to celé po dobu 24 hodin. A cílem je, samozřejmě, mít co nejvíckrát nahoru-dolů-nahoru-dolů-nahoru-dolů-nahoru-dolů. Ehm, tak jsem začala trénovat. V Brně běhám,… běhám na rovině, běhám do kopce, běhám schody, taky hodně jezdím na bruslích, chodím na crossfit, hodně cvičím i mimo… prostě něco dělám, abych měla nějakou fyzičku, až bude v lednu závod. Tak jsem zvědavá, jak to dopadne. A jinak asi v neděli večer si zavolám, nebo zaskypuju s kamarádkou, která žije v Kolumbii. A kterou,… se kterou si občas povídáme přes Skype.

Jinak obecně moje víkendy začínají většinou v pátek v poledne, protože jsem freelance, takže nepracuju klasicky každý den do pěti hodin. A hlavně na víkendy mám takové pravidlo, že nikdy nepracuju. Nikdy nečtu e-maily, nikdy nepřipravuju lekce, nikdy… nedělám papíry nebo,… nikdy nepracuju… nikdy nedělám to, co potřebuju do práce. Takže, samozřejmě, někdy dělám na projektech, které mám moc ráda. Ale nesmí to být… taková ta klasická práce. Na tu mám pondělí, úterý, středa, čtvrtek a polovinu pátku. A takže , když můj víkend začne v pátek v poledne, mám dva a půl dne, kdy můžu dělat, co chci. Někdy mám ráda klidné víkendy. Takže třeba jdeme na brunch nebo jdeme na kafe nebo jdu s kamarádkou na kafe nebo na víno. Ráda si čtu nebo jdu na procházku, jdu ven. A někdy mám ráda akční víkendy, kdy hodně sportuju, jdeme na nějaký závod nebo jedeme pryč z Brna. Nebo třeba zorganizuju laser game, jdeme do baru nebo jdu plavat… Hodně času trávím s… s přáteli a s rodinou, protože si myslím, že lidský faktor je v mém životě důležitý. A obecně myslím, že lidé potřebují lidský kontakt, protože – aspoň pro mě – lidé jsou zdroj inspirace a hlavně energie. Takže ráda trávím víkendy s přáteli, s rodinou anebo na nějakých akcích, kde jsou fajn lidi a kde se něco nového dozvím nebo naučím.

No, takže to je můj příští víkend. Divadlo, oslava narozenin, nějaký trénink – sportovní trénink, a Skype. Doufám, že se ti dnešní epizoda SlowCZECH líbila. Že tě to zaujalo, že se ti to líbilo, že jsi rozuměl nebo že jsi rozuměla. A samozřejmě, transkript (nebo přepis) najdeš na www.slowczech.cz (=com). Potom taky se můžeš podívat na Facebook, můžeš se podívat na youtube, kde teď moc videí není, ale něco tam je. A můžeš také mi koupit virtuální kávu za 1€ na tipeee.com a můžeš mi napsat na Facebooku. Můžeš okomentovat obrázky na Facebooku. A můžeš, samozřejmě, dál poslouchat podcasty a sdílet je s kamarády, kteří se také učí česky. To je úplně to nejlepší, co můžeš udělat.

No, tak… doufám, že tvůj víkend bude taky zajímavý jako bude ten můj. Přeju ti hezký den a brzy zase ahój! Čau!

©SlowCZECH, Eliška 

  4 Comments

 1. Artashes
  Reply

  Great text (because I understood every word :)). Very nice diction, combining casual tone with the didactic (slowCzech) speed. I was positively impressed and will follow this site for my self-study program. Thank you!

 2. User Avatar
  slowczech
  Reply

  Ahoj! Thank you very much for your positive feedback. I love hearing that my articles are useful and most importantly, that you enjoyed the way I did it! Děkuji 🙂

 3. KT
  Reply

  THank you very much for all your SlowCzech articles. They are so helpful!

 4. User Avatar
  slowczech
  Reply

  Ahoj! Many thanks for your nice comment, I am really happy that my articles are helpful. I appreciate your message 🙂

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am technical coordinator of slowczech content and tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.