No products in the cart.

0

No products in the cart.

(160**) Proč se cizinci učí česky? & self-check questions

Dneska pro tebe mám moc zajímavé téma: proč se lidé učí japonsky, francouzsky, anglicky, arabsky, rusky, španělsky, polsky, česky,…? Existuje hodně důvodů. Každý má jiný důvod. Vy, moji super fanoušci, jste mi na Facebooku napsali vaše důvody. Jaké důvody? To si hned poslechneme. Ale ještě předtím pro vás mám malé překvapení. Dnešní epizoda obsahuje i otázky. Můžeš poslouchat a potom odpovědět na otázku. Otázky nejsou na konci nahrávky. Otázky jsou všude! Poslouchej a můžeš rovnou odpovědět. Tak co, jdeme na to?

V Česku žije více než 570 000 cizinců. Nejvíce cizinců žije samozřejmě v Praze, a to více než 200 000. Potom v Brně máme 32 000 cizinců a v Plzni 18 000. Jestli znáte organizaci InterNations, tato organizace dělala průzkum a zjistila, že co se kvality života týče, Česko je desátou nejoblíbenější zemí. A co se práce týče a pracovní zkušenosti, Česko je třetí nejoblíbenější zemí. To není tak špatné, co?

A teď pozor, otázky pro tebe, jestli jsi mi rozuměl(a): Je pravda, že v Česku žije víc než půl milionu cizinců? … Ano. V Česku žije více než 570 000 cizinců – Kde žije nejvíce cizinců?… Samozřejmě v Praze. Říkala jsem, že Česko je oblíbenou zemí, protože tu máme stabilní politickou situaci? Ne, to jsem neříkala. Říkala jsem, že Česko je oblíbené, protože tu máme dobrou kvalitu života? Ano, co se kvality života týče, Česko je desátou nejoblíbenější zemí.

Jdeme dál! Někteří lidé se učí cizí jazyk, protože je to jazyk jejich partnera nebo partnerky. Někteří lidé se učí cizí jazyk, protože chcou lepší práci nebo se chcou odstěhovat do jiné země. Potom jsou lidé, kteří se učí cizí jazyk, protože se přistěhovali do nějaké cizí země a teď tam žijí. Někteří lidé se učí cizí jazyk, protože chtějí cestovat a rozumět místním lidem. A někteří lidé se učí cizí jazyk pro zábavu nebo jako challenge. Protože se nechtějí učit kreslit nebo hrát na kytaru, chtějí se učit cizí jazyky.

Já se třeba teď učím arabsky. Proč? Mám dva důvody. Zaprvé, je to pro mě challenge a taky zábava. Podle mě je to velmi těžký jazyk a jako lektorka češtiny se cítím jako ty, student češtiny, když ty se učíš česky. To je fakt dobrá zkušenost! A zadruhé se učím arabsky, protože skoro 500 milionů lidí na světě mluví arabsky. To je hodně! A to znamená různé kultury, různá jídla, různé tradice,… A to je faaaakt děsně moc super hodně zajímavý! Je to pro mě jako nové dveře, které se otevřou. A já objevuju nový svět.

A teď pozor, mám pro tebe otázky. Rozuměl(a) jsi mi?: Učím se arabsky, protože můj partner je z arabské země? … Ne. Učím se arabsky, protože jsem se přestěhovala do Alžírska? … Ne. Učím se arabsky pro zábavu? … Ano. Učím se arabsky pro zábavu a protože to je pro mě, pro lektorku češtiny, dobrá challenge. A je pro mě Arabština jako nové dveře, které se otevřou? Ano. A já objevuju nový svět.

Oukej, pokračujeme dál. Na Facebookové stránce SlowCZECH jsem se vás, super fanoušků, zeptala: “Proč se učíte česky?” Odpovědi jsou moc moc zajímavé. Poslali jste přes 30 reakcí a já jsem vaše reakce rozdělila na 4 skupiny.

Pozor, další otázky pro tebe: Na Facebooku jsem se vás, super fanoušků, ptala, jestli jste se někdy učili arabsky? … Ne. Na Facebooku jsem se vás, super fanoušku, ptala, proč se učíte česky? Ano! Kolik fanoušků odpovědělo na otázku? 10? 20? 30? … Dokonce víc než 30! Poslali jste přes 30 reakcí.

Jste skvělí! A teď, jak jsem říkala, já jsem vaše reakce rozdělila na 4 skupiny. Na jaké skupiny?

1. První skupina jsou lidé, kteří se učí česky, i když nežijí v Česku. Proč? Například Alfon říká, že v Česku už byl 6x a dokonce chce v Česku žít. Balasz je průvodce a často jezdí do Prahy. Frank tady má kamarády a chtěl by tady pracovat jako učitel.  Martine zná Českou republiku už od roku 2009 a brzy tady bude bydlet s manželem. Bree studuje českou hudbu a zpívá v češtině. Ferenczi říká, že čeština je složitý, ale moc krásný jazyk.

2. Druhá skupina jsou lidé, kteří žijí v Česku. Čeština je pro ně hlavně praktická záležitost /praktická věc/. George potřebuje dobrou úroveň češtiny, protože potřebuje rozumět tomu, co Češi říkají. Van si myslí, že když žiješ v cizí zemi, je důležité umět jazyk té země. Aspoň trochu. Potom je život jednodušší. Enas tady studuje inženýrství  a nakonec se do češtiny zamilovala. Říká, je to krásný jazyk. Badawy říká, že tu máme krásné holky, krásné ženy! A to souhlasím, to je velmi důležitý argument! 🙂

3. Třetí skupina jsou lidé, kteří se učí česky ze stejného důvodu jako já arabsky. Je to challenge, je to koníček, je to něco nového. Ivan bydlel v Česku 25 let zpátky a naposledy tady byl v roce 2005. Ale pořád se česky učí, protože je to jeho koníček. Pro Gobal je čeština jako další okno, kterým se díváme na svět.

4. A čtvrtá skupina jsou lidé, kteří mají českého partnera, českou partnerku nebo české kořeny. Mer píše, že její přítel je Čech a že možná jednoho dne budou bydlet v Praze. Mako se učí česky, protože ráda mluví česky s rodinou svého přítele. A Alejandro a María měli české prarodiče.

A teď, důležitá otázka, PROČ SE UČÍŠ ČESKY TY?

Na www.slowczech.com můžeš najít všechny odpovědi, které jste mi poslali na Facebooku. Podívej se. Je to fakt moc zajímavé. Mockrát vám všem děkuji za odpovědi. Mockrát vám všem děkuji za to, že se učíte česky. Mockrát vám všem děkuji za to, že jste tak skvělí a milí a přátelští! Když jsou k sobě lidé milí a přátelští, je na světě líp 🙂

Co jste odpovídali na Facebooku?

1. NEŽIJETE V ČESKU

Alfon: Protože myslím, že česky je krásný jazyk 🙂a chtěl bych tam žit 🙂(cestoval jsem kam šest krát)
Balazs: Protože mám rád české pivo a rád jdu do hospodu v Praze 🥴😂 ale taky protože jsem průvodce a často cestuju do Prahy doufám ještě budu.
Ferenczi: amozřejmě źe, mám rád české pivo, jedinkrát jsme byl v Praze, ale mockrát ve venkovských městech. Český je složitý ale snad nějkrásnejší jazyk!
Uwe: Protože je to krásný jazyk, protože jsou to moji sousedé, protože je to krásná země, protože bych tam chtěl žít.
Joanna: Učím se Česky protože miluju Prahu a Češtinu.
Martine: Protože mám pratelé tam, protože znám Česke Republic od 2009, protože bych tam chtěl žít s můj manžel.
Frank: Ucim se cesky,protoze se mi moc libi CR a chtel bych tam zit a pracovat jako ucitel; màm tam kamaràdy, a velmi se zajimàm o historii
Ulviyya: protoze chci tam zit a pracovat moc se miluje Ceske repulice
Bree: Učím se česky, protože studuju českou hudbu a zpívám česky. 🎵 Chtěla bych dělat hudební výzkum v češtině.

2. ŽIJETE V ČESKU A ČEŠTINA JE PRO VÁS HLAVNĚ PRAKTICKÝ JAZYK

Mohamed: Protože žiju v Praze 😅
Amanda: Bydlím v České Republice.
George: Učím se česky, protože žijí v Česku a tak potřebují dobrý úroveň v češtině, abych rozuměl Češi a naopak.
El-man: Protoze platim min kdyz rozumim letaky a ostatni inzeraty hahahahaha
Van: Učím se Česky protože miluji Česku a Češtinu. Čeština je těžká pro mně ale je zajímavá. Myslím si že když bydlí cizince v Česku nebo v ostatních jiných zemích, musí znát vlastní jazyk těch zemí, alespoň základní věci, to jim pomáhá v životě
Enas: Protože rozhodla jsem studovat inženýrství ve Česku a v češtině a protože žiju ve Česku, a pak jsem zamilovala do ní je krásný jazyk ☺️
Varvara: Nemám na vybranou 😂
Badawy: maji krásnější holky 🤪

3. ČEŠTINA JE PRO VÁS KRÁSNÝ JAZYK, JE TO KONÍČEK, CHALLENGE, HOBBY

Marlies: Učím se český protože myslím Čeština je krásná jazyk. Česká gramatika je těžký, ano, ale také velmi zajímavá. Krásný den!
Ivan: Bydlel jsem v Praze před dvaceti pěti lety a učil jsem se český. Potom, i když skoro nikdy nejsem v Čechách (minule 2005!), čeština je zajímavý a náročný koníček.
Simča:  Je to krásný, ale moc těžký jazyk. 😅
Gopal: Učit se jazyk znamená mít ještě jedno okno, ze kterého se můžeme dívat na svět.
Khalid: Protože je to vzácný jazyk 🤷

4. MÁTE ČESKOU PARTNERKU, ČESKÉHO PARTNERU, ČESKOU RODINU NEBO ČESKÉ KOŘENY

Mer: Učím se česky protože můj přítel je Čech. Tak mužů mluvit trochu s rodinnou, a možná budeme bydlet v Praze jednou.
Mako: Nejdřív, moje motivace jen byla mluvit s rodiči mého přítele. Ale teď taky se učím česky protože to mám ráda. Ráda mluvím s Čechy a ráda se učím nová slova.
Alejandro:  Protože dědeček a babi byli jsou český.
Mohamed محمد: Se učím češtinu protože miluju moji Českou učitelku.
María: Učím se češtinu protože mám českou krev, moje babička a dědeček byli Češi. Čeština je těžká ale krásná! Zdravím všichní z Argentiny
Jahoda: Moje láska žije v České republice 
Jeanna Жанна: Mám české kořene
Cecilia: Protoze mam ceske koreny, zdravim z Argentiny 🙂
.
.
.
Díky moc!
Máš rád(a) slowczech?
Become patreon via www.patreon.com/slowczech
.
.

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am technical coordinator of slowczech content and tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.