(107***) Proč je čeština jednoduchá?
Podcast: Play in new window | Download (Duration: 4:45 — 5.2MB)
SUBSCRIBE to slowczech RSS
Také si myslíš, že je čeština jednoduchá? Také se mnou souhlasíš, když říkám, že není těžká? Je pravda, že existuje seznam cizích jazyků, který říká, že čeština je těžká. Ale před češtinou je ještě například estonština (tedy jazyk Estonců v Estonsku), maďarština (tedy jazyk Maďarů v Maďarsku), finština (jazyk Finů ve Finsku) a další.
Teď se spolu mrkneme/podíváme na čtyři důvody, proč je čeština jednoduchá.
Dobrou zprávou je, že čeština má jen tři časy. Víte, kolik časů má angličtina nebo francouzština, že? Hodně! My Češi si to nekomplikujeme. A nemáme žádný předminulý čas, nemáme žádný předbudoucí čas nebo subjonctif. Máme jenom minulý, přítomný a budoucí.
No, ale co je podle mě nejlepší, to je výslovnost. Výslovnost je prostě jednoduchá. Česky říkáme “piš, jak slyš” = tedy píšeš přesně to, co slyšíš. A čteš přesně to, co vidíš. No není to paráda? A navíc píšeme latinkou a ne azbukou. To je další bod pro nás, pro Čechy.
Oproti němčině máme děsně fajnovej/ý slovosled. Je jednoduše flexibilní. Je pružný. Takže jedna jediná věta může mít několik podob:
Mám moc ráda Brno.
Brno mám moc ráda.
Mám ráda Brno. Moc.
Moc mám ráda Brno.
Brno mám ráda. Moc.
Já mám moc ráda Brno. A tak dále = atd.
No, však to znáte. Žádný stres! A konečně – důvod, proč Češi nemají rádi angličtinu – jsou členy! Čeština nemá určité a neurčité členy. Je nám jedno, jestli je to THE slunce nebo A slunce. Prostě je to slunce a basta!
A protože jsem velký optimista, nebudu se zmiňovat o tom, proč je čeština těžká. Zůstaneme dnes jen u toho pozitivního, co ty na to?
Tak krásný den! A mrkni se na Hru o trůny v češtině nebo na Gavina, Američana, který se učí česky a který porovnává angličtinu a češtinu na svém youtube kanále. Nebo si také můžeš “barevně” přečíst nejnovější článek od skvělé lektorky Jany Harperové na jejím českém blogu pro cizince. Anebo si můžeš jednoduše poslechnout další SlowCZECH, hehe.
Vaše Eliška
7 Comments
Ahoj Eliško, dnes jsem začal poslechnout na slowczech.com “advanced” nahrávky (jednou každý týden).
Tuto nahrávku jsem pochopil dost dobře. Byla dost pochopitelná!
Všem slovům jsem nerozuměl, ale hlavnímu smyslu jsem rozuměl .
Mimochodem, Gavin mluví velmi pochopitelnou češtinu!
Budu pokračovat s poslechem(?) slowczech nahrávek pro beginners a intermediate. Moje poslechové porozumění postupuje/jde velmi pomalu. 🙂
Ahoj René,
jsem moc ráda, jak dobře Ti tvoje čeština jde!
Ano, pokračuj S POSLECHEM i nižších úrovní. Ale jak vidím, advanced úroveň je už pro tebe brnkačka = jednoduchá 🙂
Hello dear ELIŠKA .dekuji za všechno .is this word written mistake ?(subjonctif ) .subjectif should be ?
Ahoj Davere, kdepak, subjonctif je čas, který používá francouzština. Čestina ho nemá 🙂
Česky jako rusky, čeština jednoduchá.
Pozor, není pravda, že by angličtina měla víc časů – naopak, v angličtině máme z gramatického pohledu časy dokonce jen 2 – zbytek jsou aspekty, které s časem nemají nic společného, a v češtině je taky vyjadřujeme (např. rozdíl mezi past simple a past continuous v angličtině je to samé, jako v češtině mezi dokonavým a nedokonavým videm) – jediný rozdíl je v tom, že v češtině tomu nedáváme spešl názvy, na rozdíl od AJ, a oboje nazýváme minulý čas. A subjonctif taky NENÍ ČAS!!! Opět jde o aspekt – který funguje podobně jako podmiňovací způsob, o něm taky neříkáme že by to byl čas. To je doooost zavádějící a matoucí nepravda 🙂
Anna, díky za upřesnění. To jsem netušila! Takže existuje jen minulý a přítomný čas? Nebo přítomný čas je taky jen aspekt a existuje budoucí?
Lingvistika je zajímavá. Ale ani já jako Češka toto povědomí o češtině nemám. Natož o cizích jazycích. A určitě souhlasím s tim, co píšeš. A. Že jsem do podcastu neřekla pravdu. Ale na druhou stranu, naším cílem je podávat srozumitelný a lidský jazyk. S některými klienty instrumentálu říkáme “Ten fialový” nebo některým dokonavým slovesům “to s prefixem”. A ono to samozřejmě není vždy pravda. Ale cílem je komunikovat a být cca schopen použít slovo, které vyjádří, co mám chuť říct. A to, jak se k tomu cíli dostaneme, si osobně nemyslím je tak důležité 🙂
A ano, jak se tak dívám, tento článek bych dnes taky napsala jinak… A tak děkuji za komentář 🙂
Eliška