No products in the cart.

0

No products in the cart.

(230****) Petry rozhovor s Matějem o Legu

Eliška: Předtím, než začneme, ti chci říct, že 28. října začínají netradiční kurzy pro netradiční studenty. Proč netradiční? Podívej se na www.slowczech.com/netradicne2021. Jeden netradiční kurz o Czech pop culture pro tebe má taky báječná lektorka Petra. Petra moc ráda učí děti, ale hlavně pokročilé dospělé. Navíc Petra má už děti teenagery (puberťáky), takže jestli ti taky není 18 let jako mně nebo jako Petře, s Petrou se naučíš taky Czech pop culture z 90. let, kterou znají všichni Češi.

***

Petra: Ahoj! Ahoj, vítej u další epizody ze série Rozhovory s Čechy neboli rozhovory v “real Czech”. Dneska si budu povídat s Matějem. Matěj je začínající youtuber. Odkaz na jeho tvorbu najdeš dole pod audiem. Užij si dnešní rozhovor!

 

 

 

 

 

 

Tak, ahoj Matěji.

 

Ahoj.

 

Děkuju, že sis udělal na mě dneska čas. A Matěji, prosím Tě, kolik je Ti let?

 

Je mi 12 a tři čtvrtě.

 

12  a tři čtvrtě.

Já jsem slyšela takovou novinku, že ses rozhodl začít dělat videa na youtube.

 

Jo, začal jsem natáčet vlastně stavění lega a takové různé podobnosti.

 

A co to znamená “takové různé podobnosti”?

Co tam děláš?

 

No, jakože třeba teďka budu i natáčet, co všechno zvládne takové elektrické lego auto, jakože jak dokáže dojet a takhle,  co všechno vyjede.

 

Ehm. Já se přiznám, že o elektrických lego – autech nevím vůbec nic.

Jak to funguje? To je na baterky nebo to je…

 

To je vlastně na baterky, že …to se normálně postaví to auto, v tom jsou normální ozubený kolečka a navíc je tam ještě motor, který s nima točí nebo zatáčí.

 

Ale normálně si koupíš jako lego, které si postavíš. Jo.

 

Normálně se koupí krabice lega, kde to přímo už všechno je. Podle návodu se to sestaví a pak se s tím jezdí.

 

No a co budeš dělat na těch videích? To budeš tam sestavovat nebo….?

 

Teďka zatím jsem dělal jenom to, že jsem to prostě… pod telefonem, pod kamerou stavěl…a ukazoval, co to umí.

 

Takže ty jsi na tom videu přímo stavěl ten model.

 

Ano.

 

Takže  to bylo – byla taková ukázka, jak to má vypadat, jak se to má postavit.

 

Ano. 

 

Aha… to je docela drahé, takové modely, nebo…stavíš je třeba víckrát? Že to pak rozložíš a postavíš znova? Když se to video třeba nepovede.

 

No, to se mi několikrát stalo, že to ten telefon natočil vzhůru nohama a na výšku. Ale já to potřebuju vlastně na šířku a já jsem to celé lego měl postavené, takže jsem ho musel znovu celé rozložit …..a udělalo se to znovu eště 3x. Takže jsem to místo 15 minut natáčel asi hodinu.

 

Aha:-)

 

A to finální video trvá potom 15 minut, když se to podaří, tak nějak.

 

No, když se to 15 minut natáčí, tak já to stavění zrychlím, takže je to pak třeba jenom čtyři minuty dohromady. Takovej průměr.

 

A jaké jsou Tvoje další plány…co se týče tady youtube videí?

Bude to zase lego nebo něco jinýho?

 

No, chtěl bych potom mít možná ještě jeden kanál, kam budu natáčet pokémony…aha…no a na tenhle kanál budu chtít natáčet jakože novější lega a co budou v obchodě a takhle.

Už si na jedno velké šetřím…peníze.

 

Jasně.

A to pak taky bude na youtube?

 

Snad jo, snad se mi to povede.

 

Natáčíš sám nebo Ti někdo….točí?

 

Natáčím to celé sám, aji to celé stříhám sám...ehm…ty jo, tak to Ti držím palce.

 

A ti pokémoni…to bude o čem?

 

To bude asi o rozbalování. A kdyžtak říkám, co ty karty umí a takhle.

 

Takže nám představíš pokémonové karty.

 

 Jo.

 

Jo, super.

 

Tak jo, děkuju Ti mockrát.

 

Nemáš zač. 

 

Přeju Ti hodně štěstí.

 

Ahoj. 

 

Čau. 

 

Líbilo se Ti audio? Matějův odkaz na youtube je tady.

Líbí se Ti materiály slowczech? Sleduj nás na FB a Instagramu a samozřejmě na našich stránkách! Také budeme rádi za finanční podporu. Můžeš být Patronem slowczech na www.patreon.com/slowczechTvůj příspěvek na Patreonu financuje provoz webu slowczech a provoz podcastu.

Díky moc!

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am experienced tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.