No products in the cart.

0

No products in the cart.

(229**) Eliška: Budeme mít miminko (phrases)

Pozor pozor, 28. října začínají netradiční kurzy pro netradiční studenty. Jenom 2 nebo 4 týdny, ale proč netradiční? Protože ty jsi netradiční student a my ti chceme nabídnout něco atypického. Určitě se podívej se na www.slowczech.com/netradičně2021.

No, a dnes pro tebe mám moc hezkou epizodu. Myslím si, že se ti tato epizoda bude líbit. Je to prostě epizoda ze života. A slowczech je především komunita, která tě učí češtinu, kulturu a slova ze života. Podívej se na www.slowczech.com, na YouTube a na Patreon. Protože na Patreonu najdes downloadable transcript with translated vocabulary. Takže na Patreonu najdeš přepis této epizody se slovníčkem a to vše v krásné PDF verzi.

Možná už to víš, možná ještě ne. Ale… budeme… mít… miminko! V prosinci se nám narodí malé miminko. Moc moc moc moc… se těším. Bude to ten nejkrásnější vánoční dárek na světě.

No, jinak… taky můžu říct: Jsem těhotná nebo: “Čekáme miminko”. Takže ještě jednou… Dobrá zpráva – čekáme miminko!

Jak mi je? Jak se cítím? Cítím se opravdu skvěle. Moc si těhotenství užívám. Těhotenství je ta doba, kdy jsem těhotná – je to 9 měsíců (nebo 10 lunárních měsíců, tj. cca 40 týdnů). Cca znamená plus mínut nebo cirka nebo přibližně. Takže těhotenství trvá cirka 40 týdnů.

Musím říct, že v prvním trimestru jsem byla hodně unavená. Ale nebylo mi špatně / nebylo mi zle. Některé ženy hodně zvrací. Já jsem jenom neměla chuť na věci, které jím nomálně. Neměla jsem chuť na ovoce, neměla jsem chuť na zeleninu, neměla jsem chuť na tvaroh nebo jogurty. Neměla jsem chuť ani na čokoládu! 3 nebo 4 měsíce jsem neměla čokoládu, to je divné, co? A taky jsem asi měsíc měla chuť na obyčejný český chleba s máslem. Nic víc, haha. Normálně totiž chleba nejím.

Takže, cítila jsem se fajn a řekla jsem si, že se nebudu stresovat. Nejsem typ člověka, který čte tisíce článků a který hledá všude informace. Prostě poslouchám svoje tělo – moje tělo nejlépe ví, co potřebuje. A já ho umím poslouchat a dát mu to, co chce. Takže v prvním trimestru jsem například vůbec necvičila, vůbec jsem nedělala žádný sport. Jenom jsem jezdila do práce na kole a někdy jsem chodila pěšky. A hódně jsem spala, fakt skoro každé odpoledne jsem 1,2 nebo 3 hodiny spala.

Dlouho jsem měla malé bříško a to bylo fajn. Bříško, to je malé břicho. A slovo bříško používáme hodně u dětí nebo u žen, které jsou těhotné. Je to milé slovo, pozitivní slovo. No, takže jsem měla malé bříško asi polovinu těhotenství. Pak jsme na začátku září jeli na dovolenou do Řecka a bříško vyrostlo. Bříško je teď ve třetím trimestru už docela velké a jde dobře vidět, že jsem těhotná. Ale popravdě to je docela výhoda. Všichni jsou hrozně milí a to je v Česku docela výjimka.

Na konci druhého trimestru pro mě začalo být těžké chodit na procházky delší než 5km. Jednou mi nebylo dobře. Na jedné procházce jsem měla pocit, že omdlím. Omdlít, to znamená, že nemám dost kyslíku (kyslík, to je chemicky O2 a kyslík potřebujeme k životu). Takže omdlít znamená, že nemám dost kyslíku a spadnu na zem. Často princezna omdlí, udělá Aaaaaah a potom nereaguje, ale nespí, jenom omdlela.

Ale jak jsem říkala, celkově se cítím skvěle. Žádné problémy nemám, takže nemám rizikové těhotenství. Jsem šťastná a spokojená, moc nepracuju, hodně poslouchám svoje tělo, které je někdy aktivní a někdy spíš pasivní. Můj partner se na miminko taky moc těší, moji rodiče se taky moc těší, moji kamarádi se taky moc těší. A jestli ty taky máš nebo čekáš miminko, můžu udělat víc epizod na tohle téma. Napiš do komentáře na www.slowczech.com pod transkript této epizody.

A na konec pro tebe mám zajímavé věty v češtině. Víš, jak jsme řekli rodičům a kamarádům, že budeme mít miminko? A jak můžeš česky říct rodině a kamarádům, že budeš/budete mít miminko?

 • Nejdřív řekneš: Máme pro vás dobrou zprávu. Nebo: Něco vám chceme říct.
 • A potom můžeš říct jednoduše: Budeme mít miminko.
 • nebo: Čekáme miminko.
 • Nebo žena může říct: Jsem těhotná.
 • Nebo se také někdy říká: Brzy budeme tři! 

Reakce je samozřejmě: Gratuluji! Gratulujeme! Nebo česky: Blahopřeji! Blahopřejeme! Blaho, to znamená anglicky joy nebo bliss nebo well-being. A proto přejeme blaho, tedy blahopřejeme.

Jestli máš těhotnou kamarádku, co jí můžeš kdykoli říct? Například hezké věty jsou:

 • Máš moc krásné bříško!
 • Nebo Těhotenství ti sluší!
 • Nebo Ty celá kveteš! (to znamená, že ta žena kvete jako květina, protože je krásnější a krásnější). Takže: Ty celá kveteš! Nebo: Ty úplně kveteš!
 • Co ještě můžeš kamarádce říct? Ty celá záříš! (to znamená, že je optimistická, veselá, krásná, usměvavá… zářit, to znamená ukazovat nebo vydávat světlo a teplo, slunce září, hvězdy září, diamant září, optimismus září, úsměv září,… Takže: Ty celá záříš! Nebo: Ty úplně záříš!

Jinak jsem nedávno na Facebooku a Instagramu publikovala video, kde mluvím o miminku. Podívej se na to video (link je v transkriptu této epizody) a uvidíš můj pupík 🙂 Pupík, to je milé a neformální slovo pro bříško. A jak jsem říkala, bříško, to je milé slovo pro břicho. Břicho je neutrální slovo, které použiješ u doktora nebo obecně, když chceš říct, že tě bolí břicho.

A to je ode mě dnes všechno. A jeden tip nakonec – víš, že je lepší být v kontaktu s češtinou 2, 3 minuty denně než 60 minut týdně? Podívej se na náš Instagram. Každý den tam je něco nového, každý den je tam story od jiné lektorky. A taky můžeš odebírat slowczech newsletter. Tam jsou další tipy, triky a důležité informace a tak dále, a tak dále. Tak,… měj se hezky, uč se česky a čau!

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.

  4 Comments

 1. Ana
  19/10/2021
  Reply

  Gratuluju! Já taky čekáme na miminku. To je skvělé tema a mužeš dělat jěště něco o porodu v České Republice, a byrokracie 🙂

 2. User Avatar
  slowczech
  19/10/2021
  Reply

  Ana,
  Gratuluji! To je krásná zpráva! Doufám, že se cítíš dobře 🙂

  To je zajímavý nápad, byrokracie 😅 Zkusím!

  Eliška

 3. James
  20/10/2021
  Reply

  Gratuluju Eliško (a tvoje partneru – nemužeme zapomenout tata!) – jaky skvěle novinka!

  Doufáme, že se maš hodně zabavna spolů!

  Láska z Anglii,

  James, Caroline a jejich čtyři malí lidi.

 4. User Avatar
  slowczech
  21/10/2021
  Reply

  Ahoj James, děkujeme za gratulace, to je krásná zpráva!

  Máme se moc dobře. Všichni tři 🙂
  Také chci mít víc dětí, to je velká zábava! 🙂

  Eliška
  Zdravím z Brna

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am experienced tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.