No products in the cart.

0

No products in the cart.

(179***) Improvizace – Eliško, jaká byla tvoje dovolená?

Ahoj, jak to jde? Jak se máš? Co je novýho? Mám pro tebe otázku: Byl(a) jsi letos na dovolené? A kde jsi byl(a) na dovolené? Já jsem letos byla dvakrát na dovolené. První dovolená byla v červenci – to byly 2 týdny na začátku července. A druhá dovolená byla teď v září. Byl to… jeden týden v září.

Ale nebyla to jenom dovolená. A co jsem dělala o dovolené? To ti řeknu v improvizované epizodě, kterou teď pro tebe mám. A jestli chceš vidět i video, tak v pondělí večer na YouTube, v 19:30 brněnského času, bude i video. No, ale teď jdeme na to. Jdeme poslouchat audio!

Jak jsem říkala, byla jsem jeden týden na dovolené. Byla jsem… ve Francii! Byla jsem v Bretani. Bretaň je moje oblíbené místo v Evropě. A nejlepší město je Brest. Brest je město, které je kousek od moře. A Brest je nejlepší město na světě! No, ale jak jsem říkala, nebyla to jenom dovolená. Pro mě. Měla jsem i pár povinností. Povinnosti, to jsou povinné věci = věci, co musím udělat, jako zaplatit faktury nebo jít k zubaři. No,… ale tedy: Eliško, jaká byla tvoje dovolená?

Brest je nejlepší město na světě!

Jaká byla moje dovolená? Byla krátká! Bohužel, byla krátká, ale byla moc fajn. Letěli jsme z Prahy do Nantes. Nantes, to je město kousek od Bretaně, asi 3 hodiny autem od Brestu. V Nantes bydlí papy et mamie, to je dědeček a babička, které rádi vidíme vždy, když jsme v Nantes. Naposledy jsme je viděli loni na Vánoce. Musím říct, že moc dobře vaří a mají moc dobré víno. Vždycky si dáme do nosu! To znamená, že vždycky dobře jíme, dobře pijeme a je to dobrota. Vždycky si,… mňam… dáme si do nosu.

No, a potom jsme byli pár dní u rodičů mého partnera. Byli jsme v Bretani nedaleko od města Auray, to je asi 30 minut od moře. Nevím, jestli znáš Bretaň, ale tady v Bretani kousek od Auray je Carnac. A tam je asi 4 000 kamenů. 4 000 menhirů a dolmenů, které tam postavil Asterix a Obelix. Jestli rád(a) cestuješ a nemáš rád(a) muzea jako já, tak v Carnacu jsou megalitické řady (řady jako v kině nebo v divadle) a můžeš se jet podívat do Carnacu jako turista. Jestli chceš nějaké informace, jestli chceš rady nebo jestli chceš poradit, kam ještě můžeš v Bretani jet, napiš mi! Pracovala jsem totiž v Office de Tourisme,… to je Informační centrum, takže znám Bretaň nazpaměť.

Jak jsem říkala, měla jsem dovolenou jeden týden. A pro tuto dovolenou jsem měla v plánu tři aktivity:

 • učit se arabsky
 • číst si
 • a poslouchat podcasty

Zaprvé, moje arabština,… je velmi,… velmi špatná nyní. Ale o dovolené jsem používala svoji oblíbenou metodu. Protože mám Whatsapp skupinu. Založila jsem Whatsapp skupinu, kde jsme 3 holky a 3 kluci. 3 holky, které se učí arabsky, a 3 kluci – arabové, kteří se učí česky. A každé ráno poslouchám Whatsapp zprávy a nebo nahrávám nové zprávy.

Aktivita číslo 2 byla… čtení. Čtu teď jednu moc fajn knihu v angličtině. Je to první kniha v angličtině, kterou dočtu. Je to první kniha v angličtině, kterou dokončím. A… ale už ji znám, protože jsem ji kdysi četla ve francouzštině. Takže je to teď jednodušší. Jestli tě zajímá, jak se kniha jmenuje – je to “I am pilgrim”. Je to thriller a opravdu moc moc moc doporučuju, jestli máš rád(a) thrillery.

No, a poslední aktivita je… poslouchání podcastu (nebo byla poslouchání podcastu). O dovolené jsem poslouchala dva podcasty. Jeden anglický/britský podcast, který mi doporučil jeden skvělý kamarád. A tento podcast se jmenuje No such thing as a fish. Je to moc zábavný podcast. Je dlouhý – trvá jednu hodinu. Ale v každém podcastu/ v každé epizodě jsou 4 zajímavá a zábavná fakta. Jestli máš rád britské podcasty, tak doporučuju No such thing as a fish. No, a druhý podcast, který jsem poslouchala o dovolené, byl francouzský podcast Vlan, který je o vývoji společnosti. Je to formou dialogů. Je to rozhovor se zajímavými lidmi = s profesionály z oboru. takže jestli mluvíš francouzsky a máš rád rozhovory, fakt moc moc moc doporučuju Vlan.

No, a jestli tě zajímá, jaké další podcasty poslouchám v angličtině, francouzštině a samozřejmě v češtině, tak napiš do komentářů. A ráda ti doporučím / řeknu, co já poslouchám. Možná hledáš nějaké nové nápady.

No, a jinak, jak jsem říkala – byli jsme také v Brestu. Brest je nejlepší město na světě. Je to nejpřátelštější a nejkrásnější, nejlepší město, které má nádherné moře. V Brestu jsem žila 4 roky. A teď jsme v Brestu byli navštívit kamarády, ale taky jsme v Brestu byli, protože jsme měli pár povinností.

No, ale celkově byla dovolená moc fajn, protože si myslím, že je důležité odpočívat mimo domov. Moje první dovolená byla dovolená doma, protože byl “korona time”. A určitě odpočinková dovolená je mimo domov.

Nicméně,… musím říct, že když jsem se vrátila zpátky do Brna, byla jsem moc spokojená. Cítila jsem se dobře a docela mě to překvapilo. Byla jsem docela překvapená, protože miluju Francii a miluju Bretaň a opravdu miluju/zbožňuju Brest. Ale teď se cítím v Brně fakt dobře. Miluju svou práci, mám fakt štěstí, že mám tu nejlepší práci na světě, protože čeština pro cizince a slowczech, to je krása! To je paráda!

No, ale ty víš, že ve slowczech už nejsem sama. Máme slowczech team a máme slowczech team lektorů. Teď spolupracujeme s dvanácti lektory, jsou to super holky jako já – jsou veselé a pozitivní a mají dobré nápady. A žily v zahraničí, mluví také mnoha jazyky (mluví anglicky, španělsky, francouzsky) a prostě jsou hrozně moc fajn. Takže, jestli hledáš nějakého lektora/lektorku češtině, určitě se ozvi. Určitě napiš na Facebooku nebo na contact@slowczech.com. A nebo se podívej na ww.w.slowczech.com, kde teď je nová audio kniha a jsou tam dárky zdarma a všechny odkazy / linky na videa a audia a … prostě všechno je na webu slowczech. Tak jestli neznáš ještě web slowczech, mrkni se tam! No, a to je všechno. Jsem ráda, že jsi poslouchal(a) až sem. Že to nebyla nuda…! Napiš mi, jestli znáš Bretaň. Napiš mi, jestli chceš jet do Bretaně. Napiš mi, jaké posloucháš podcasty! A… no, a hlavně, měj se hezky! Uč se česky! A uslyšíme se zase brzy tady v podcastu. Tak čau!

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am technical coordinator of slowczech content and tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.