No products in the cart.

0

No products in the cart.

(192**) Eliška: Jaký byl konec 2020? (improvizace)

Ahoj! Šťastný nový rok! Já vím, že není prvního ledna, ale to nevadí! Chci ti totiž popřát hodně lásky, hodně štěstí, hodně motivace, hodně dobré nálady… ale hlavně nám všem přeju dost času na aktivity, které máme rádi. Jako třeba učení se češtiny nebo dalších cizích jazyků.

Dnes je 8. ledna a já mám pro tebe první epizodu roku 2021. Hurá! Byla jsem úúúúplně mimo internet, mimo Brno, mimo práci, mimo slowczech… a teď jsem zpět. Měla jsem totiž 3 týdny dovolenou, nepracovala jsem, protože v prosinci, na konci roku, jsem byla hodně unavená. Taky jsi byl/a na konci roku hodně unavený/á? No,… ale já už nejsem unavená, teď jsem zpět. Je mi dobře, mám hodně energie a hodně nápadů… Jojojo, Eliška is back, Eliška je zpátky. A tak připravuju Grammar challenge, group lessons, nová videa, video kurzy,… no, myslím, že rok 2021 bude moc super! Takže, stay tuned!

No, a dneska ti chci říct, jaký byl můj konec roku 2020. Co jsem dělala.

No, tak co jsem dělala na konci roku 2020. Asi do 20. ledna / prosince jsem pracovala. A potom jsem nic nedělala, odpočívala. A 23. prosince jsme s partnerem odjeli pryč z Brna. Odjeli jsme pryč na 3 dny, protože jsme si zabukovali airbnb. Na 23., 24., 25. a 26. prosince. Bylo to krásný. Byl to dům u rybníka. Nevím, jestli v rybníku byli kapři… Asi ne… Asi už ne 🙂 A bylo to u lesa. Každý den jsme chodili ven. Dokonce tam byl ping pongový stůl.

Nakoupili jsme jídlo na 3 dny. Nakoupili jsme hodně Bohemky a hodně Prosseca. A nakoupili jsme jídlo na 3 dny, prootže v Česku je 25. a 26. prosince státní svátek. Takže je volno a všechny obchody jsou zavřené.

24. prosince byl Štědrý den. To je den, kdy slavíme Vánoce. A my, já, můj partner a samozřejmě náš kocour jsme slavili Vánoce mimo Brno v airbnb. To byl super nápad. Byli jsme jenom dva, takže to nebyl problém.

A 24. prosince jsme ráno šli na procházku. A večer k večeři… nejdřív jsme připravili aperitif a předkrm, protože můj partner je Francouz. Takže jsme otevřeli láhev Bohemky a k tomu jsme si připravilo des toast au saumon fumé. To jsou… tousty… nebo lososové minitousty. Ve Francii v rodině mého partnera se dárky otvírají během aperitivu a předkrmu. Takže my jsme otevřeli dárky taky během aperitivu a předkrmu. A já jsem dostala super dárek. Dostala jsem puzzle escape game. Nevím, jestli znáš nebo jsi zkoušel/a puzzle escape game. První část, puzzle, byla super. Byla jednoduchá, moc mě bavila. Druhá část, escape game nebo česky úniková hra nebo únikovka… druhá část, únikovka byla… je nedokončená. Není hotová. Takže puzzle máme v krabici a musíme dokončit druhou část – únikovku. No, uvidíme, uvidíme.

No, a k večeři, kterou jsme začali vařit asi v 8 hodin večer, jsme si dali steak se zeleninou – batáty a ještě něco. A jako dezert jsme měli čokoládovou zmrzlinu s červeným vínem. Mňam mňam mňam. Tak to byl náš Štědrý den!

Jinak jsme odpočívali, poslouchali jsme podcasty, poslouchali jsme audio knihy, protože k Vánocům jsem od kamaráda dostala předplatné na Audible. Takže teď mám audio knihy a jsem moooc spokojená. Je pravda, že hodně poslouchám podcasty a teď můžu navíc poslouchat audio knihy. To je… moc se mi tento dárek líbí.

No, a jinak jsme chodili na procházky, jak jsem říkala, cvičila jsem jógu, kreslila jsem křídou (pastel). Takže jsem kreslila křídou. A to byl… to byla fakt perfektní dovolená.

Ale to byla jenom první část dovolené. Protože druhá část byla u mých rodičů. 26. (27.) prosince jsme odjeli z airbnb k mým rodičům. Měla jsem skvělý zážitek s dálniční známkou. Znáš… nebo víš, co je to dálniční známka? Když chceš  v Ćesku jet po dálnici, potřebuješ dálniční známku. Bylo 26. prosince a od 1. ledna 2021 je v Česku elektronický systém na dálniční znmky. Takže na pumpě / na benzínce už neměli dálniční známky, protože nekupovali nové dálniční známky. A současně nemohla jsem koupit online dálniční známky, protože systém fungoval až od 1. ledna. Takže jsme hodinu zkoušeli najít benzínu, která ještě prodává dálniční známky. Volala jsem na policii, volala jsem na dálniční policii, volala jsem na firmu, která prodává dálniční známky. Ne, ne ne,… “Musíte mít dálniční známku!” Já říkám: “Já ji nemůžu koupit!” A policie říká: “Nesmíte na dálnici!” … nevím, nemám co říct. Nemám komentář. Naštěstí jsme na konec dálniční známku koupili a mohli jsme jet z airbnb k mým rodičům.

U mých rodičů jsme zůstali 4 dny od 26. do 30. prosince. 27. prosince jsme slavili 2. Štědrý den. Slavili jsme Štědrý den s mými rodiči (s maminkou, s tatínkem), s mým bratrem a jeho rodinou. Večeře nebyla v 8 večer. Večeře byla v 5 odpoledne, protože moje neteř Ema – to je dcera mého bratra – je miminko. A Ema potřebovala jít se koupat a potřebovala jít spát. Takže naše večeře na Vánoce číslo 2 byla v 5 hodin. A jak jsem říkala v posledním podcastu Jak slowczech slaví Vánoce – v naší rodině dárky rozdává nemladší člen rodiny. Takže 27. prosince dárky rozdávala Ema. Byl to dlouhý večer, ale byl skvělý. Byl to báječný Štědrý večer. Mooooc moc moc moc se mi líbil. Jsem ráda, že jsem mohla strávit Štědrý den se svojí rodinou.

No ,a… co jsme dělali? Bylo hezky. Každý den jsme chodili s Emou na procházky. Poslouchala jsem podcasty, diskutovali jsme, jedli jsme, pili jsme dobré víno a Prosecco samozřejmě. A po dlouhé době jsem viděla re… televizi. Po dlouhé době jsem viděla televizi. Po dlouhé době jsem viděla reklamy. Wow! Doma televizi nemáme. A vždy, když vidím televizi, nemůžu odejít. Televize je jako magnet. To je hrůza!

No, a potom 30. prosince jsme jeli zpátky do Brna. A začali jsme balit naše věci. Začali jsme balit všechno, co máme tady v bytě, i nábytek. Protože se stěhujeme. Stěhujeme se z bytu do domu. Stěhujeme se do našeho domu, protože jsme koupili dům. Hurá, mám radost! Koupili jsme dům kousek od Brna, takže teď balíme všechny věci, protože se rychle stěhujeme.

No, a já jsem vůbec nepracovala. Vůbec jsem neotevřela notebook za poslední tři týdny. Za poslední 3 týdny jsem neotevřela e-maily. Až teď poslední dva jsem začala pracovat – trochu, pomalu… Měli jsme mítink se slowczech týmem, měli jsme brainstorming, začali jsme organizovat Instagram, Patreon, skupinové lekce, challenge, nové kurzy, více kvalitního obsahu/contentu, taky eventy v Brně a v Praze, a online eventy samozřejmě… A doufám, že 1. února začne první oficiální grammar challenge A1/A2. Takže, těš se! Bude to jízda!

  7 Comments

 1. Taher kebab
  09/01/2021
  Reply

  To se mi líbí, A hlavně že bylo to improvizace, Těším se na další improvizace episodu

 2. User Avatar
  slowczech
  11/01/2021
  Reply

  Taher,
  díky díky ti 🙂
  Mě taky improvizace baví, je to sranda 🙂 A ráda mluvím pomalu a jednoduše :-))
  Doufám, že brzy bude další tanec, to je taky jedna velká improvizace!
  Eliška

 3. Ines Korthals
  10/01/2021
  Reply

  Ahoj Eliško,

  Děkuji moc za článek! Tvoje cile zní skvěle!! Těším se!

 4. User Avatar
  slowczech
  11/01/2021
  Reply

  Ines,
  díky moc za komentář 🙂
  Moc se na tento rok těším. Doufám, že ty také 🙂
  Eliška

 5. James
  12/01/2021
  Reply

  Děkuji vám Eližka, co je hezky dovolena! 2020 byl to fakt zajímavy rok… To je tvoi dítě v obraz o město? Snažím učít moje děti Čeština, ale nejsem moc dobře, ha ha!

 6. James
  12/01/2021
  Reply

  Ah, prominěte: ona jsi tvoje neteř! Nečtel slova před…

 7. User Avatar
  slowczech
  13/01/2021
  Reply

  Ahoj James,
  Ano, souhlasím, že 2020 byl fajn zajímavý rok 🙂 Moje neteř se jmenuje Ema. Je moc šikovná 🙂

  Neboj, tvoje čeština bude lepší a lepší!
  Eliška

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am experienced tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.