No products in the cart.

0

No products in the cart.

(173*) Jak vypadá nová kancelář slowczech?

Ahoj, jak to jde v práci? Kde teď pracuješ? Pracuješ doma nebo v práci v kanceláři? Nebo máš kancelář doma? Dneska pro tebe mám trochu pracovní epizodu 🙂 Ale nejdřív slova, která za chvíli uslyšíš. Co znamená “PROSTOR” = místo, space, například velký nebo malý prostor, prostor, který má 20 metrů čtverečních.

ROZHODLA JSEM SE = udělala jsem rozhodnutí, I made a decision, rozhodla jsem se jít spát, rozhodla jsem se hledat novou práci

PRONAJMOUT SI/PRONAJÍMAT SI = to rent, pronajmout si kancelář, pronajmout si byt, pronajmout si dům

TABULE = whiteboard, velká bílá tabule, velká skleněná tabula

VEŠKERÉ VYBAVENÍ = all the necessary equipment, například vybavení fotografa je foťák a baterky do foťáku

SEZNÁMIT SE OSOBNĚ = make acquaintance, meet for the first time in person

SOUČASNĚ = at the same time, simultaneously, můžu současně číst knihu a pít kafe

Ale teď zpátky k naší epizodě.

Když pracuješ doma, je dobré mít speciální místo na práci. Domácí kancelář se jmenuje pracovna. Já mám doma pracovnu. Ale pracovat 50 hodin týdně doma a bydlet doma je opravdu fuška. To je těžké. To je fuška! Ufff! A tak jsem se 5 měsíců zpátky rozhodla, že chci kancelář mimo domov. To znamená, že jsem si řekla: oukej, potřebuju místo na práci, které není doma. A tak jsem se rozhodla si pronajmout kancelář v centru Brna. A teď si pronajímám vlastní SlowCZECH kancelář, to znamená, že platím nájem, platím peníze každý měsíc a mám místo na práci.

Musím říct, že je to o 1000% lepší, haha. Je to o hodně lepší. Je pravda, že teď je to jenom malý prostor, který má 20m2 (dvacet metrů čtverečních). Ale postupně, krok za krokem, to bude větší a větší a větší prostor. A pozor, není to jenom kancelář. Je to také místo, kde studenti můžou mít lekce s lektorem nebo s lektorkou. Podle mě je tady nejkrásnější tabule v celé České republice. Podívej se na fotky na webu SlowCZECH. Je to skleněná tabule s logem SlowCZECH. Móc krásný! A je to také místo, kam můžou přijít lektoři nebo přátelé nebo studenti nebo známí… na kafe, na víno nebo jenom na pokec. Moje kancelář má krásný, příjemný a velký balkón. Moc dobře se mi tam pracuje. Dobře se mi tam soustředí. Deep work a flow nejsou žádný problém. Ráda tady pracuju na projektu SlowCZECH.

Postupně tady také bude nahrávací studio. To je místo, kde můžu nahrávat podcast nebo videa na YouTube, protože tady budu mít veškeré vybavení. Budu tady mít kameru, foťák, dva mikrofony a celý prostor bude adaptovaný na nahrávání. A hlavně – to všechno nebude jenom pro mě. Další lektoři nebo lidé, kteří chcou/chtějí také dělat videa a audia, můžou přijít a používat vybavení SlowCZECH.

A co všechno tady je? Určitě se mrkni/Určitě se podívej na web SlowCZECH, kam jsem přidala hezkou fotogalerii. Říkala jsem, že v kanceláři je nejkrásnější skleněná tabule v celé České republice, jsou tady  taky barevné stoly a barevné židle. Každá židle má jinou barvu, hehe. Taky tu mám větrák (neboli ventilátor) a velký kávovar. Potom tady mám skleničky na víno a na pivo, vývrtku a otvírák na pivo, haha, potom samozřejmě ledničku a uvnitř důležité nápoje, hehe. Mám tady tiskárnu, tužky, papíry, materiály pro studium, projektor a druhý počítač. A potom „relax corner“ neboli odpočívací roh, kde jsou dvě pohodlná křesla s malým barevným stolkem.  Když nechceš studovat u velkého stolu, můžeš sedět v “relax corner” a jenom se dívat na ostatní, haha. Pasivní studium je taky zajímavé, co myslíš?

A teď, pozor, nastraž uši! To znamená “be open-eared”, dobře poslouchej. Nastraž uši! Organizujeme OSOO /to je docela vtipný akronym, ne?/ . Co je to OSOO? To je Official SlowCZECH Office Opening. Chceme tě potkat. Chceme se s tebou seznámit osobně. Jestli jsi v Brně, přijď v pátek 4. září. Kancelář leží v centru Brna, na zastávce Körnerova. Můžeš přijít, jak máš čas. Kdykoli od 16:00 do 23:00. Můžeš přijít na hodinu, na dvě hodiny, na celý večer nebo jenom na 5 minut. Jak chceš. Bude káva, bude víno, bude pivo, bude nějaká mňamka = tedy bude nějaká dobrota = bude nějaké dobré jídlo ve formě bufetu. A taky budou hry, aktivity, legrace. Už se fakt moc těším.

Ještě nemáme jméno pro nové místo SlowCZECH. Přemýšleli jsme například nad jménem “SlowCZECH hub”, ale to není perfektní. To nezní dobře. Nemáš nápad? Nevíš, jak se může jmenovat nová kancelář a současně místo pro setkávání studentů a současně místo pro setkávání lektorů a současně místo pro všechny fajn lidi? Jestli máš nápad, napiš na www.slowczech.com do komentáře pod tuto epizodu nebo na Facebook nebo YouTube nebo napiš e-mailem. Díky za pomoc, díky za feedback, díky za komenty, díky za podporu! Jsi skvělý fanoušek 😉 Doufám, že se uvidíme 4. září mezi 16:00 a 23:00, čau!

  1 Comment

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am technical coordinator of slowczech content and tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.