No products in the cart.

0

No products in the cart.

(265***) Daniela o českém sportu 02 – Hory, lyže a borůvky

Ahoj, tady Daniela, jak se daří? Já se mám skvěle a pro tebe mám další sportovní podcast. Tentokrát o lyžování. Slyšels už první epizodu z této série o sportu? Jestli ne, tak si ji určitě poslechni. Je to epizoda číslo 256. Můžu říct, že ať je zima, jaro nebo léto, o lyžování můžu mluvit pořád. Ráda totiž lyžuju, a jak už víš, nejsem profesionální sportovkyně, ale nejradši si užívám  pohyb v přírodě.

V dnešní epizodě uslyšíš o různých typech zimních sportů, o českých sportovcích a taky o závodu, kde můžou dohromady startovat sportovní profesionálové i nadšenci. Nadšenec – to je člověk, který má moc rád nějakou činnost. Má koníček, hobby, pro které je nadšený. To znamená, že s radostí investuje mnoho času a energie do svého koníčku. Sportovní nadšenec velmi rád sportuje a závodí. Jdeme na to. 

“Napadl sníh, půjdem na lyže?” Takhle se můžu zeptat rodiny nebo kamarádů, když plánuju program na víkend nebo dovolenou. Myslím, že Češi rádi lyžují a jezdí na lyže, kam se dá. Na hory v Česku a různě po Evropě. Třeba do Alp. Hory Alpy daly jméno i lyžařské sportovní disciplíně – jmenuje se alpské lyžování. Největší českou hvězdou alpského lyžování je Ester Ledecká, která se v Česku stala sportovkyní roku 2022. Určitě si to zaslouží, neboť vyhrála dvě zlaté olympijské medaile ve dvou naprosto odlišných disciplínách. V alpském lyžování a snowboardingu. Držím jí palce do další sezóny.

Ten, kdo nemá rád prudké kopce a radši běhá krajinou, může v zimě zvolit jinou variantu lyží. Lyže běžky. To jsou dlouhé a úzké lyže. Na běžkách musím mít volnou patu a pak můžu na běžkách běžet a klouzat se v lyžařské stopě. To je klasický styl. Nebo si zvolím volný styl a budu na běžkách, jako hokejisté na bruslích, bruslit. Je to rychlé a zábavné.

Když je sníh, dá se běžkovat na všech českých horách, kde jsou upravené trasy – stopy. Běžky se u nás staly ještě populárnější kvůli lockdownu za Covidu. Na horách byly spousty sněhu, ale vleky nejezdily a sjezdovky byly zavřené. Proto hodně lidí začalo zkoušet běžky a přidali se k početné skupině nadšenců pro zimní sporty. Na běžkách je skvělé, že si můžeš minimálně jednou za rok vyzkoušet svoji kondici na trati s profesionály. A to při závodu Jizerská padesátka. Je to nejslavnější a nejznámější závod v běhu na lyžích. První závod se uskutečnil v roce 1968. V názvu je sice padesátka – padesát kilometrů – to je ten top závod, ale dá se registrovat i na jiné závody a klidně i jako rodina. Tratě měří třeba 10, 25 nebo 30 km. Závody probíhají během čtyř dní v únoru. Tradičně to bývá druhý únorový víkend.

Já sama jsem sice jizerskou padesátku neběžela, ale Jizerskou magistrálu – tam se běhá – mám moc ráda, protože hory mají neodolatelné kouzlo. Už od prvního sněhu tam najdeš upravené stopy pro klasický styl i volnou techniku. Všechno je přehledně značené, takže zabloudit, ztratit se tam, je opravdu velké umění. Když jsi na běžkách a vysílí  tě špatné počasí, můžeš se brzy občerstvit. V mnoha jizerských chalupách, chalupa – je tradiční dům na vesnici – jsou nyní hospody. Nabízejí například výborné borůvkové knedlíky a jiné české dobroty.. Můžeš to na  výletě do Jizerek vyzkoušet.

Říkám si, jaké lyže tenhle víkend zvolím? Sjezdovky nebo běžky? Nejspíš sjezdovky, ale s velkou chutí chci někdy v příští sezóně vyzkoušet skialpy. Lyže, na kterých můžu jít v pohodě do kopce a pak se svézt po sjezdovce dolů. Nejdřív si je nejspíš půjčím a podniknu první cestu s kamarády.  Už se těším. A co ty? Už jsi je někdy vyzkoušel nebo vyzkoušela? Nebo jezdíš na snowboardu a máš nějaké dobré tipy? Napiš mi o tom víc do komentářů pod epizodu na www.slowczech.com

Mám teď pro tebe jeden tip. Co si to trochu zopakovat? O čem jsem dneska mluvila? Říkala jsem, že Češi moc rádi lyžují a kam jezdí na lyže. Taky jsem připomněla, že největší česká lyžařská hvězda současnosti je Ester Ledecká. Mohl ses dovědět, co jsou to běžky a kolik kilometrů má závod Jizerská padesátka. A taky jaké další výhody má běžkování v Jizerských horách. Kromě skvěle upravených tratí to je  výborné jídlo jako borůvkové knedlíky v místních hospodách na chalupách. Pokud chceš poslouchat ještě jednou, směle do toho. 🙂 Taky to často dělám, když se učím.

Další možnosti, jak se zdokonalit, najdeš na našem webu.  Uvidíš tam například nabídku akcí pro fanoušky a nabídku lekcí – chceš mít lekce se mnou? Můžeme se pravidelně vidět online při individuálních, skupinových nebo whatsappových kurzech. Ráda tě poznám!

Tak, a to je ode mě dneska všechno. Ahoj, užij si češtinu tam, kde právě jsi a měj se báječně. Čau, Daniela.

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

.
Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am technical coordinator of slowczech content and tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.