0

No products in the cart.

(71****) Sedm českých vynálezů

Ahoj! Dnes pro vás mám delší poslech. Původní článek najdete na stránce ÁBÍČKA.

*****
České země daly světu celou řadu vynálezců. Většinou však jejich práce nebyly světového významu, ale spíše šlo o různé zlepšováky a vychytávky.

Opravdu světovým vynálezcem, ale vlastně spíše objevitelem, byl brněnský opat Gregor (Řehoř) Mendel, který objevil základy genetiky. Ty se po něm dodnes jmenují Mendelovy zákony a Mendel – spolu s Darwinem, Newtonem a Einsteinem – patří mezi úplně největší velikány světové vědy.

1. Kontaktní čočky

Vynálezce kontaktní čočky Otto Wichterle • wikimedia.org

Významným vynálezcem v pravém slova smyslu byl až chemik Otto Wichterle. Jeho největším vynálezem byly kontaktní čočky. Protože mu v komunistickém Československu příliš nepřáli, v roce 1961 sestavil svůj první přístroj na výrobu čoček z dětské stavebnice Merkur poháněné dynamem z jízdního kola. Na tomto stroji vytvořil asi 5000 prvních použitelných kontaktních čoček na světě. Ještě předtím Wichterle vynalezl umělé vlákno, které nazval silon.

2. Elektrická tramvaj

Křižíkova šalina • wikimedia.org

Jedním z nejznámějších vynálezců je František Křižík. Se svou obloukovou lampou sklidil veliký úspěch na světové výstavě v Paříži roku 1881. Za deset let předvedl první elektrickou tramvajovou linku, která jezdila v Praze z Letné na Výstaviště. Zároveň na Výstavišti vybudoval světelnou fontánu. Nakonec se však jeho oblouková lampa neprosadila, protože svět dal přednost střídavému proudu před stejnosměrným, s nímž Křižík pracoval.

3. Nejstarší auto

První automobil v Rakousku-Uhersku sestavil v letech 1897-1898 a vlastně vynalezl Leopold Sviták. Jako vůbec první použil na ochranu kol přední nárazník. Jeho výtvor nazvaný Präsident byl jedním z nejstarších automobilů na světě. V roce 1898 s ním Sviták ujel trasu z Kopřivnice do Vídně dlouhou 328 km. Trvala mu 14 a půl hodiny čisté jízdy. V roce 1900 havaroval, sám přišel při nehodě o nohu a jeho spolujezdec zemřel.

 

Nejstarší auto • wikimedia.org

4. Ruchadlo bratranců Veverků

Ruchadlo • wikimedia.org

Českými vynálezci byli také bratranci František a Václav Veverkové z Rybitví u Pardubic. Ve dvacátých letech 19. století vymysleli pluh, který ornici krájel, obracel a zároveň i zkypřoval. Jejich vynález, nazvaný ruchadlo se rychle rozšířil po celém Rakousku a později i po světě. Protože si ho však nenechali patentovat, oficiálního uznání autorství se nedožili. Nakonec rozhodli o morálním vlastnictví vynálezu pluhu až soudy v roce 1883. Mnoho desítek let po smrti obou bratranců.

5. Lodní šroub

Lodní šroub • shutterstock.com

Tahanice byly i o lodní šroub Josefa Františka Ressela. Tento rodák z Chrudimi strávil většinu života jako lesmistr na samém jihu Rakousko-Uherské monarchie – na území dnešního Slovinska a severní Itálie. Když v roce 1829 v terstském přístavu zkoušel parní loď Civeta vybavenou místo tehdy obvyklých koles lodním šroubem, shledala policie jeho pokus příliš nebezpečný a zakázala ho. Lodní šroub pak úspěšně odzkoušel až o deset let později Angličan Francis, který je někdy považován za jeho vynálezce. V roce 1866 byl vynález lodního šroubu oficiálně Resselovi přiznán.

6. Smolný bleskosvod

Hůře dopadl Prokop Diviš. Svůj bleskosvod umístil roku 1754 na zahradě v Příměticích u Znojma. Místní lidé se však na konstrukci tyčící se k obloze dívali se značnou nedůvěrou, a když na jaře roku 1760 přišlo velké sucho, celou Divišovu konstrukci strhli. Funkční bleskosvod tak nakonec použil poprvé až v Americe Benjamin Franklin roku 1760. Na rozdíl od Diviše je za vynálezce bleskosvodu považován on.

Bleskosvod • wikimedia.org

7. Kostka cukru

Když berete do ruky cukrovou kostku, asi vás nenapadne, že se jedná o český vynález. Ale je to tak. Původně se cukr na celém světě vyráběl v homolích, které vážily půl kilogramu i více. Hospodyně si je doma sekáčkem sekaly na menší kousky, jimiž se sladilo. Ke zlomu došlo v roce 1841. Tehdy se – alespoň podle legendy – při porcování cukrové homole poranila žena tehdejšího ředitele cukrovaru v Dačicích. Svému manželovi za to důrazně vyčinila. Kdyby prý za něco stál, už dávno by něco vymyslel. Aby manželku udobřil, nechal proto rychle vyrobit několik stovek “pokusných” kostek cukru. Žena a její přítelkyně si nový vynález tak pochvalovaly, že si dačický cukrovar nechal výrobu kostek patentovat a roku 1843 zahájil jejich výrobu. Kostka cukru se poté rozšířila po celém světě. Na připomínku této události stojí dnes v Dačicích jeden z nejpodivnějších pomníků na světě věnovaný cukrové kostce.

Kostka cukru • shutterstock.com

Slovo robot

Českými vynálezci jsou svým způsobem i bratři Čapkové. “Vynalezli” totiž slovo robot. Spisovatel Karel Čapek ho použil poprvé v roce 1920 ve hře R.U.R. (Rossumovi univerzální roboti). Ale jak už to bývá, ani tady není autor a popularizátor vynálezu jedna osoba. Karel Čapek prý chtěl původně umělé lidi, kteří ve hře vystupují, pojmenovat laboři (z anglického labor – práce, dělník). Výraz se mu však úplně nezamlouval, a proto požádal o pomoc bratra Josefa. Toho napadlo pojmenování robot, od staročeského robotovat, čili pracovat. Tak vzniklo slovo, které se prosadilo ve všech světových jazycích.

Věci, které škodí

Čeští vynálezci nedali světu jen samé dobré věci. Jedním z nejznámějších českých vynálezů je plastická trhavina semtex. Rozšířila se po celém světě mezi teroristy a má na svědomí celou řadu obětí. Dalším vynálezem, který neslavně proslavil Čechy, je objev jednoduchého postupu při výrobě drogy pervitin. Dnes se tato droga pod názvem “čeko” prodává po celé Evropě a zůstalo po ní množství zmařených životů a zničených lidských osudů.

*****

Doufám, že se vám dnešní epizoda o českých vynálezcích líbila, že jste porozuměli a že jste se něco nového naučili. Přeji vám hezký den nebo večer!

Vaše Eliška ?

©SlowCZECH

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am experienced tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

  • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
  • specific links on Discord to access the group lesson schedules
  • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
  • buttons to manage or cancel your subscription
  • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

  • přímý odkaz na server Discord pro lektory
  • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
  • záznamy z předcházejících workshopů
  • odkazy na slevy u našich partnerů
  • tlačítka pro správu předplatného
  • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.