No products in the cart.

0

No products in the cart.

(178**) Výlet se slowczech, s Míšou a se studenty

Dneska pro tebe mám fakt děsně moc zajímavou epizodu. Patnáctého srpna 2020 jsme já a Míša organizovaly v Praze super event pro studenty češtiny. Míša je lektorka češtiny a němčiny a má dvě facebookové skupiny “Learn Czech A1A2 a B1B2”, kde píše otázky pro všechny členy. A ty, když jsi člen, můžeš odpovídat na otázky. Doporučuju!

údolí = geomorfologická část přírody, napravo jsou hory  a nalevo jsou hory a ty jsi uprostřed v údolí (anglicky valley)
zpoždění = normálně vlak přijede v 10:00. Ale když přijede v 10:05, znamená to, že má zpoždění 5 minut (anglicky delay)
účastníci = lidé, kteří participují, kteří se účastní nějaké akce (anglicky participants)
oni měli pochopení = ostatní lidé měli pochopení pro moje zpoždění, rozuměli/chápali, že jsem nepřišla včas a nebyl to problém (anglicky they sympathized, they understood, had heart)
navrhla jsem = navrhnout znamená říct například: Hele, mám nápad, nepůjdeme na pivo? (anglicky suggest)
rybník = jako jezero, přehrada, moře, voda,… ale je to malé a umělé, rybník postavil člověk a teď tam jsou například kapři a další ryby (anglicky pond)
závidět = moje kamarádka má krásný nový telefon a já ho chci taky, ale nemůžu ho mít. A tak jí ho závidím (anglicky to envy)

Event se jmenoval “Výlet se slowczech + Míšou = slackline/picnic“. Šli jsme asi 9 kilometrů Prokopským údolím. To je jižní Praha – části Prahy okolo jsou Stodůlky, Hlubočepy nebo Smíchov. Musím říct, že jsem (jako vždy) přišla pozdě. Měla jsem 20 minut zpoždění. Moji kamarádi to ví. Mám vždy francouzské zpoždění. Haha. Naštěstí všichni účastníci měli pro moje zpoždění pochopení a počkali na mě.

Plán byl jít 9 kilometrů a na konci piknikovat a zkusit slackline. Jestli nevíš, co je to slackline, podívej se na slowczech.com. Je tam video, kde chodím po slackline. Hrozná sranda, haha. Ale asi po 5 kilometrech jsme byli skoro všichni docela dost unavení. Míša šla totiž fakt rychle, haha. A tak jsem navrhla: “Hele, dívejte, restaurace! Nepůjdeme na pivo?”

A tak jsme šli na pivo a taky na oběd. To bylo asi v 11 hodin. Naštěstí to nebylo poslední pivo a poslední občerstvení. Další jídlo bylo na konci výletu, kdy jsme leželi v trávě u rybníka a odpočívali. Mrkni na fotky na slowczech.com, haha. Myslím, že budeš závidět!

Celkem bylo 10 účastníků. Zeptala jsem se jich, jestli nechcou/nechtějí pro tebe nahrát audio, milý fanoušku slowczech. A oni souhlasili! Uslyšíš teď 5 krátkých nahrávek. Všichni jsou to moji studenti a všichni jsou skvělí lidé. Všichni jsou moc zajímaví lidé a především velmi velmi velmi motivovaní studenti. Známe se už dlouho a jsme víc přátelé než studenti a lektorka. Nejdřív mluví Gabriel z Brazílie. Potom mluví Mako z Ameriky. Potom Diana z Moldavska. Pak Matteo z Itálie, se kterým je také video rozhovor na YouTube a nakonec mluví Nataša z Ukrajiny. Gabriel, Mako, Dianko, Matteo, Natašo, moc díky za to, že jste přišli a moc díky za to, že jste nahráli audio. Jste báječní!

Gabriel z Brazílie:

“Procházka s Eliškou a přatelé byla moc, moc dobrá. Mluvít jenom Česky tolik hodiny byla velká výzva, ale také bylo velmi dobrý cvičení. Učil jsem se nové slova a také nový výrazy, a myslím, že jsem upevnil v moje hlavě několIk slova, který už jsem se učil, ale který jsem vždycky zapomněl. Na konec jsem také poznal nové místo v Praze, v přírodě. Ten den byl skvělý a doufám, že budu moci jít taky příště. To stoji za to, vstávat v sobotu ráno.”

Mako z Ameriky:

“Díky výletu jsem dostala novou motivaci se učit česky. Naučila jsem se hodně nových slov (na příklad: veverka, komár a taky tu frázi “přejet žáby”). Určitě to nebylo tak snadné mluvit celý den česky, protože v Praze obvykle mluvím anglicky, takže na to nejsem zvyklá. Ale byl to moc hezký zážitek. Nejvíc se mi líbilo, že jsem poznala nové lidi, kteří se taky učí česky a dobře jsme si popovídali.”

Diana z Moldavska:

“Ahoj Eliško. Chci ti říct, že jsem si moc užila náš výlet. Bylo to zábavné a velmi motivační. Líbilo se mi poslouchat názor jiných studentů o učení češtiny a poznat jejich zkušenost. Užila jsem si taky naše povídání o České republice, o české jídlo, o Češi a o češtině. Bylo to moc fajn a doufám, že se brzo uvidíme. Čau!”

Matteo z Itálie:

“Ahoj, Matteo ze Sardínie mluví. S mezinárodní skupinou měl jsem možnost užít si park v Praze, který jistě znovu navštívím. Počasí nám přálo. Bylo zataženo a ne moc horko jako v minulých dnech. A líbilo se mi navíc, že se všichni snažili mluvit česky tak dlouho. Poprvé zkusil jsem červené pivo – říká se mu Červený kohout, s malinovou příchutí. A líbilo se mi to. A rád se opět zúčastním tak přátelské a přirozené atmosféry. Tak příště! Čau!”

Nataša z Ukrajiny:

“Ahoj, já jsem Nataša. Pro mě ten sobotní výlet s Míšou a Eliškou byl jako skvělá možnost pobavit se česky, setkat se se svou lektorkou češtiny Eliškou mimo Skype, a poznat nové lidi, hlavně cizince. Moc se mi líbila naše procházka. Bylo to zábavné, zajímavé a zároveň i dobře využitý čas. Jistě se připojím příště a moc doporučuju každému, kdo se učí česky.”

Byl to fakt skvělý výlet. Miluju takové akční a příjemné výlety se skvělými lidmi. Určitě budu organizovat další akce – nejen v Praze, ale hlavně v Brně, kde bydlím. A taky budou akce v nové slowczech kanceláři, která je v centru Brna. Těšíš se? Já moc! Samozřejmě, jestli chceš, mrkni na fotky z eventu na webu slowczech. Jo, a poslední informace (vždycky zapomenu) – slowczech má konečně taky Patreon, kde jsou pro tebe fajn dárky. Tak jestli máš rád Patreon, mrkni! Čau! A dík za všechny studenty češtiny.

A tady je video, kde chodím po slackline:

https://www.facebook.com/SlowCzech/videos/2612764512386598/

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am technical coordinator of slowczech content and tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.