No products in the cart.

0

No products in the cart.

(164**) Improvizace: Piknik, 300km na bruslích a decka vína

Čau, jak to jde? Jak se máš? Jak se daří? Dneska pro tebe mám další improvizovanou epizodu. Bude to epizoda pro intermediate (pro středně pokročilé), takže nebudu mluvit super pomalu, ale nebudu mluvit ani super rychle. Nebudu používat super jednoduchý slova, ale ani super komplikovaný. Bude to prostě takový střední… taková střední úroveň = tak akorát! A chci ti vyprávět o tom, co jsem dělala minulý týden. Jak vypadal můj minulý týden.

Každý můj týden je jiný. A to se mi moc líbí. Ale teď pracuju hodně online, a tak jsem minulý týden viděla 29 lidí online. Z toho 24 studentů a 5 lidí, co nejsou studenti = co jsou lektoři. Učím taky skupiny, takže neboj, neměla jsem 29 online lekcí češtiny 🙂 Ale měla jsem méně lekcí češtiny, protože když mám skupinu, je to větší sranda, je to interaktivní a je to fakt moc zajímavý – jak pro mě, tak pro studenty.

No, a protože už není karanténa (není 100% karanténa), viděla jsem 7 lidí offline. To je docela dobrý! V pátek mě kamarádi pozvali na Iftar, na sobotní Iftar. To je večeře v Ramadánu. A tak jsem celou sobotu držela Ramadán. Nepila jsem a nejedla jsem a potom večer jsem měla stejný pocit = nebo cítila jsem se stejně jako všichni ostatní kamarádi, kteří drží Ramadán. A co jsme jedli? Jedli jsme samé dobroty = jedli jsme jenom dobroty! Hlavně datle a mléko nebo kefír na začátek. Potom jsme měli rybu a kuře a zeleninu. A pak alžírské dobroty – měli jsme například qalb al louz (قلب اللوز), což je alžírský dezert / zákusek. Je to fakt hrozně sladký, takže je tam cukr, potom je tam krupice, ale hrubá krupice, kterou v Česku nemáme, potom mandle a potom zase cukr a ještě cukr 🙂

Taky jsem kromě kamarádů na této ramadánové večeři viděla Janu. Jana je redaktorka časopisu AHOJ, který píše články (a já taky píšu články a dělám nahrávky pro časopis AHOJ) pro cizince. A s Janou jsme byly na pivu. Šly jsme na pokec (pokec je přátelská debata, řekněme). A byly jsme v parku. Pořád jsme musely mít roušky, ale už byly otevřený zahrádky, takže ty venkovní části restaurací a barů už byly otevřený, takže jsme si mohli dát pivo. A byly jsme v Lužánkách. Lužánky, to je největší park v Brně. Mám moc ráda tendle park.

No a jinak jsem měla taky pokec s kamarádkou Míšou. To bylo v pátek odpoledne, kdy pršelo. Celý týden bylo hezky, ale v pátek, kdy jsem konečně odpoledne šla ven, tak pršelo! Ale našly jsme kavárnu, která má zahrádku, která je venku, ale je pod střechou. Protože má krytou střechu. A tam jsme si daly kávu a pak decku vína. Takže daly jsme si jednu deci vína = decku vína. A Míša se učí francouzsky a já jsem jí ukazovala, jak já učím některé svoje studenty česky. A dělala jsem s ní stejnou metodu. Ona v pohodě rozuměla, úplně normálně, protože každý den studuje s aplikací Memrise. Každý den nahraje asi 10 000 bodů! Blázen!

No, a jinak jsem pracovala na novém eBooku, nahrávala jsem nové nahrávky pro SlowCZECH, taky jsem každý den šla bruslit. Letos/tento rok mám už skoro 300 kilometrů. Letos jsem ujela už skoro 300km na bruslích. A nejenom jezdím na bruslích, ale taky cvičím doma – workouty, domácí cvičení. A cvičím se Zuzkou Light. Nevím, jestli znáš Zuzku Light. Nechci jí dělat reklamu, ale je prostě hrozně super. Zuzka bydlí v Kalifornii a Zuzku sleduju už asi 10 let. Nebo víc…? Asi 14 let… A sleduju ji od skoro od začátku, sleduju, jak její business roste. Sleduju, jak začala od nuly a vidím, kde je dnes. A to je hrozně zajímavý, inspirativní a prostě pecka = super = paráda!

No, a důležitý aktivita! Každý den jsem trénovala svoji arabštinu. Trénuju každý den pár minut denně s kamarády přes Whatsapp. Mám kamarády z Alžírsk\a, z Maroka, z Egypta, ze Sýrie a s nimi trénuju každý den (aspoň trochu). A posíláme si hlasovky = hlasové zprávy. Píšeme si. A já se ptám. A… Jo a taky mám 2x týdně 30 minut online lekce s Rabeou, což je Egypťan. To je můj egyptský učitel arabštiny. Je hrozně super, mluvíme jenom arabsky. A když nerozumíme, tak používáme pantomimu. Je to fakt paráda! Moc mě to baví.

No, a… taková hrozně fajn aktivita,… protože už jsem ji dlouho nedělala, byl náš nedělní výlet autem = naším cestovním Defenderem, kdy jsme vyrazili v neděli v poledne do Tesca nakoupit dobroty na piknik. A jeli jsme kousek za Brno, našli jsme hezké místo u řeky, kde nikdo nebyl. A tam jsme piknikovali, tam jsme si povídali, potom jsme leželi na sluníčku a opalovali se, odpočívali,… Můj Francouz poslouchal audio knihu, já jsem něco psala, myslím… Pak jsem se dívala na arabská videa, na Peppa Pig = Prasátko Peppa v arabštině, to je hrozná sranda. No, a bylo to fakt hrozně fajn. Byl to hezký konec toho… tohoto… minulého týdne.

No, a to je tak všechno. Doufám, že se ti moje povídání o tom, jaký byl můj minulý týden, líbilo. Napiš mi, jaký byl tvůj týden. Jestli jsi taky každý den studoval/a nějaký cizí jazyk, jestli jsi taky byl/a venku na pivu konečně. Nebo jestli jsi taky pracoval/a online jako já… Prostě napiš mi, cos dělal/a, protože jsem hrozně zvědavá = protože mě to zajímá.

A jestli jsi mi rozuměl/a a jestli se ti líbí projekt SlowCZECH, podívej se na www.SlowCZECH.com nebo se podívej na tipeee.com/slowczech, kde si můžeš stáhnout eBook nebo mi můžeš nabídnout dobrou kávu za 1€… Jo, a taky se nezapomeň podívat na nYouTube. Tam jsou docela fajn videa, si myslím, která mám moc ráda a moc mě baví ta videa dělat.

No, ale myslím, že už mluvím dost dlouho, už mluvím 11 minut, tak to ukončím. A přeji ti krásný den, krásný večer nebo dobrou noc. A měj se hezky, uč se česky a brzy ahoj!

  2 Comments

 1. Jason Kelley
  19/06/2020
  Reply

  Ahoj, díky za tu novou lekce! Minulý týden jsem nedělal nic moc, protože ú nás je ještě karanténa. Ja pracuju v Homeoffice a když chci si dělat přestávku, chodím se svými dětmi a svou ženou na procházku nebo jezdíme na kole. Obědváme spolu každý den doma, co mi moc libí. V poslední dobu je každy den skoro stejný, ale to je v pohodě. Chtěli bychom ale konečně někam cestovat….

 2. User Avatar
  slowczech
  19/06/2020
  Reply

  Ahoj Jasone, a tobě díky za komentář 🙂
  Ano, souhlasím s tím, že karanténa už musí být dlouhá. Naštěstí tady už je několik týdnů konec a to je moc moc fajn. Lidé zase mohou chodit ven, do restaurací, bez problémů do jakéhokoli obchodu, sportovat,… jen musíme pořád nosit roušky, ale to je v pořádku.
  Doufám, že brzy budou otevřené hranice a že se virus nevrátí 🙂
  Eliška

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am experienced tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.