No products in the cart.

0

No products in the cart.

Vánoční lekce – materiály pro lektorky češtiny

Vánoce jsou skvělou příležitostí pro zapojení studentů do zajímavých a na kulturu orientovaných lekcí češtiny pro cizince. Zde je několik tipů, jak můžeš připravit efektivní a zábavnou předvánoční nebo vánoční lekci češtiny online – zkus tyto interaktivní aktivity.

Hotové materiály ihned k použití

Chceš už hotové aktivity, které můžeš jen vzít a použít (a současně také upravit)? Kompletní aktivity jako vánoční kvíz od lektorky Michaely a Neobvyklé vánoční tradice od lektorky Monči najdeš včetně mnoha dalších tipů v našem newsletteru.

Nápady na aktivity pro tvoje vánoční lekce češtiny

1. Poslech a zpěv koled

Ukaž studentům tradiční české koledy. Nejdříve jim přehraj nahrávku nebo video a poté společně zpívejte. Je fajn také přidat český text s překladem, protože cílem není jazyková zdatnost, ale získat povědomí o tom, jak zní koledy a o čem cca jsou. Pro nízké úrovně rády pracujeme s výslovností, kde nevadí, že studenti nerozumí. Například se lze sousstředit na “na/ná, va/vá”…

2. Vytvoření vlastní koledy

Dej studentům češtiny volnost, ať pustí svou fantazii z uzdy. Cílem je napsat krátký text o tom, o čem by koleda mohla být. V koledě mohou zpívat o čemkoli – o výletu kapra na Madagascar, o Vánocích na Měsíci nebo o ideální vánoční párty ve firmě. Hudebně zdatnější student může navrhnout tónové podbarvení a rychlost nebo i melodii.

3. Vytvoření vánočního přání

Dej studentům češtiny šablony vánočních přání, na která mohou dát slova, obrázky nebo dekoraci podle svého. Lze použít Canvu a například propojit slovíčka (jmelí, vánoční ozdoby, svíčky,…) na jednom slidu s názvy s prázdným přáníčkem na slidu dalším. Je dobré napsat možné věty a slova dopředu.

4. Vánoční Kvíz

Tady je pár otázek pro inspiraci do vánočního kvízu pro tvou lekci češtiny. Lze je dobře využít i na diskuzi s jedním či více studenty.

- otevřené otázky (upper level) -
 1. Jaké je tradiční české vánoční jídlo?
 2. Co lidé dělají na Štědrý den v Česku?
 3. Znáš nějaké populární koledy v Česku?
 4. Jakou roli hraje Mikuláš v Česku?
 5. Co obvykle lidé dělají v období Adventu?
 6. Kdy začíná Advent a jak se slaví?
 7. Jak vypadá typický vánoční stromek v Česku?
 8. Jaká je česká verze Santy Clause?
 9. Co dělají děti (dny a týdny předem), když čekají na Ježíška?
 10. Jaký nápoj lidé rádi pijí na vánočních trzích?
 11. Jaké je typické jídlo podávané na Štědrý večer v Česku?
 12. Jaký je význam a symbolika adventního věnce?
 13. Co představuje Zlaté prasátko v českých vánočních tradicích?
 14. Co lidé obvykle dělají v den svatého Štěpána?
 15. Co lidé rádi dávají na a pod vánoční stromeček?
 16. Znáš nějaké typy vánočního cukroví?
 17. Jaké jsou populární vánoční trhy v Česku kromě Prahy?
 18. Znáš betlém?
 19. Jaký je tradiční způsob blahopřání, co lze říkat?
 20. Co symbolizuje šupina při české vánoční večeři?
 21. Proč se rozkrajuje jablko?
 22. Jak se nazývá český vánoční zvyk lítí olova?
 23. Jak se v Česku slaví Silvestr?
 24. Jaké jsou tradiční dárky dávané na Vánoce v Česku?
- otázky s výběrem ze dvou možností (lower level) -
 1. Jíme v Česku rybu nebo maso? 
 2. Kdy zdobíme vánoční stromek: v listopadu nebo na Štědrý den?
 3. Jíme na Vánoce rybí polévku nebo hovězí polévku?
 4. Je vánoční cukroví v Česku domácí nebo kupované?
 5. Který den se slaví Mikuláš v Česku: 5. prosince nebo 6. prosince?
 6. Co lidé dělají na Štědrý den: zpívají koledy nebo jezdí k moři?
 7. Co lidé dávají do okna: svícen nebo Santu Clause?
 8. Na Silvestra v Česku vidíme rakety nebo ohňostroje?
 9. Jsou lidé na Vánoce v Česku tradičně doma nebo na dovolené?
 10. Dáváme dárky v ponožce nebo pod stromeček?
 11. Jaký je oblíbený vánoční nápoj: svařáknebo studené pivo?
 12. Který den je v Česku typický den pro návštěvu rodiny: Štědrý den nebo první svátek vánoční?
 13. Která sladkost je tradiční na Vánoce: vánočka nebo koláče?
 14. Co normálně na Vánoce děláme: sledujeme vánoční filmy nebo chodíme do sauny?
 15. Kde je kapr před Štědrým dnem: doma ve vaně nebo v mrazáku?
 16. Které město v Česku má největší vánoční trhy: Brno nebo Hradec Králové?
 17. Jak se v Česku slaví Nový rok: na párty nebo v klidu doma?

 

A nakonec, šetři čas a energii s naším materiálem “25 materiálů do výuky češtiny pro cizince. Tyto učební materiály pro tebe vytvořil tým slowczech network, aby ti ulehčil přípravu na lekce češtiny a nabídl inspiraci do tvých báječných lekcí. K dispozici máš celou řadu aktivit, které můžeš jen vzít a ihned použít. Ušetříš tak čas, který můžeš strávit s rodinou nebo se věnovat dalšímu seberozvoji jakožto lektorce češtiny pro cizince, například ve slowczech network!

Tým slowczech network ti přeje inspirativní lekce a hlavně krásné předvánoční chvíle!

Připraveno pro tebe, jen stáhnout a použít. Můžeš si taky udělat kopii a materiály upravit.

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am experienced tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.