No products in the cart.

0

No products in the cart.

(251***) Eliška: Těhotenství a porod v Česku (vyšetření, slovíčka)

Zdravím, jak se daří? Dnešní epizoda je už třetí epizoda ze série o těhotenství a mateřství. Dneska budu mluvit o tom, jaká vyšetření tě v Česku čekají, když jsi těhotná. A taky se dozvíš důležitá slovíčka. Jdeme na to? Tak jo!

No… a jak asi víš, už nejsem bezdětná. Bězdětná žena je žena, která je bez dětí = žena, která nemá děti. A já už mám dítě. Je to krásný kluk, jmenuje se Elias. Je roztomilý a zvídavý jako jeho tatínek. Roztomilý znamená, že je ťuťuňuňu. Ťuťuňuňu říkáme na roztomilé děti. A jak jsem říkala, Elias je taky zvídavý. To znamená, že se zajímá o všechno okolo, všechno chce vědět, všechno okolo něj je zajímavé. Je roztomilý a zvídavý.

Ale k tématu. Co je důležité a co naopak není důležité, když jsi těhotná v Česku? A co ti můžu doporučit z vlastní zkušenosti? A jaká slovíčka a termíny uslyšíš během těhotenství? Budu k tobě mluvit jako k ženě. Takže pokud jsi muž, tak to ignoruj.

Když tvůj těhotenský test ukáže, že jsi těhotná, zavoláš gynekoložce a řekneš: “Dobrý den, můj těhotenský test byl pozitivní, ráda bych přišla na potvrzení těhotenství.” A zhruba v šestém týdnu od prvního dne poslední menstruace půjdeš ke gynekoložce. Mimochodem, Lenka napsala a udělala skvělou epizodu o menstruaci – číslo 199. Musíš jí říct datum poslední menstruace. Bohužel ovulace a sexuální styk pro ni nejsou většinou důležité, protože v Česku se předpokládaný termín porodu určuje podle menstruace. Ale to nevadí. Gynekoložka ti taky udělá ultrazvuk a potvrdí, jestli jsi těhotná. Ultrazvuk je sonda, která vidí miminko v bříšku. Je důležité vědět, že ultrazvuk není v Česku povinný. Můžeš gynekoložce říct: Nechci ultrazvuk. Ona asi nebude spokojená, ale musí souhlasit. Je to tvoje miminko.

Co je podle mě důležité už na začátku těhotenství? Určitě je dobré se začít informovat o porodnicích. Porodnice je část nemocnice pro maminky a miminka. V jaké porodnici chceš rodit? A chceš vlastní porodní asistentku?

V Česku si můžeš najít a zaplatit soukromou porodní asistentku nebo dulu. Pozor. Porodní asistentka je medik. Dula není oficiálně medik. Při porodu (to je moment, kdy jde miminko ven) musíš mít PA, dula nestačí. No, a protože při porodu nevíš, kdo bude v porodnici, můžeš chtít vlastní porodní asistentku. Pozor, jestli chceš vlastní porodní asistentku nejen před porodem, ale taky při porodu, musí mít tvoje PA smlouvu s porodnicí, kde chceš rodit.

Kdy je dobré začít hledat PA nebo dulu? Co nejdříve. PA a duly jsou zabukované na rok dopředu. Taky určitě zavolej do porodnice a zeptej se na registraci k porodu. Registrace k porodu je lepší, protože v den D bude méně administrativy. Vím, že v Praze se musíš registrovat kolem 14. týdne. V Brně to je 36. týden. Tak pozor na to!

Teď ti řeknu, jaká vyšetření tě čekají v prvním, druhém a třetím trimestru. A potom ti povím o domácím porodu a ambulantním porodu.

První trimestr

Když už víš, že jsi těhotná, v prvním trimestru tě čeká potom další návštěva u gynekoložky a to kolem 10. – 12. týdne. Jestli je všechno v pořádku, dostaneš tady těhotenskou průkazku. Ne dříve než kolem 10. – 12. týdne, protože na začátku těhotenství je nejvyšší riziko potratu. Potrat znamená, že ztratíš miminko, že už nebudeš těhotná. Těhotenská průkazka je papírový dokument, který je dobré mít pořád u sebe. Jsou tam všechny informace o tvém těhotenství. A když máš například nehodu na kole, v nemocnici uvidí, že jsi těhotná.

V prvním trimestru taky ještě můžeš jít na I. detailní screening do specializovaného střediska. Já jsem šla do Prenatal Diagnostic Center v Brně. Na prvním screeningu ti specialista řekne, jestli je miminko zdravé a jestli nemá genetické vady (vada je chyba). Taky dostaneš fotku a uvidíš detaily miminka na ultrazvuku. Tatínek miminka jde taky. Je to moc krásný moment. Stojí to cca 1500 CZK. Jeden screening většinou pojišťovny proplácí. Když pojišťovna něco proplácí, znamená to, že ti dá peníze, které už jsi zaplatila. Určitě je dobré poslat fakturu na pojišťovnu. Maximálně ti pojišťovna řekne, že nic neproplácí.

Druhý trimestr

Ve druhém trimestru jdeš na druhý detailní screening do specializovaného centra. Tady dostaneš další fotku a někdy taky 3D fotku obličeje nebo video. Já jsem chtěla video, je to krásnější než ošklivá 3D fotka obličeje.

Ve druhém trimestru půjdeš na tzv. oGTT test. To je test na těhotenskou cukrovku (neboli diabetes). Já jsem na tento test nešla. Někteří gynekologové tento test taky ignorují.

Třetí trimestr

Ve třetím trimestru udělá tvoje gynekoložka test na syphilis – jak? Udělá odběr krve. Odběr krve znamená, že ti vezme krev a tu krev pošle na testy. A nakonec kolem 36. týdne udělá tvoje gynekoložka test na streptokoka.

Potom chodíš do poradny buď dál ke gynekoložce nebo už rovnou do porodnice, kde jsi zaregistrovaná. Poradna znamená prostě kontrola.

 

Toto jsou všechna základní vyšetření. Já jsem v těhotenství neměla ani jeden problém, takže nemůžu popsat další detailní testy. Ale každé těhotenství je jiné, každá žena je jiná. Určitě se zeptej gynekoložky, když něco nevíš. Když nemáš ráda gynekoložku, najdi si novou. Já jsem hledala novou gynekoložku ve 30. týdnu těhotenství, protože původní gynekoložka byla stará, neempatická a hodně mě stresovala. Když jsem jí řekla, že nepůjdu na oGTT test, hodně hodně hodně mi vynadala. Tak jsem k ní potom už znovu nešla.

A co ten domácí porod a ambulantní porod?

Jestli chceš v Česku rodit doma a ne v porodnici, musíš vědět, že to bohužel v Česku už není legální. Porodní asistentky, které souhlasí s domácím porodem, můžou jít před soud – to znamená, že můžou mít legální problém. Proč? Protože oficiálně musí být budoucí maminka na druhou dobu porodní v porodnici. První doba porodní a třetí doba porodní může být doma. Ale ne druhá doba porodní. Jo, je to stupidní.

Ale jsou PA, které s tebou budou, když chceš rodit doma. Doporučuju hledat na Facebooku ve skupině “Porod v domácím prostředí.” Ale informace nejsou veřejné a musíš být opatrná.

Další možností je ambulantní porod. Ten je v Česku akceptovaný. Ambulantní porod znamená, že rodíš v porodnici, ale po porodu nezůstaneš 3 dny v porodnici na oddělení šestinedělí. Jdeš s miminkem rovnou domů. Musíš potom zařídit všechny formality sama – test z patičky, vyšetření sluchu, zraku a kyčlí, rodný list, a tak dále. Doporučuju skupinu na Facebooku “Ambulantní porod a péče porodní asistentky”.

Jinak normálně po porodu jdeš, jak jsem říkala, na oddělení šestinedělí. Tam zůstaneš cca 3 dny. Ale určitě se informuj, jak oddělení šestinedělí (neboli 6n) vypadá v porodnici, kde chceš rodit. Někdy to je v pohodě a budeš ráda, že ti sestry pomůžou s kojením a podobně. Někdy je lepší jít domů a nestresovat se a kontaktovat svoji dulu, porodní asistentku nebo si najít laktační poradkyni. Laktační poradkyně ti poradí s kojením. Kojení, to znamená dávat mléko miminku.

Důležitá věc, kterou často neví ani české maminky, je tato: Nikdo ti nemůže říkat, co máš dělat. Porodnice ti nemůže říkat, že musíš dělat to a to. Tvoje gynekoložka ti nemůže říkat, že musíš dělat to a to. Protože jenom ty a tatínek dítěte jste tzv. zákonní zástupci dítěte. Zákonný zástupce dítěte je člověk, který je zodpovědný za dítě. A zákonný zástupce není nemocenice, zákonný zástupce není gynekoložka, ale jenom ty a tatínek. Když se ti něco nelíbí, můžeš jít domů nebo nesouhlasit. Můžeš taky zavolat policii nebo právníka. Ale samozřejmě je lepší být v kontaktu s lékaři asertivní, mít pozitivní zážitek a hlavně být šťastná a spokojená s novým miminkem.

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

.
Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am technical coordinator of slowczech content and tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.