No products in the cart.

0

No products in the cart.

Rozhovor pro noviny MF Dnes

Cizince rovnou učíme říkat chcu a šalina, říká brněnská lektorka češtiny

2. srpna 2023

Eliška Kryslová miluje jazyky. V šestnácti se sama začala učit francouzsky, ve Francii pak pět roků žila se svým manželem a v jeho vlasti vyučovala pro změnu angličtinu. Poté se vydala jiným směrem a rozhodla se učit češtinu pro cizince. Proto v roce 2016 založila organizaci Slowczech, což je komunita pro učení jazyků v Brně.

Víte ze své zkušenosti, jak se správně naučit cizí jazyk?

Věřím, že abychom si jazyk osvojili správně a přirozeně, potřebujeme mít nějaký vstup, kterému rozumíme, aniž bychom k němu měli překlad nebo gramatiku. Například řeknu slovo stůl – nepotřebujeme vědět, že je rodu mužského neživotného. Stačí to slovo vidět, slyšet, cítit, abychom mu rozuměli. Tohoto vstupu potřebujeme hodně, podobně jako malé dítě, aby se nám jednotlivá slova zautomatizovala a my je byli schopni zopakovat. Aby si člověk nějaké slovo zautomatizoval, potřebuje ho slyšet dvacetkrát až čtyřicetkrát.

Co k učení češtiny motivuje cizince?

Naši klienti a fanoušci se češtinu učí proto, že ji potřebují a mají k ní nějaký vztah. Chtějí mluvit s manželem, s jeho rodinou, s tchyní nebo s kamarády. Asi padesát procent našich klientů bydlí v zahraničí a učí se česky třeba proto, že jejich prababička byla Češka. Nebo jsou to staří lidé, kteří v osmašedesátém utekli do zahraničí a nechtějí češtinu zapomenout. Zkrátka mají nějakou citovou vazbu na Českou republiku a českou kulturu a chtějí se vrátit do své rodné vesnice, nebo pouze přijet na víkend a popovídat si s tchyní, která neumí anglicky.

Mají lidé i jiné důvody, proč se chtějí naučit česky?

Brno je hodně mezinárodní a téměř všichni mluví anglicky, takže spousta cizinců si zde vystačí s angličtinou. Ale jsou také cizinci, kteří žijí v Česku a plánují tady zůstat, takže se tu chtějí cítit doma a na to český jazyk potřebují. Potřebují pochopit českou kulturu, to, proč se Češi smějí určitým vtipům. Najdou se ale i lidé, kteří se česky učí jako koníček, protože milují gramatiku.

Proč jste zvolila název Slowczech, tedy pomalá čeština?

Inspirovala jsem se u Anniky Rubensové, která založila Slow German pro učení němčiny. Líbil se mi ten koncept, který spočívá v tom, že lidé slovům rozumí, když je to pomalé. Jejich mozek jenom potřebuje víc času na zpracování, aby si to mohl nějak spojit, a vlastně slova vůbec není nutné překládat. Když ukážu na stůl a řeknu, že to je stůl, tak to každý vidí a pochopí.

Dělají v něčem cizinci v učení češtiny chyby?

Je důležité pochopit, co konkrétní člověk potřebuje, a to jsou většinou normální situace – říct sousedovi, ať ztlumí hudbu nebo jestli nemá šroubovák. Nepotřebujeme umět popsat pokoj, jak studenty učí v jazykových školách. Učit se češtinu pomocí gramatiky a pravidel, učit se jednotlivé pády a koncovky je hrozně složité, trvá to strašně dlouho a bere spoustu energie. Navíc to podle mě ani není přirozené.

Dělá cizincům problém moravský dialekt?

Stává se, že k nám chodí cizinci s vyšší úrovní češtiny, kterou se naučili z knížek. Ty jsou ale psané spisovnou češtinou, kterou doopravdy nikdo nemluví, takže se nám pak svěřují, že sice mluví dobře, ale kamarádi jim říkají, že se to takhle neříká. Jejich problém je ten, že chtějí mluvit jako Češi, popřípadě Moraváci, ale to se z knih nenaučí. My už cizince rovnou učíme „šalinu“ nebo „chcu pivo“ místo „chci pivo“. Díky tomu se pak cítí více jako Brňáci. Máme i populární video, kde srovnáváme právě češtinu s moravštinou.

Umí Češi – měřeno očima cizinců – anglicky?

Cizinci se často svěřují, že když mluví s Čechem, slýchají od něj, jak je jeho angličtina špatná, ale když pak něco řekne, mluví opravdu dobře. Je to tím, že se lidé naučili nějaká gramatická pravidla, ale mají strach mluvit. Stejně tak to vlastně mají i cizinci, kteří se česky učí ve škole nebo doma s knihou, ale nemají trénink, takže se pak česky bojí mluvit. Další věc je, že když cizinec chce trénovat mluvení česky, Čech samozřejmě slyší, že je cizinec, a odpovídá mu anglicky. O to ale lidé, kteří se učí česky, nestojí.

Záleží při učení jazyků na věku, nebo je upozorňování na stárnutí a překážky s ním spojené pouze výmluvou?

Samozřejmě, že když je člověk mladší, jde mu učení jazyků lépe do hlavy. Ale já nevěřím na talent na jazyky. Výmluvy, že učení někomu nejde nebo že už je starý, lidé říkají proto, že nemají stanovený žádný cíl, který by je nadchl. Když lidé nevědí, co přesně chtějí říct a komu, co se chtějí naučit a proč, a vidí jen to, že si musí projít pět knih a naučit se všechny pády, s velkou pravděpodobností učení jazyka brzy vzdají. Dále je důležité mít kolem sebe komunitu, někoho, kdo se učí s vámi, lektorku nebo lekci.

Existují slova nebo písmena, která mají cizinci problém říct?

Cizinci mají většinou problém vyslovit slova s mnoha souhláskami najednou, jako zmrzlina nebo čtvrtek. Pak se jim ještě hodně pletou třeba slova nebezpečný, bezpečný nebo nejnebezpečnější. U písmen záleží na tom, odkud cizinci jsou. Třeba Američan má jiný problém než Rus. Co se týče výslovnosti, každá národnost má svoje specifika. Ale třeba u písmena Ř, kterým cizince vždy rádi pozlobíme, je zrovna úplně jedno, pokud ho neumí vyslovit, protože význam slov vůbec nemění. A ani Češi ho často neumí.

Co všechno kromě lekcí nabízíte

Máme hodně materiálů zdarma, ve formě YouTube videí a podcastů. Pořádáme také různé akce, třeba Pivo v Brně, kde se vždy sejdou podobně naladění lidé, kteří chtějí něco víc než se jen drtit gramatiku. To, co většině lidí chybí, je příležitost mluvit. Plánujeme také nové akce a aktivity, jako třeba tematické procházky po Brně, kurzy u přípravy chlebíčků nebo třeba víkendové zážitkové kurzy v českém jazyce.

Autor: Kristýna Šmídová
Zdroj: https://www.idnes.cz/
foto: Kate Iliasov

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am experienced tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.