No products in the cart.

0

No products in the cart.

(170***) ROZepsala a DOpsala jsem mail (prefixy ROZ- a DO-)

Cos všechno stihl(a) dokončit v těchto posledních dvou týdnech? Cos stihl(a) dodělat? Věřím, že to byly docela produktivní dva týdny stejně jako ty moje. Já jsem například konečně dodělala eBook! Hurá! Konečně jsem ho dopsala. Za to si zasloužím velkou gratulaci a kilo makové zmrzliny, haha, moje oblíbená, hned po čokoládové. Na audio eBooku jsem totiž začala pracovat asi před třemi měsíci, možná dýl, tedy knihu jsem rozpracovala už někdy v březnu nebo dubnu. A delší dobu byla kniha rozepsaná, ale teď je konečně dopsaná.

Taky jsem konečně dopsala jeden důležitý email, který jsem rozepsala už před měsícem. Ozval se mi jeden skvělý fanoušek, že by mi rád pomohl s logem a marketingem celého projektu SlowCZECH. Udělal mi fakt radost, protože jsem to opravdu nečekala! No jo, je pravda, že mám spousty rozepsaných e-mailů = to jsou maily, které jsem začala psát, ale nedokončila jsem je = ještě jsem je nedopsala do konce. Proč? Protože potřebuji chvíli přemýšlet nad správnou odpovědí, potřebuju si to rozmyslet. Určitě víš, o čem mluvím. 🙂

Jinak teď zrovna, jak nahrávám toto audio, mám na stole vedle svého mini nahrávacího studia položenou nedopitou sklenku vína. Začala jsem popíjet víno před hodinkou (popíjet znamená pít pomalu a užívat si to) a ještě jsem tu sklenku nedopila. Často se nám taky doma stává, že nedojíme všechno jídlo, které jsme uvařili. To je u nás běžné, protože rádi vaříme na více dní. A tak schválně uvaříme více porcí, které potom postupně dojídáme. Někdy je dojídáme tři dny, někdy dojíme všechno už druhý den.

Jo, ještě ti musím něco říct. Moje kamarádka je překladatelka. Překládá několik projektů naráz = najednou. Takže má rozpracovaných hodně věcí, protože je začala dělat, ale ještě je nedokončila. A vím, že ona ráda překládá knihy. A knihy nejen ráda překládá, ale ráda je taky čte. A stejně jako já, i ona má rozečtených několik knih. Takže ráda rozečte víc různých knih, ale chvíli jí trvá je všechny dočíst. Někdy dočte nějakou knihu rychle, jinou zase pomalu.

No, a myslím, že jsme došli do konce dnešní epizody. Jestlis to doposlouchal(a) až sem a jestlis nerozuměl(a) dobře, můžu ti říct, že mluvím o nějaké aktivitě, význam prefixu DO může být, že jsem něco začala dělat, teď na tom pracuju a když to dokončím, dodělám, tak je konec. Takže je to nějaká aktivita, která už začala. Například čtu knihu, která má 550 stran. Teď jsem na straně 478, a tak si myslím, že tu knihu brzy dočtu. Dočtu ji do konce.

A když pořád mluvím o nějaké aktivitě, význam prefixu ROZ může být, že jsem něco začala dělat a jsem uprostřed té aktivity. Začala jsem číst nebo psát e-mail, takže jsem ho rozečetla nebo rozepsala. A teď je ten e-mail rozečtený nebo rozepsaný, ale není dokončený, není dopsaný, není dočtený.

A nakonec pro tebe mám bonus – řekni mi, chodíš rád(a) do restaurace nebo do baru? A když jdeš s někým, musíte se spolu domluvit na nějakém dni a čase, že? Takže se můžete domluvit například na sobotu na 19:30. A potom jste domluvení. A tak kamarádovi řekneš: “Jasně, super, jsme domluvení, uvidíme se v sobotu!” – A kamarád odpoví: “Jo, platí, domluveno!” Takže jste spolu mluvili o tom, kdy se sejdete. A když jste našli čas a datum, tak jste domluvili a dohodli jste se. No, co myslíš, mně se prefix DO hrozně líbí a přijde mi fakt hezky logický, co tobě?

No, teď už je ale konec, teď už jsi opravdu doposlouchal(a) do konce. Jestli máš rozposlouchané nějaké další epizody, tak šup šup, hned je jdi doposlouchat.

A jestli ses dneska dozvěděl(a) něco nového a chceš za to projektu SlowCZECH poděkovat, můžeš to udělat na www.tipeee.com/slowczech nebo na YouTubu nebo na Facebooku. No, prostě jako vždycky! Tak se měj fajnově a brzy čau!

Eliška 🙂

  2 Comments

 1. Jason Kelley
  Reply

  Díky! Velmi užitečná epizoda!

 2. Anonymous
  Reply

  Dík, Jason, za komentář!
  Jsem ráda, že se ti tato epizoda líbila, co bylo nejlepší a nejužitečnější?
  🙂

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am experienced tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.