No products in the cart.

0

No products in the cart.

(128****) REAL CZECH – Podnikavý člověk Pavlína

Ahooj jak se máš? A new episode of REAL CZECH SlowCZECH is here! Today with a very interesting person Pavlína. I met her on a very special event, here in Brno, and she will tell you more about this out-of-ordinary event. Before starting, I will just clear up what “podnikavý člověk” means 🙂 Podnikavý člověk je člověk, který pořád něco podniká, a person who is constantly organising and creating something, in French we would say “elle entreprend, elle fait plein d’activités”. She just cannot stay pasive, she likes new adventures and new challenges. OKay? So now let’s listen to the interview!

What will you hear?

 1. MODIFIED and simplified VERSION at a SLOW pace
 2. REAL CZECH = ORIGINAL version

No more talking, let’s go! Jdeme na to.

Moje otázky pro Pavlínu:
 1. Ahoj Pavlíno, můžeš se krátce představit?
 2. Meaningful talks – můžeš nám popsat, co to přesně je? Jak Meaningful talks vypadají? 
 3. Jak tento event vznikl? A jak dlouho už Meaningful talks existují?
 4. Co se ti na Meaningful talks nejvíc líbí? Proč je organizuješ?
0:00 – 06:55

01:01 – Ahoj Pavlíno, vítej ve SlowCZECH 🙂 Děkuju za přijetí pozvání. Můžeš se krátce představit? “Ahoj, jmenuji se Pavlína.  Jsem učitelka angličtiny a češtiny. Mám ráda psy, angličtinu, nové věci, nové lidi, nové aktivity. Tady v Brně jsem studovala angličtinu. A tady jsou velké možnosti, co dělat. Myslím, že je důležité dělat nové věci. Jsme potom lepší lidé. Jsme empatičtí. A nebereme všechno tolik vážně. Jako příklad, co jsem tady v Brně dělala: jóga s kůzlaty (kůzlata jsou miminka od zvířete koza). Chci zkusit trénink Hula hoop. A taky jsem byla na super akci –  díváš se do očí nějakého člověka, jednu minutu, nemluvíš, potom se díváš do očí jiného člověka. A znovu. A znovu a znovu… Cíl byl rekord. Ale nebylo hodně lidí. A já organizuju například pouštění draků pro dospělé (to jsou papírové draky, které létají ve větru). Anebo organizuju Meaningful talks.

02:41 – Meaningful talks miluju. Podle mě je to nejlepší akce v Brně 🙂 Můžeš nám popsat, co to přesně je? Jak Meaningful talks vypadají? “Je to event. Koná se jednou za dva týdny.  Jsme malá skupinka lidí, všichni rezervují přes Facebook. V zimě jdeme do čajovny, v létě do parku. Atmosféra je pomalá, důvěrná, všichni jsme na moment přátelé. A máme hluboká témata. Jaká témata? Mám kartičky a na každé kartičce je jedna otázka. Člověk si vylosuje kartičku. Když se mu otázka líbí, odpoví. Když se mu nelíbí nebo je to nepříjemná otázka, neodpoví. A celé to je v angličtině.

03:50 – Jak tento event vznikl? A jak dlouho už Meaningful talks existují? “Meaningful talks existují už pět měsíců. Proč? Chtěla jsem si povídat o štěstí, o životě, o lásce, o strachu. Ale takový rozhovor nemáme často. Většinou jenom s rodinou, přáteli nebo partnerem. Ale to není jednoduché – často není ideální moment, není ideální atmosféra. Nebo máme takový rozhovor v baru, když pijeme víc alkoholu. No, a tak jsem si řekla: Vytvořím tuto atmosféru uměle. Vytvořím takový event. Lidé přijdou a budou vědět, co tam chtějí dělat. Lidé budou vědět, že nechtějí diskutovat o počasí. Tak jsem začala gůglit. A našla jsem stejný koncept – tuto akci pořádá jeden můj kamarád (dnes už se známe, dnes už je to můj kamarád). On to pořádá v češtině a jmenuje se to Smysluplné rozhovory. Šla jsem tam. A bylo to super! Zeptala jsem se, jestli můžu organizovat stejnou akci. A řekla jsem si – musí to být jiné, nesmí to být stejné. Mno… je pravda, že v Brně je velká komunita English speakers, velká komunita anglicky mluvících lidí. A jako učitelka angličtiny mám moc ráda angličtinu, angličtina mě moc baví. A tak jsem to zkombinovala. Je to opravdu perfektní.

06:01 – Co se ti na Meaningful talks nejvíc líbí? Proč je organizuješ? Dává mi to smysl a naplňuje mě to = to znamená, že se cítím dobře, když to dělám. Je to docela anonymní a lidé mluví otevřeně. Odpočinou si. Přemýšlí. A celé je to takové pomalé. Všechno se zpomalí. Vždy se naučím něco nového. Vždy vidím novou pespektivu. A to je moc obohacující.

Pavlíno, moc Ti děkuji za rozhovor! Už se těším na další Meaningful talks. Já také děkuji a ahoj.

07:00 – 12:08

07:00 – Ahoj Pavlíno, vítej ve SlowCZECH 🙂 Děkuju za přijetí pozvání. Můžeš se krátce představit? “Ahoj, jmenuji se Pavlína. Mimo jiné jsem učitelka angličtiny a češtiny. Mám ráda psy, angličtinu a miluju poznávání novejch věcí, zkoušení novejch aktivit a poznávání nových lidí. A tady v Brně, kam jsem se přestěhovala, když jsem studovala angličtinu, tak tady právě je neuvěřitelný množství možností, co dělat a co zkoušet. A já sama věřím, že právě zkoušení novejch věcí a vůbec rozšiřování si obzorů z nás jako z lidí, nás to dělá lepšími lidmi, empatičtějšími, máme větší nadhled nad věcmi, nebereme to tak vážně. A nějaké aktivity, které jsem zkoušela a které mě fakt bavily tady v Brně, třeba byly: jóga s kůzlaty. Chtěla bych vyzkoušet hula hoop trénink. Taky jsem byla na akci, kde si lidé koukali z očí do očí celou minutu bez jediného slova. A potom se zase vyměnili a znova. Mělo to být jakože nějakej rekord – rekordně lidí se tam mělo sejít. Ale bohužel to nevyšlo. No a já sama organizuji třeba pouštění draků pro dospělé na podzim. A to bych chtěla znova. Anebo Meaniningful talks.

8:34 – Ano, já znám Meaningful talks. Miluju je! Podle mě je to nejlepší akce v Brně 🙂 Můžeš nám popsat, co to přesně je? Jak Meaningful talks vypadají? “Je to událost, která se koná jednou za dva týdny. Sejde se malá skupinka lidí, náhodných, kteří se přihlásí na Facebooku. A setkáme se v zimě třeba v čajovně nebo v létě na dece v parku. Je tam taková uvolněná zpomalená atmosféra, důvěrná, všichni jsme tam přátelé na chvilku. A povídám si o nějakých hlubších tématech. Jaká témata toto budou? To určí kartičky, které přinesu. A na každé je jedna otázka a člověk si může buď – vylosuje si a buď na ni odpoví, když se mu líbí, anebo neodpoví, pokud je mu to nějak nepříjemné. A to celé je v angličtině.”

9:39 – Jak tento event vznikl? A jak dlouho už Meaningful talks existují? “Meaningful talks jsem začala pořádat asi před pěti měsíci a to z toho důvodu, že jsem si prostě chtěla s někým popovídat o něčem hlubším: o štěstí, o životě, o lásce, o strachu. No, ale něco takovýho, takovej rozhovor nemíváme často. Musí to bejt s někym, komu věříme. Třeba rodina nebo nějací blízcí přátelé nebo partner. A ne vždy je k tomu ta správná chvíle, ta správná atmosféra. Anebo se to většinou, že jo, stává v hospodě, když se trošku napijem. No, a tak jsem si řekla: Proč to nevytvořit uměle, takovou atmosféru? A lidmi, kteří vědí, kam jdou, za čím jdou a co tam chtějí dělat; že si tedy chcou tedy povídat o něčem jiném než o počasí. No, a tak v dnešní době, začala jsem gůglit a zjistila jsem, že samozřejmě už něco takového existuje. A že takové akce tady pořádá jeden můj teď už kamarád, v češtině. A jmenuje se to Smysluplné rozhovory. No, a tak jsem tam prostě přišla, zažila jsem si to. Bylo to super! Užasná událost. No, a zeptala jsem se ho, že jestli se můžu zúčastnit taky, můžu to taky organizovat. A řekla jsem, no – musí to být ale nějak jiné. A řekla jsem si: tady v Brně je velká komunita jak studentů, mladých lidí, tak cizinců. Prostě lidí, kteří umí anglicky. A já jako učitelka angličtiny a angličtina mě baví, jsem si řekla – tak proč to nezkombinovat? A je naprosto úžasný, protože takto člověk pozná názory, prostě, ze všech koutů světa. No a moc mě to baví.

11:28 – Co se ti na Meaningful talks nejvíc líbí? Proč je organizuješ? Dává mi to smysl a naplňuje mě to. V rámci nějaké anonymity se lidé prostě otevřou, oddechnou si, zapřemýšlí si. A já ráda sama s nimi nějak zpomalím, pokaždé se dozvím něco nového, nějakou novou perspektivu. A je to neuvěřitelně obohacující.

Pavlíno, moc Ti děkuji za rozhovor! Už se těším na další Meaningful talks. Já také děkuji a ahoj.

 

Do you like this REAL CZECH concept? Tell me what you think! Write me on contact@slowczech.com, comment on Facebook.

 

Kontakty na Pavlínu:
Facebook Meaningful talks 
English on iTalki

Music credit: Venice Beach (Topher Mohr and Alex Elena) Pumpin Irie (Sting)

Tak čáu, Vaše Eliška 🙂

©SlowCZECH

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am experienced tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.