No products in the cart.

0

No products in the cart.

(120**) Proč poslouchám podcast? (můžu, může, mohla jsem, chci, chceme…)

Co je to podcast? Posloucháš podcast? Kdy? A proč?

Mám moc ráda kanadskou francouzštinu, kanadská francouzština je pro mě někdy moc veselá. A dnes jsem na francouzské wikipedii četla něco vtipného. Pro Kanaďany se podcast nejmenuje “podcast”, ale “diffusion pour baladeur” nebo taky “baladodiffusion”. Česky něco jako “procházko-vysílání” nebo “MP3kové vysílání”. Mně se to hrozně líbí! Je to srandovní!

No, a v češtině říkáme slovo “podcast”. Podcast je spojení 2 slov – slovo číslo 1 je přehrávač iPod od firmy Apple a slovo číslo 2 je anglické slovo broadcasting, to je vysílání. Podcast může být rozhovor. Podcast může být čtený text, podcast může být spontánní mluva nebo třeba dokument. Ale je to vždycky série, kde jsou nějaké epizody. Epizodu si můžeš stáhnout. A taky se můžeš přihlásit k odběru podcastu. To znamená, že se ti podcast líbí a že chceš být fanoušek a chceš vědět “Ha, nová epizoda je tady!”. Nejlepší ale je, že podcast je zdarma a můžeš ho poslouchat, kdy chceš. Dříve jsme měli radio. Dnes máme podcast.

Mám pro tebe jednu otázku: Proč posloucháme podcasty? Proč chceme podcast a nechceme radio? K čemu to je? (What is it good for?) Já osobně poslouchám francouzské, anglické, německé a české podcasty. A to například podcast Historie českého zločinu. Jsou to půlhodinové krimi epizody z Česka od roku 1880 dodnes. Moc se mi líbila třeba epizoda Sabotáž. V textu najdeš link na epizodu. Je to epizoda o sabotáži v roce 1985. V roce 1968 jsme museli kupovat počítače ze zemí RVHP. RVHP byla skupina zemí, která existovala od 1949 do 1991. Byli jsme tam my, Bulharsko, Rumunsko, Polsko, Maďarko a hlavně Sovětský svaz. Potom taky Albánie, NDR (staré Německo), Kuba, Vietnam, Mongolsko. Proč existovala RVHP? Protože všechny země si musí pomáhat. A v roce 1985 až 1987 inženýři připravovali novou výrobní linku. Ta linka byla automatizovaná. Počítač řídil tu linku. Ale v té době jsme nemohli kupovat počítače z Ameriky. Museli jsme kupovat počítače ze Sovětského svazu (to je dnes hlavně Rusko). Ale tyto PC (ebo “pí sí”) nebyly kvalitní. Byly to kopie amerických počítačů. Inženýři nesouhlasili. A tak vždycky v noci trošku upravili/modifikovali jednu eletrickou část počítače. A druhý den počítač nefungoval. A to dělali rok. Haha. A policie řekla, že to je sabotáž. No, moc zajímavá epizoda. To jsem nevěděla. A teď už to díky podcastu vím. Hehe.

Potom poslouchám třeba epizody Host Lucie Výborné (nebo taky Host radiožurnálu). Každá epizoda je jiná. Každá epizoda má jiného hosta. Ale ten host je odborník neboli specialista na to téma. A každý den nové téma. To je prostě pecka! To je paráda! To je perfektní.

Proč ještě mám ráda podcasty? Protože moje kreativita je větší. A mám nové nápady. A taky proto, že nemusím dělat jenom jednu aktivitu. Když poslouchám podcast, můžu dělat ještě něco jiného. A tak často podcast poslouchám, když jdu do práce. Pocast poslouchám, když uklízím v kuchyni. Podcast poslouchám, když jdu na brusle a sportuju. Podcast poslouchám, když jdu na vlak. Podcast poslouchám, když jedu autobusem.

Takže ano, já mám moc ráda podcasty. Mám taky ráda knihy, TED Talks a další videa, miluju rozhovory s lidmi. Protože se ráda učím nové věci. Ale je pravda, že hodně věcí se učím z podcastu. Podcast je prostě fajn.

Vaše Eliška

PODCAST SlowCZECH subscribe on Android // Subscribe on iTunes

 

 

 

 

 

 

Music credit
Happy Life by FREDJI https://soundcloud.com/fredjimusic
https://www.facebook.com/fredjimusic/
Music promoted by Audio Library https://youtu.be/u4PI5p5bI9k

  2 Comments

 1. 01/08/2019
  Reply

  I have noticed you don’t monetize slowczech.com, don’t waste your traffic, you can earn extra cash every month with new monetization method.
  This is the best adsense alternative for any type of
  website (they approve all sites), for more details simply search in gooogle: murgrabia’s tools

 2. KT Zhang
  22/08/2019
  Reply

  Thank you very much for writing. All the articles are very helpful for me as a fresh Czech language learner.

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am experienced tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.