No products in the cart.

0

No products in the cart.

(250****) Petry pohádka – Zajíc a šnek

Pohádka O šnekovi a zajícovi

Ahoj, dnes mám pro Tebe pohádku o šnekovi a zajícovi. V češtině se někdy říká, že něco dělám šnečím tempem, to znamená pomalu. Někteří lidé si myslí, že je to špatně. Ale já si myslím, že šnečí tempo může být i dobré a proto jsem se rozhodla říct tuhle pohádku. Není důležité, jak dlouho jdeme, důležité je pokračovat v cestě a nezastavovat se. To cesta je radost.

Byl jednou jeden zajíc a byl jednou jeden šnek. Bydleli v lese. Zajíc bydlel v noře a šnek bydlel ve své ulitě. Šnek a zajíc byli kamarádi. Ale zajíc si myslel, že je lepší, než šnek, protože je rychlejší. Vždycky šnekovi říkal: Šneku, šneku, ty jsi strašně pomalý. Já vím, že za to nemůžeš, že nemáš rychlé nohy, ale je mi Tě líto. Šnek říkal zajícovi: Milý zajíci, mě to nevadí, že nemám rychlé nohy. Umím být totiž trpělivý, když někam lezu, lezu vytrvale, až se do cíle dostanu. Jestli chceš, můžeme si dát spolu závod. Zajíc se smál a řekl: To myslíš vážně? Ty, takový pomalý šnek chceš závodit se mnou, se zajícem? Haha. 

Ale nakonec se vsadili, že si spolu dají závod. Trasa povede lesem a bude končit u nejvyšší borovice na kraji lesa. Domluvili se, že závod začne na jaře, protože v zimě, ve sněhu, by to nebylo pohodlné a teď byl les plný sněhu. Šnek začal na závod trénovat a každý den popolezl o malý kousek. Šnek nespěchal, ale vytrvale pokračoval, kousek popolezl, vrátil se zpátky a takto každý den. 

Nadešel Den D, den závodu. Tři, dva, jedna teď. Šnek vyrazil, svým šnečím tempem směrem k lesu, trasu už dobře znal z tréninku. Zajíc se jen smál a líně se protahoval. Věděl, že má času dost. Byl si jistý, že závod vyhraje. Zajíc usnul a když se probudil, šneka už před sebou neviděl. Rychle vyskočil a začal běžet. Šnek se mezitím dostal až skoro k borovici a cílem prolezl těsně před zajícem. Šnek vyhrál. Zajíc se na sebe zlobil, ale pochopil, že šnek si vítězství zasloužil. Od té doby se mu už nikdy nesmál.

V češtině někdy říkáme, že “trpělivost přináší růže”. Pro šneka byl důležitý proces, cíl byl bonus. Po cestě šnek viděl hodně zajímavých věcí, setkal se s jinými šneky a lesními zvířaty, viděl hodně kytek a krásnou přírodu. Měl čas přemýšlet a u toho pořád pokračoval v cestě. To cesta mu dělal radost. Byl šťastný. Zajíc nic z toho neviděl, protože spěchal.

A co Ty?

Také někdy moc spěcháš nebo si umíš život užívat? Jestli se ti pohádka líbila, poslouchej dál podcast slowczech. Připravujeme pro tebe další pohádky. 

Určitě se taky podívej na nabídku našich specálních lekcí, jako je například WhatsAppový kurz, který nikde jinde nenajdeš a kde se naučíš komunikovat a chatovat jako rodilý mluvčí. Všechny informace najdeš jako vždy na www.slowczech.com

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

.
Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am technical coordinator of slowczech content and tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.