No products in the cart.

0

No products in the cart.

(227***) Petry gramatický diktát (02)

Nazdárek, jak se daří? Dneska pro tebe má Petra už druhou epizodu ze série diktátů. Diktát, to je text, který Petra diktuje pomalu a ty posloucháš a píšeš a trénuješ tak svoji psanou češtinu. Jestli ti podcasty slowczech pomáhají vylepšit tvou češtinu, napiš nám review na google maps, to budeme fakt rádi. A nebo se staň naším patronem na www.patreon.com/slowczech. Jestli tě zajímá teorie k tomuto diktátu, podívej se do transkriptu této epizody na webu slowczech. Tak, a teď tedy Petra a její gramatický diktát.

Ahoj, tentokrát bude diktát gramatický a bude se týkat sloves v minulém čase. Nejprve přečtu celý text a potom budu číst pomalu.

Neviděla jsi to modré auto, které stálo blízko našeho domu?
Pavel přišel pozdě, protože ho zdržely v jídelně holky ze třídy.
Tyhle noviny vycházely každý týden.
Myslím, že to byla náhoda.
Přihlásilo se mnoho studentů.
Jan a Jitka se vrátili z dovolené, ale jejich děti tam zůstaly.
Nakonec bylo jen málo komplikací.
Na představení přišlo 78 diváků.
Holky, proč jste nepočkaly na Petra?
Bolela mě hlava.
Novináři nevěděli, kam se ve firmě ztratilo pět miliard.
Trička stála 500 korun.
Stály tam čtyři autobusy plné turistů.
Tento týden do našeho obchodu přišla nová, krásná saka.
Všichni studenti byli trpěliví a pilně studovali jeden z nejtěžších jazyků.
Eva dávala svým dětem dobré rady.
Tyhle dva články se nedaly vůbec číst.
Všichni jsme si byli jistí, že Bára zkoušku udělá na výbornou.
Proto nás neúspěch překvapil.
Tragédie se stala minulý měsíc.

Tak, to je konec diktátu. Až si ho zkontrolujete, tak se můžete podívat na originální text. Mějte se krásně a ahoj!

A teď trochu teorie 🙂

Kde píšeme i, y, a?

MA – i Studenti byli ve škole, psi byli doma

MI – y Dopisy byly na poště. Domy stály daleko…

F – y Studentky byly ve škole. Bolely mě nohy.

N – a Auta byla v garáži. Rajčata byla v ledničce.

Děti byly venku. Děti si hrály venku… děti stavěly sněhuláka. Děti zlobily maminku.
Studenti a studentky byli ve škole.

Máš rád(a) diktáty? Napiš nám na www.slowczech.com pod tuto epizodu číslo 229. Petra bude ráda vědět, jestli jsou pro tebe diktáty zajímavým tématem do podcastu. A jestli hledáš lekce češtiny, podívej se na web slowczech do sekce Lessons, máme 18 skvělých lektorek a všechny se na tebe moc těší. Tak, měj se hezky, uč se česky a čau!

  4 Comments

 1. Anonymous
  28/09/2021
  Reply

  Ahoj! Děkuji moc, Petro za tvoje práci a diktát! Líbí se mi tvoji diktáty, ale nemůžu stihnout napsat ten text, protože nemám zvyk na napsaní českého, i když slyším a chapu, co řekneš.

 2. User Avatar
  slowczech
  06/10/2021
  Reply

  Proto je to dobré na trénink psaní 🙂
  Můžeš podcast zastavit a psát.
  Ale samozřejmě – jak chceš ty!
  Petra

 3. 31/10/2021
  Reply

  Děkuju za diktátu, Petro! To bylo trénink i na poslouchání 😊
  @Anonymus: Jednoduše nenapsal jsem slova kterým nerozuměl jsem. To nevadí, podle mého názor 😀

 4. User Avatar
  slowczech
  31/10/2021
  Reply

  Díky moc Hermanne, to jsem moc ráda, že te diktát bavil. Petra 🙂

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am experienced tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.