No products in the cart.

0

No products in the cart.

(252**) Petry diktát – V, F, S, Z, Ž, Š, H, CH?

Ahoj ahoj, jak to dneska jde? Dneska budeš poslouchat fonetickou epizodu, kterou pro tebe připravila Petra. Už druhou fonetickou epizodu. První fonetická epizoda je číslo 155 a dozvíš se tam, proč se píše V PRAZE (tedy V a mezera), ale říká se FPRAZE (tedy F a bez mezery). Než ale začneme, chci ti říct velkou novinku – slowczech pro tebe udělal první tričko! A je to tričko s vtipným designem “typický Čech”. Najdeš tam obrázky jako pantofle, houby, bábovka, okurky, rohlík,… a další. Jestli chceš tričko jako dárek k Vánocům, pošli objednávku do 18. listopadu 2022. Po tomto datu dostaneš tričko v lednu. Jestli teď posloucháš později, nevadí, tričko je pořád v e-shopu. Určitě ho musíš mít, jestli chceš jednodušeji začít diskutovat s Čechy, jestli chceš lépe zapadnout (to znamená lépe se integrovat) nebo jestli chceš prostě podpořit (support) slowczech. Tak mrkni na slowczech.com/slowczech-eshop. No, ale teď už předávám slovo Petře.

Ahoj, dnes mám pro Tebe diktát. Tentokrát bude na správné psaní slov. V češtině často slyšíme nějaké písmeno, ale píšeme jiné. Například slovo krev. Slyším f, píšu v.

Pokud jsi pokročilejší, můžeš si pomoct tím, že si slovo řekneš v plurálu nebo v jiném tvaru, někdy Ti to může pomoct třeba u slova had. Řeknu si had, hadi a slyším d.

Někdy si ale pravopis musíme zapamatovat, třeba u slova včela. Píšeme V, ale slyšíme F. No, čeština není jednoduchá. Tak, připraven/připravena? Začínáme. F nebo V?

krev

páv

šéf

řev

fotograf

hněv

zpěv

dívka

lev

včela

 

Další bude S nebo Z?

obraz

provaz

los

dopis

pes

hmyz

vůz

ocas

Terezka

řízek

houska

procházka

hezká

 

Tak… pokračujeme 🙂 Ž nebo Š?

mrož

kříž

muž

soutěž

myš

tužka

nůžky

pospěš si!

napiš mi!

ponožka

koloběžka

 

A nakonec H nebo CH?

výtah

strach

ženich

nehty

křehký

příběh

prach

kruh

pruh

buchta

sníh

smích

Tak, to je konec diktátu. Pokud to bylo příliš rychlé, můžeš si audio vrátit a pustit si pro kontrolu ještě jednou. A potom zkontrolovat audio s přepisem slov, kde uvidíš, jak se to správně píše.

Jestli se ti diktát líbil, poslouchej dál podcast slowczech. Připravujeme pro tebe další diktáty a další audia. Určitě se taky podívej na nabídku našich specálních lekcí, jako je například WhatsAppový kurz, který nikde jinde nenajdeš a kde se naučíš chatovat jako rodilý mluvčí.

Jako vždycky najdeš všechny informace www.slowczech.com

Určitě se taky podívej na nabídku našich lekcí – skupiny nebo individály. Já osobně preferuju mini skupinky, kde jsou jenom dva studenti. A máš tak hodně prostoru pro mluvení. Všechny informace najdeš na www.slowczech.com

    1 Comment

  1. I can’t hear or pronounce the difference between H and CH to begin with 🙁

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

.
Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am technical coordinator of slowczech content and tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.