No products in the cart.

0

No products in the cart.

(205***) Petra: Proč učím češtinu pro cizince? (Petry první epizoda)

Toto je Petry první epizoda. This is Petra’s first slowczech episode. She is teaching Czech for foreigners.

Ahoj! Dnes bych se vám ráda představila. Kdo jsem, co dělám a proč to dělám, proč pracuju s cizinci, proč učím češtinu a tak 🙂

Jmenuju se Petra a jsem lektorka češtiny pro cizince od roku 2017. Učím dospělé i děti i mládež. individuálně i skupiny. A různé jazykové úrovně. Každý ví, co potřebuje a co mu vyhovuje a jaký je jeho cíl a jeho motivace a pokud se někdo rozhodne se učit češtinu, mám radost a vážím si toho. Když jsem byla malá, chtěla jsem být paní učitelka a taky zpěvačka.
Taky mě bavilo odjakživa číst 🙂

Můj dětský sen se mi splnil… protože učím. A zpívám si zatím pro radost…
Časem bych chtěla zpívat v Gospelech, ale k tomu asi vede delší cesta.

Proč učím cizince?

Myslím si, že učit se jazyk země, ve které žijeme je moc důležité pro integraci.
Jazyk lidi sbližuje.
Hodně mě ovlivnila vlastní zkušenost, kdy jsem byla dobrovolník v cizí zemi a zkusila si krok za krokem učit se jazyk, poznávat lidi a cizí kulturu.
Líbilo se mi mluvit s lidmi jejich jazykem.
Všimli jste si, že lidi mají radost, když s nimi mluvíte jejich jazykem? 🙂

No…bydlela jsem na malé vesnici, kde to ani jinak moc nešlo.
Pracovala jsem v neziskové organizaci jako animátorka mládeže a i když je to zvláštní, tito mladí lidé anglicky neuměli.
Starší lidé také anglicky neuměli a já si s nimi chtěla povídat.
Ze začátku mi to moc nešlo, musela jsem se přestat bát mluvit.
Ono mi nakonec nezbylo nic jiného, než to zvládnout, abych mohla v tom běžném normálním životě fungovat. A nestydět se, že mi ten jazyk nejde.
Byl to proces, který chvíli trval,ale jsem za tu zkušenost moc vděčná a proto pracuju i já s cizinc

Jak vypadají moje lekce?

Záleží na mnoha věcech. Koho učím a jaká je motivace a cíl mého studenta.
To by měl každý lektor vědět. Je to spolupráce, ne monolog učitele a ten vztah učitel – student je hrozně důležitý. Jaké jsou motivace? Někdo potřebuje udělat zkoušku a dostat se na vysokou. Někdo se chce zlepšit v mluvení, jiný chce psaní. Ale obecně – na mých lekcích se hodně mluví, konverzace je nejdůležitější.
Gramatika se učí při tom. Učím fráze a slova v kontextech. Chci, aby lidé byli aktivní a měli chuť se učit. Aby se nebáli mluvit. Lekce nesmí být nuda 🙂

To je pro nás ve Slowczech důležité. Vztah učitele a studenta, lidský přístup, kvalitní výuka. Děláme nové materiály, například podcasty a videa. Vám to pomáhá při učení se a nám to dělá radost. Takže, pokud jste se rozhodli učit se česky… podívejte se na web a na patreon.com.

Aktuálně… dělám pro vás sérii rozhovorů – dialogů – o životě s různými zajímavými lidmi. Užijte si to, užijte si češtinu 🙂 A mějte se krásně! Ahoj!

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am experienced tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.