No products in the cart.

0

No products in the cart.

(171*) Opakovat, opakovat, opakovat: Audio training in stories

Nazdar, jak to jde? Jak se daří? Jak se máš? Dneska nemluvím anglicky. Dneska mluvím jenom česky. Proč? Protože je lepší poslouchat jenom češtinu. Je lepší neposlouchat angličtinu. A jak víš, je lepší poslouchat pomalou češtinu. Proto mluvím pomalu a jenom česky 🙂

A co pro tebe dneska mám? Dneska pro tebe mám opakování. Mám pro tebe malé “repete”. Proč? Protože opakování je důležité = opakování je to hlavní. Když se něco učíme, musíme opakovat. Opakovat a opakovat a opakovat, hehe. Takže, už znáš a už jsi slyšel(a) 3 audio tréninky. Tyto 3 tréninky jsou čísla 159, 163 a 169. Dnes spolu  (to znamená já a ty) posloucháme tyto 3 audio tréninky ještě jednou. Dnes spolu trénujeme češtinu. To je fajn, ne? Tak, jdeme na to!

(1) Dnes je pátek. Pátek je fakt super den! V pátek nikdy nepracuju. Většinou vstávám kolem sedmé. Potom si dělám kafe. Dělám si fakt velké kafe, protože miluju kafe! A co většinou dělám v pátek? V pátek většinou odpočívám. Co myslíš, jak odpočívám? Někdy sedím na balkóně a poslouchám podcasty. Někdy jdu běhat. Někdy jdu plavat. Často si taky čtu. Zrovna čtu moc zajímavou knihu. Opravdu ! Je to fakt supr kniha! Občas skládám puzzle. Zrovna skládám těžké puzzle. Na obrázku je nějaké americké město. Občas taky chodím na procházku. Bydlím nedaleko lesa. A tak chodím do lesa. Dnes ale do lesa nepůjdu. Proč? Protože dneska prší! Dneska je ošklivo.

(2) Rád chodíš do restaurace? A chodíš často do restaurace? Já ráda chodím do restaurace, ale nechodím tam moc často. Většinou na oběd s přáteli, tak dvakrát až třikrát za měsíc. Když jdu do restaurace, dám si něco dobrého. Moc mi chutná vegetariánské jídlo. Taky mi moc chutnají ryby. Nejradši mám tresku nebo lososa. Ale v Česku si dávám rybu málokdy. A k pití? Samozřejmě, že miluju víno. Jak červené, tak bílé. Mám jednu oblíbenou restauraci. Je v centru Brna a jmenuje se Spolek. Mají tam výborná polední meníčka. Ale hlavně tam nehraje žádná hudbaTo se mi moc líbí.

(3) Minulý týden jsem byla v Praze. Viděla jsem kamarádku Monču a její rodinu. Monča žije v Praze už několik let. Má tříletého kluka Teodora. Teodor pořád někde běhá! Je to dost aktivní dítě. S Mončou jsme byli na kafi a na zmrzlině. Já jsem měla čokoládovou zmrzlinu a Monča měla melounovou zmrzlinu. Mňam! Taky jsme byli na Karlově mostě, potom jsme šli na víno a večer jsme se rozloučili. Monča šla domů a já jsem šla na vlak. Jela jsem vlakem zpátky do Brna. Je pravda, že Praha je fakt krásná. Mám moc ráda Prahu. A navíc mám v Praze spoustu kamarádů a část rodiny.  Ale raději mám Brno. A co ty? Máš raději Prahu nebo Brno?

A to je konec, to je všechno. Líbí se ti audio trénink? Co se ti líbí? Pomáhá Ti SlowCZECH? Jestli ti SlowCZECH pomáhá lépe mluvit česky a lépe rozumět Čechům, jsem moc ráda. A jestli chceš, můžeš mi koupit virtuální kávu na tipeee.com/slowczech. To budu taky moc ráda. 

Eliška

  4 Comments

 1. Tony
  07/08/2020
  Reply

  Very good, thank you. Repeat! Repeat! Repeat is good advice 🙂

 2. User Avatar
  slowczech
  08/08/2020
  Reply

  Hehe, ano ano, opakování je matka moudrosti! 🙂
  Otherwise its very very hard to learn new things. I would say – impossible!
  Eliška

 3. Jason Kelley
  25/08/2020
  Reply

  Díky! Moc užitečný! Už jsem to opakoval 3x 😉

 4. User Avatar
  slowczech
  25/08/2020
  Reply

  Jason, jééé, to je nejlepší, jsi perfektní student 😀 :-)))
  Eliška

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am experienced tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.