No products in the cart.

0

No products in the cart.

(75***) Odkud pocházíš aneb moje rodné město

Každý odněkud pochází. Každý se někde narodil. Já jsem se narodila v České republice a skoro dvacet let jsem žila na severozápadě této nádherné země.

Mé rodné město není přílis velké. Žije zde zhruba 22 tisíc obyvatel. Ve městě však najdete vše, co potřebujete – supermarket, kino i specializované obchody, které prodávají například boty, spodní prádlo nebo sportovní oblečení. Pokud nechcete jíst zeleninu ze supermarketu, můžete zajít do Ovoce a zeleniny (takový malý obchůdek).  Chcete-li si zajít do restaurace nebo do baru, je pravda, že restaurací a barů je zde poskrovnu (tedy maličko). Nicméně řešení se vždy najde. Já jsem často jezdila autobusem nebo autem do vedlejšího města, které čítá 55 tisíc obyvatel. Ale pozor! V Česku je alkohol za volantem zakázaný!

No, v tomto městě jsem tedy žila skoro dvacet let. Bydlela jsem s rodiči kousek od hor. Dost jsme tedy sportovali. V létě jsme často jezdili na kole. A protože se moje rodné město nachází v 360 (tří set/stech šedesáti) metrech a vrcholky našich hor dosahují 1100 (jedenácti set) metrů, je zde cyklistika velmi oblíbená. A úplně nejlepší vždy bylo, že zrovna tato část hor není příliš turistická. Někdy jsem celý den nepotkala jediného člověka!

V mém rodném městě se nachází 4 základní školy a jedna střední zahradnická škola. Já jsem tedy dojížděla na gymnázium do vedlejšího města – ostatně jako všichni v mém věku. Později, když jsem šla na vysokou školu, jsem se odstěhovala do Ostravy a poté do Brna, tedy na druhou stranu Česka. Rodiče jsem navštěvovala zhruba jednou za měsíc. Cesta mi pokaždé trvala přes 5 hodin.

Nyní již v Česku nežiji, ale ráda na své rodné město vzpomínám. Mé dětství bylo krásné, stejně jako má pubertální léta. A musím říci, že mám své město moc ráda. Především proto, že zde stále bydlí moji rodiče 🙂

A co vaše rodné město? Kde jste vyrostli? A kde teď žijete? Vzpomínáte rádi na své rodné město? Chybí vám? Těším se na vaše komentáře, ať už na facebooku nebo zde na www.slowczech.com

Vaše Eliška

©SlowCZECH

 

***

na severozápadě této nádherné země = in the northwest of this beautiful country

alkohol za volantem = getting drunk behind the wheel (driving under the influence)

zrovna tato část hor = just this very part of the mountains

nepotkala jediného člověka = I did not meet any person

má pubertální léta = my teenage years

  4 Comments

 1. Narodil jsem se v Rusku, ve městě Zlatoust na jihu Uralských hor. To je není malé město, žije zde zhruba 180 tisíc obyvatel. Město má hodně továren které už nefungují, spoustu supermarketu a malých obchodů. Ve městě žije moje rodiče. Ještě mám sesrtru, která odstěhovala do města Čeljabinsk, které větší než Zlatoust, žije tam asi více než 1 milion lidí.
  A moje místo má nejkrásnější přírodní park “Taganay”, nejvyšší hora “Kruglica” má výšku 1178 metru nad plochou moře.
  Pokud jsem udělal hodně chyb nebo napsal blbosti – prosím opravit. ?

 2. User Avatar
  slowczech
  Reply

  Ahoj Sergei, těší mě tvůj komentář, jak se daří Saše? Dívala jsem se na fotky na google.maps a tvoje město vypadá krásně! V lesích, všude okolo příroda, krásné hory…! Chyby samozřejmě skoro neděláš, jak sám víš 🙂 Pouze detaily: To není malé město. Žije zde zhruba 180 tisíc obyvatel. Město má hodně továren, které už nefungují, spoustu supermarketů a malých obchodů. Ve městě žijí moji rodiče. Ještě mám sestru, která se odstěhovala do města Čeljabinsk, které je větší než Zlatoust. Žije tam asi více než 1 milion lidí (= žije tam přes 1 milion lidí).
  A moje město má nejkrásnější přírodní park „Taganay“; nejvyšší hora „Kruglica“ má výšku 1178 metrů nad mořem (= se nachází v 1178m.n.m.).
  Posílám pozdrav z Alp 🙂
  Eliška

 3. Mina Haroun
  Reply

  Ahoj Eliško . narodil jsem se v velkém městě v centru Egypta, jmenuje se Shoubra elkhayma .. To není velmi krasné ale mám ho rád. v mém městě nenajdete přirodu ani zajimavé pamatky . protože je velké průmyslové město. vlastně v městě je nadherný palac leželo na řeku. Žije zde zhruba milion obyvatel, žiju zde s rodinou už 22 let ( svůj věk ) a nikdy nepřestěhují ani necestuji .. město je blízko Kahíry (Hlavním městě Egypta ) .

 4. User Avatar
  slowczech
  Reply

  Ahoj Mino, co máš na svém městě nejraději? Milion obyvatel je docela dost! To je jako Praha!

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am technical coordinator of slowczech content and tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.