No products in the cart.

0

No products in the cart.

(196**) Eliška: Nový dům a už/už ne/ještě/ještě ne

Čau, jak se daří? Máš se fajn? Dneska pro tebe mám další trochu gramatickou epizodu. Ale nejdřív ti chci říct, že Lenka připravuje další IGTV. Na konci ledna Lenka na Instagramu vařila Live! = naživo. A tak na konci února bude Lenka znovu live! Chceš víc detailů? Sleduj (follow) Instagram slowczech.

Jaké je téma dnešní epizody? Nedávno jsem měla moc fajn lekci s mými dvěma studentkami. Jedna je Američanka a jedna je Němka a obě bydlí v Brně. A trénovaly jsme “už ne” a “ještě ne“. A potom mi holky řekly: “Eliško, nemůžeš na tohle téma udělat podcast?” A já jsem řekla: “To je skvělý nápad!” A tak pro tebe, milý fanoušků Slowczech, mám dnes tohle zajímavé téma. Co znamená , už ne, ještě, ještě ne? Nejdřív řeknu, co to znamená, a potom pro tebe mám příběh! Tak, jsi ready? Jdeme na to!


= already ( jsem unavená. je pozdě.)

Už ne = not anymore (Už nemám hlad. Už nechci pít.)

Ještě = still, more (Ještě jsem v práci. Musím dnes ještě nakoupit.)

Ještě ne = not yet (Ještě neumím dobře arabsky. Ještě nejsem připravená.)

tři týdny máme nový dům. Už nebydlíme v bytě. Teď máme krásný dům mimo Brno. Nejlepší na tom je, že je jenom 9 kilometrů od mojí práce. Takže když není led, jezdím na kole!

Ale musím říct, že stěhování ještě ne hotové. Ještě máme hodně věcí v krabicích. V obýváku jsou krabice. V garáži jsou krabice. Pod postelí jsou krabice. Krabice jsou ještě plné. Krabice ještě nejsou prázdné.

Víš, co teď už nemusíme dělat, když už nebydlíme v bytě? Už nemusíme platit nájem. Už nemusíme parkovat na ulici. Už nemusíme chodit do druhého patra. Už nemusíme být v kontaktu s majitelem bytu, když je nějaký problém. Protože všechno můžeme opravit sami. A protože všechno taky chceme opravit sami.

A co teď naopak můžeme dělat, když už nebydlíme v bytě? můžeme sedět na zahradě, protože máme zahradu. můžeme investovat do domu, protože je náš a chceme investovat. můžeme dát věci, které nepotřebujeme každý den, do garáže, protože máme garáž. můžeme opravovat našeho Landrovera doma, protože máme garáž.

A co ty? Už jsi dnes večeřel(a)? Nebo jsi ještě nevečeřel(a)? Co jsi dnes udělal(a)? Co jsi dnes ještě neudělal(a)? A co chceš dnes ještě udělat? Co máš ještě v plánu? Napiš mi do komentáře na www.slowczech.com a já ti odepíšu = já budu reagovat. A jestli máš nápad na další epizodu, napiš mi taky do komentáře. Ráda píšu epizody na přání (at your request). Ty si přeješ nějakou epizodu a já ji napíšu. Teda, ne všechno, například téma “děti a dětská konverzace na hřišti”,… to promiň, to ještě neznám a to ještě nemůžu psát. 

Tak, měj se hezky, uč se česky a čau! 

  5 Comments

 1. Jason Kelley
  07/02/2021
  Reply

  Ahoj, gratuluji k novému domu a díky za dobrá episoda. Pro mne je to důležité, občas opakovat základní gramatika.

  Už jsem se dneska učil češtinu 😀. A co mám ještě v plánu? No jo, je neděle, a proto nebudu dělat nic moc…

 2. User Avatar
  slowczech
  24/06/2021
  Reply

  Ahoj Jason,
  neděle je skvělý den 😀
  Odpočívat a studovat češtinu, to je to nejlepší!
  E.

 3. Pam
  08/02/2021
  Reply

  Ahoj Eliška, Velmi zajíma epizodu! Mám nápad. Chci, abys pro nas delala audio o slovech, která zní podobně.

 4. Chuan
  24/06/2021
  Reply

  Dear Eliška,

  I like your slowczech.
  If I could suggest that you can speak faster because when we do the conversation with normal Czech on the street or at Urad,they don’t speak slowly.Lots of situation is they loss their patience when you speak slowly.
  I hope you can understand me.
  Wish u a good day
  Best regards
  Chuan

 5. User Avatar
  slowczech
  24/06/2021
  Reply

  Ahoj Chuan,
  díky za návrh a zpětnou vazbu.
  toto je beginner podcast, proto mluvím hodně pomalu 🙂
  A navíc filozofie slowczech je mluvení pomalu, bez angličtiny nebo jiného jazyka, z 99%. Mozek rozumí, jenom potřebuje víc času. Potom trénuješ rychlejší češtinu s lektorkou nebo s přáteli/kolegy/rodinou.
  Jestli chceš, poslechni si intermediate nebo advanced podcast, ty jsou rychlejší 🙂

  Eliška

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am experienced tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.