No products in the cart.

0

No products in the cart.

Mých 6 týdnů s arabštinou BONUS (AR/ENG/CZE titulky)

Ahoj! Dnes pro tebe mám BONUSOVÉ video o mém dobrodružství s arabštinou. O čem? O tom, co pro moje učení se arabštiny nefunguje 🙂 S anglickými, arabskými a českými titulky.

Eliška

  8 Comments

 1. James
  24/06/2021
  Reply

  Hej Eliško,

  Osmnact měsíců a nikdo psal do tě? Doufám že co psím je užitečné.

  První: doufám že tvoje arabštinou jde dobře. Plus, nevěděl jsem že ucíš se Estonský! ’Edu!’

  Když učim se Česky zkusím delat to zábavna. Nemám Čech kamaradý, tak mluvím do já a zkusím myslít o co můj ’kamarad’ (mě) možna řekat. Je někdy frustatu, ale mohu citím můj hlava fungovat.

  Čtu cokoli, poslouchám na radio (a Slowczech, ovšem, je pomalejší…), psím.

  Učím se pomalou… krok za krokem… ale mluvím (a rozumím) víc Česky než dělal jsem před osm měsíců! Tak, něco funguje!

  Chtěl bych umět Česky plně, ale to chce času. Musím vzpomenout že je dobré učít jazyky!

  Možna budu bydlít v Brně v budunost? Nebo České Budějovice, ha ha! Díky Jára.

  Tak, je můj způsob. Je není dokonalý, ale citím také že učím se metodu jak učít se!

 2. User Avatar
  slowczech
  24/06/2021
  Reply

  Ahoj James,
  Ano máš pravdu. 18 měsíců a nikdo mi nepsal 🙁
  Musím říct, že teď mám pauzu od arabštiny. Neexistují Dobré materiály a lektoři učí gramatiku. A to já nechci. Zkusila jsem 13 lektorů haha… Je to trošku frustrující. Proto dělám materiály pro Slowczech a můžeš studovat sám doma.

  Myslím, že píšeš moc dobře! Tvoje metoda funguje! Možná můžeš zkusit taky 21 day grammar challenge. To je pro lidi, kteří se učí sami doma 🙂 Eliška

 3. James
  25/06/2021
  Reply

  Díky pro tvoje milý kommentář, ale před psal jsem ’psím’, není ’píšu’… urrrk!

  Je nesprávy gramatika… Vidíš? Učím se víc, keždodene.

  Je škoda že nemáš dobré arabštinou materiály a lektorů (rozumím tvoje frustrace). Najíl jsem jen pár užitečně knhy pro Češtinu (můj nejlepši kamarad je moje Leda slovník!)

  Slowczech (a tě) jsou moc unikát. Nepřestaň! A nepřestaň uč se arabštinou – najít budeš způsob. Jak říkáme v Anglii: s dostatkem čaje je možné všechno.

  Čau!

 4. User Avatar
  slowczech
  26/06/2021
  Reply

  James,
  Vaše anglické přísloví se mi líbí. S dostatkem čaje je možné všechno 😁👏

  Slowczech určitě nepřestane. A pokud ano, bude to za dlouho nebo kvůli nějakému externímu problému.

  Píšeš moc dobře! A rozumím všemu, co píšeš. Nikdo není dokonaly. A pokud chceme být dokonalí, nikdy ničeho nedosáhneme 😊

  Posílám pozdrav z Brna.
  Eliška

 5. James
  19/07/2021

  Eliško! Mám zpravý:

  Mám švagr Činský kdo teď’ bydlí v Anglii. Proto: potřebuji naučit se Činske!

  Dofam že mohu učit se Česky s Činské a ješte vsechně rozuměj!

  Co mysliš?

 6. User Avatar
  slowczech
  19/07/2021

  James,
  Myslím, že můžeš dělat všechno, co chceš. Každý jsme jiný. Já taky ráda dělám víc věcí. A ráda se učím arabsky a německy.
  Všechno, co chceš dělat, můžeš! Musíš jenom chtít :-))))
  Co myslíš ty?
  Eliška

 7. James
  20/07/2021
  Reply

  Soulašim: hledat radost a motivaci v tvoj prace (nebo jazyků) je hlavně věc.

  Jestli nejsou zabavna, jestli nejsou zajimavé, nebudeš učit se oni nebo použvaj’ oni!

  Je můj duvod zkusit a dělat můj naučitě zabavna!

  Tvrdá prace? Co je tvrdá prace? Ha ha!

  Najil jseš způsob pro tvoj arabštinou? Najil jseš dobra lektor, nebo uciš se sám?

 8. User Avatar
  slowczech
  25/07/2021
  Reply

  James,
  Nemůžu než souhlasit! Všechno, co píšeš, je taky můj názor 🙂
  Tvrdá práce je práce, kterou člověk nemá rád, ale musí ji dělat. A to jazyky nemůžou být!

  Teď jsem našla perfektní způsob pro arabštinu. 15 minutová lekce každý všední den. Krátké a jenom mluvíme s obrázky. Sama ne, neexistují materiály

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am experienced tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.