No products in the cart.

0

No products in the cart.

(213**) Míša: Toyen, tajemná Femme Fatale českého umění

Ahoj, jsem Míša a chci tě dnes pozvat na výstavu v Praze, kterou můžeš navštívit v létě. Na této výstavě uvidíš tajemné surrealistické obrazy, budeš se cítit jako v jiném světě, můžeš pracovat se svojí fantazií, přemýšlet o tom, jak funguje náš mozek a naše sny. Autorka těchto obrazů byla velmi zajímavá žena. Jestli o ní chceš vědět víc, určitě si poslechni dnešní epizodu. Nejdřív ti ale vysvětlím některá slova, která pro tebe můžou být těžká.

UMĚLEC – je člověk, který dělá kulturu, například píše knížky, tancuje, zpívá, maluje obrazy atd.

BÁSNÍK – je typ umělce. Je to spisovatel, který píše poezii, básně. 

MALÍŘKA – je žena, která maluje, dělá obrazy a potom je ukazuje v galerii. 

SOUSTŘEDIT SE – myslet, koncentrovat se jenom na jednu věc. Nemyslet v tom momentě na jiné věci. 

TAJEMNÝ – Tajemný člověk je takový, který nechce ukázat všechno ostatním lidem, nechce o sobě mluvit, ale my chceme vědět, jaký je. Ten člověk je pro nás atraktivní. 

MOZEK – je orgán v hlavě, díky kterému můžeme přemýšlet. 

ČLEN nebo ČLENKA – je muž nebo žena, kteří jsou v nějaké skupině. Můžeš být například člen nebo členka hudební skupiny, politické strany nebo sportovního klubu. 

Tak to bylo poslední těžší slovo, teď si můžeme říct něco o nejslavnější české malířce.

***

Malířka, o které chci dnes mluvit, chtěla, aby jí lidé říkali Toyen. To je pseudonym, umělecké jméno, ale její opravdové jméno bylo Marie Čermínová. Ona ale toto jméno neměla moc ráda. Chtěla, aby její jméno bylo neutrální a lidé nevěděli, jestli je to muž, nebo žena. Kritizovala genderové role muže a ženy, lidé jí museli říkat „on“ a mluvit o ní v mužském rodě. Například místo „Jak ses dnes měla?“ se jí museli ptát „Jak ses dnes měl?“. 

Taky chodila oblečená jako muž. Nosila kalhoty a to bylo tehdy, na začátku 20. století, hodně extravagantní a neobvyklé. Nikdy nenosila sukni. Nosila mužskou košili, čepici, pánské boty a měla krátké vlasy. Měla ale hezké oči a byla krásná. Muži ji milovali a byla to pražská Femme Fatale. Ona ale žádného muže nechtěla, chtěla mít jenom kamarády a soustředit se jen na jednu věc – na svoje obrazy. 

Jako muž se Toyen oblékala i v době, když byla velmi mladá a pracovala v továrně na mýdlo na pražském Žižkově. To je část Prahy, kterou určitě znáš, je tam velká šedá televizní věž, na které jsou velké černé sochy malých dětí. Toyen byla vždy jiná než ostatní, byla uzavřená, tichá a často smutná. Studovala umění a když jí bylo 22 let, stala se členkou avantgardní skupiny, která se jmenovala Devětsil. Skupina měla pravidelné schůzky v pražské Národní kavárně, kterou najdeš blízko Národního divadla. Členem skupiny byl i básník Jaroslav Seifert, který dostal později Nobelovu cenu za literaturu. Ten prý vymyslel pro Marii i její umělecké jméno, Toyen. Po druhé světové válce se přestěhovala do Paříže, kde byla velmi slavná. Jejím blízkým přítelem byl i André Breton, nejslavnější surrealistický spisovatel. V Paříži žila až do konce života. Nikdy neměla oficiálního partnera ani partnerku, neměla děti. Nechtěla žít ani malovat obrazy podle žádných stereotypů. 

Měla originální styl, inspiroval ji magický realismus, psychologické teorie Sigmunda Freuda, v jejích obrazech jsou sny, halucinace, erotika, fantazie, symboly, motivy apokalypsy. Jestli se chceš podívat, jak přesně její obrazy vypadaly, určitě zajdi na výstavu, která je do poloviny srpna ve Valdštejnské jízdárně, galerii blízko Pražského hradu. Já určitě chci tuto výstavu navštívit, protože mám velkou radost, že galerie jsou zase otevřené. A co ty a umění? Chodíš často do galerie? Chyběla ti kultura, když byly galerie, divadla a jiné kulturní instituce zavřené? Máš nějakého oblíbeného malíře nebo oblíbenou malířku? Líbí se ti avantgardní obrazy? 

A mimochodem – kdyby sis chtěl nebo chtěla koupit obraz této malířky, připrav si několik milionů korun. Letos se prodal její nejdražší obraz, který se jmenuje Cirkus, za 80 milionů korun. Kupuješ si domů nějaké obrazy? A maluješ rád nebo ráda? A co rád nebo ráda maluješ, lidi, přírodu, nebo něco jiného? Napiš mi do komentáře na www.slowczech.com, co si o tom myslíš. A poslední důležitá věc – jestli máš rád podcast, který pro tebe ve Slowczech děláme, budeme rádi za tvoji podporu, za tvůj support. Podívej se na patreon.com/slowczech a pošli nám 1€, 2€, 10€ nebo i 50€. Díky tobě můžeme potom pokračovat a dělat pro tebe kvalitní materiály. A ty se můžeš učit česky, kdy chceš a jak chceš. 

Tak a to je dnes ode mě všechno. Měj se hezky a nezapomeň – čeština je v pohodě, ale nenech to náhodě. 

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am technical coordinator of slowczech content and tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.