No products in the cart.

0

No products in the cart.

(202**) Míša: Proč hraju na kytaru

Eliška: Ahoj, jak se dneska máš? Taky hraješ na kytaru jako Míša? Víš, že Míša je super lektorka češtiny? Ve slowczech máme teď moc moc moc fajn lektorky. Teď spolupracuji se 16 lektorkami. Wow! Nevím, jak je to možné 🙂 Všechny lektorky znám. Spolupráci s nimi jsem si vybrala = tedy, chci s nimi spolupracovat. Všechny lektorky mají stejný mindset jako já a učí podobným stylem jako já. Jestli hledáš online lekce češtiny (individální nebo skupinové), podívej se na web slowczech do sekce Czech lessons. Potom se já a ty setkáme přes video, zeptám se tě na spoustu věcí a pak tě spojím s jednou s lektorek, které spolupracují se slowczech. Lenka, Petra, Bára, Ema, Jindra, Šárka, Míša, Michaela, Nicole, Jitka, Monika, Gábi, Vendula, Blanka, Magda nebo dnešní Míša, která ti řekne, proč a jak hraje na kytaru.

Míša: Ahoj! Jsem Míša a dnes ti chci říct něco o sobě a svém velkém koníčku. Koníček je hobby. Můžeš se mě například zeptat: Jaké jsou tvoje koníčky? Co ráda děláš ve volném čase? A já dnes na tuto otázku odpovím. Určitě poslouchej do konce, protože na konci dnešní epizody pro tebe mám otázky a taky jednu důležitou informaci. Můžeme začít!

Asi před rokem a půl jsem se rozhodla, že chci zkusit žít a pracovat v zahraničí. Českou republiku mám ráda, ale myslela jsem si, že je dobré poznat novou zemi a seznámit se s novými lidmi. Odjela jsem do Číny, kde jsem začala učit češtinu na univerzitě. 

Když jsem přijela do Číny, byla jsem trochu překvapená, protože jsem dostala od univerzity velký byt, 3+1. Předtím jsem bydlela v Brně v malém bytě, a proto jsem nebyla zvyklá mít pro sebe tolik místa. Mít pro sebe byt znamená, že jsem tam byla jenom já, nikdo jiný se mnou nebydlel. Na začátku jsem taky neznala v Číně moc lidí, proto jsem byla trochu smutná, že jsem v tak velkém bytě sama. Taky nefungoval internet a večer byla nuda. A tak začal příběh mého nového koníčku!

Lidé z univerzity mi řekli, že jako učitelka můžu chodit zdarma na dva kurzy: na čínštinu a hru na kytaru. Zdarma znamená, že to stojí nula korun, nemusím nic platit. A já jsem si řekla: „Proč ne? Koupím si kytaru a budu chodit na kurz, bude to legrace!“ Ale to jsem nevěděla, že v Číně musím všechno nakupovat na internetu a já jsem vůbec neuměla čínsky, proto jsem si nemohla nic přečíst. A koupila jsem si malou kytaru pro děti! Byla jsem smutná, ale moji studenti mi pomohli tuto kytaru vrátit zpátky a koupit novou. Moje kytara dostala jméno Božena a stala se mojí dobrou kamarádkou pro dlouhé večery bez internetu. 

Kurzy byly moc fajn, ale měla jsem několik problémů. Moc mě bolely prsty, protože když hraješ na kytaru, musíš mít silné ruce a prsty – a to já neměla. Taky mě hodně bolela záda, protože když jsem hrála, seděla jsem ve špatné pozici a moje tělo začalo protestovat… Taky mají v Číně jiný systém. Nemají noty jako my, CDEFGAHC, ale mají čísla. C je jedna, D je dva atd. To pro mě bylo těžké, ale hrát na kytaru mě moc bavilo.

Když začaly být v Číně problémy s Covidem, musela jsem odjet do České republiky a moje kytara Božena zůstala bohužel v Číně. Asi tři měsíce jsem nehrála a kytara mi moc chyběla. Teď už mám novou kytaru, a proto mě zase bolí záda a prsty!

Hrát na kytaru mě moc baví. To znamená, že tuto aktivitu mám moc ráda. A já jsem přemýšlela o tom, proč mě tak baví hrát na kytaru. Zaprvé asi proto, že když hraju, nemyslím na nic jiného a moje hlava odpočívá. Zadruhé, je to dobré cvičení pro koordinaci rukou, protože každá ruka dělá něco jiného a je to výzva! Zatřetí, miluju hudbu a moc ráda hraju a zpívám svoje oblíbené písničky. Teď hraju Kometu od Jaromíra Nohavici, to je moje nejoblíbenější česká písnička. Taky mám ráda metal, ale ten na kytaru zatím hrát nemůžu, je to pro mě moc rychlé! Začtvrté, můžu se dívat na svůj progres (neboli pokrok, pomalu, krok za krokem je něco lepší a lepší). Je to opravdu dobrý pocit, když vidíš, jak se zlepšuješ. Ale někdy musím být hodně trpělivá! Kytara je ale perfektní zábava pro dlouhé zimní večery!

Tak to byl můj příběh. A co ty, taky tě baví hrát na kytaru? Nebo tě baví hrát na jiný hudební nástroj? A mám pro tebe další otázky: Jakou hudbu máš rád/a? Znáš nějakou českou hudbu? Líbí se ti česká hudba? A jak trávíš dlouhé zimní večery ty?

Napiš mi do komentářů na www.slowczech.com, jsem zvědavá. A poslední důležitá věc – jestli máš rád podcast, který pro tebe ve Slowczech děláme, budeme rádi za tvoji podporu, za tvůj support. Podívej se na patreon.com/slowczech a pošli nám 1€, 2€, 10€ nebo i 50€. Díky tobě můžeme potom pokračovat a dělat pro tebe kvalitní materiály. A ty se můžeš učit česky, kdy chceš a jak chceš. 

Tak a to je dnes ode mě všechno. Měj se hezky a mluv skvěle česky!

  3 Comments

 1. Sergiusz
  Reply

  Díky, Míšo, za zajímavý příběh. Posléchl jsem Kometu Nohavicy. Teď to je jedna z mých oblíbených českých písniček 😉

 2. User Avatar
  slowczech
  Reply

  Ahoj Sergiusz,
  Moc děkujeme za komentář. Jsem ráda, že se Ti písnička Kometa líbí, Nohavica je jeden z nejoblíbenějších českých zpěváků. Tak si od něho můžeš pustit víc písniček a trénovat češtinu 🙂
  Míša

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am technical coordinator of slowczech content and tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.