No products in the cart.

0

No products in the cart.

(257****) Martina: Proč mám ráda béčkové filmy

Ahoj! Já jsem Martina a jsem nová lektorka ve slowczech. Tohle je moje první epizoda, ve které ti řeknu, proč miluju béčkové filmy. Jestli chceš předem vědět, co znamenaji slova jako “náročný divák” nebo “přehlídka” a další, slovníček najdeš v transcriptu této epizody na webu sc.

 

Slovíčka

scénář = napsané dialogy filmu s poznámkami 

trapný = nepříjemný, rozpačitý 

natočit film = udělat film

náročný divák = divák, který hledá kvalitu 

přehlídka = velké množství 

sdílet = předávat si, posílat si s dalšími lidmi

žebříček filmů = seznam nejlepších filmů

kultovní = známý, oblíbený

 

Už jsi někdy slyšel nebo slyšela název béčkové filmy nebo béčka? To jsou filmy kategorie B, to znamená špatné filmy. Anglicky jsou známé jako B-movies, trash movies nebo trash cinema. Obvykle mají scénář, který je plný klišé nebo vůbec nedává smysl, nekvalitní zvuk a kameru, špatné herce nebo trapné efekty. Určitě nějaký takový film taky znáš. Jejich autory jsou často amatéři, kteří si chtějí splnit sen a natočit film, ale stále častěji je vydávají i velké produkční společnosti, které se na tenhle typ filmů zaměřují.

 

No a proč se na takové filmy dívám? Tak především musím hned vysvětlit, že mám samozřejmě ráda i kvalitní filmy :). Řekla bych dokonce, že jsem docela náročný divák. Ale taky mě vždycky přitahovaly tak trochu bizarní věci. A béčkové filmy, to je úplná přehlídka bizarních věcí! Fascinují mě hlavně lidi, kteří takové filmy tvoří, protože nechápu, že je publikují a myslí si, že takhle je to fajn, že takhle to stačí. 

 

Dalším důvodem je fakt, že sledovat béčka je prostě legrace. Myslím, že jsou často vtipnější než nějaká komedie. Mám partu kamarádů, se kterými si sdílíme tipy na nové filmy, občas se sejdeme a na nějaké béčko se spolu podíváme. Máme vlastní žebříček špatných filmů, které jsme spolu viděli, a někdy používáme hlášky, které jsme v nich slyšeli. Hlášky jsou věty z filmů nebo seriálů, které si lidé zapamatovali a občas je sami používají. Určitě znáš hlášky jako “Bejby nebude sedět v koutě” (Nobody puts Baby in the corner) z filmu Hříšný tanec nebo “Ať tě provází síla” (May the force be with you) z filmu Star Wars. No, myslím, že mít kamarády, se kterými můžeš něco takového sdílet, je super.

 

Možná víš, že kolem béčkových filmů se vytvořila komunita fanoušků a některé filmy se staly vyloženě kultovními. Nedávno jsem se na takový kultovní film podívala. Jmenuje se Birdemic a myslím, že je to opravdu nejhorší film, který jsem kdy viděla. Je tak špatný, až je skvělý, takže chápu, že patří mezi vůbec nejznámější filmy na světě v téhle kategorii.

 

A jestli bydlíš v Praze jako já, možná už jsi slyšel nebo slyšela o Festivalu otrlého diváka. Otrlý znamená odolný, takže někdo, kdo toho hodně vydrží. No a to je festival špatných a bizarních filmů. Koná se každý rok v březnu nejdříve v Praze a potom Brně. Takže jestli tě béčka zajímají, určitě se na něm uvidíme. 

 

A co ty, znáš nějaký slavný béčkový film? A zajímají tě? Jestli ano, kde hledáš nové špatné filmy? Napiš mi do komentáře, můžeme se inspirovat :).

 

A to je konec dnešní epizody. Doufám, že se ti líbila. Jestli si chceš někdy popovídat o filmech, a nejen o nich, můžeme se pravidelně setkávat třeba na online lekcích. Napiš nám na contact@slowczech.com nebo se podívej na více informací do sekce Czech lessons na webu slowczech. Tak ahoj a zase příště!

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

.
Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am technical coordinator of slowczech content and tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.