No products in the cart.

0

No products in the cart.

(267*) Martina: Co můžeš slyšet v tramvaji

Ahoj, tady Martina. Jestli jsme spolu ještě neměli kurz češtiny, poslouchej dnešní epizodu. Jestli se ti moje práce líbí, můžeme mít kurz. Ale nejdřív na tebe mám otázku: Jezdíš rád nebo ráda tramvají? Já ráda jezdím tramvají. Jezdí většinou včas a během cesty se můžu dívat ven. Někdy se ale na kolejích stane nějaký problém a tramvaj jede jinak. Nebo nejede vůbec :). Pak je praktické umět česky a orientovat se ve změnách. Dneska ti proto budu povídat o tom, co můžeš slyšet, když jedeš tramvají.

Slovíčka

na kolejích – on rails tracks

hlášení – announcement

výluka – disruption

náhradní autobus – replacement bus

trasa – route

jet načerno – to stow away

pokuta – a fine

Už jsem říkala, že docela ráda jezdím tramvají. Bydlím v Praze a často jezdím tramvají číslo 9, 5 nebo 26. Češi ale většinou neříkají “tramvaj číslo…”, říkají, že jedou devítkou, pětkou nebo dvacetšestkou.

Takže, minulý týden jsem chtěla jet dvacetšestkou na Letnou. Nemusela jsem si kupovat jízdenku, protože mám jízdenku v mobilu na celý rok! Nastoupila jsem do tramvaje a viděla jsem volné místo u okýnka. Luxus! Ale po několika zastávkách jsem uslyšela hlášení: “Vážení cestující, z důvodu plánované výluky….” Ajaj. Výluka znamená, že tramvaj nejede jako obvykle, ale má jinou trasu. A pro mě to znamená, že musím přestoupit na jinou tramvaj nebo na náhradní autobus

Vystoupila jsem proto z tramvaje a viděla, že na zastávce je velký chaos. Nikdo nevěděl, kam má jet. Na zastávce byl člověk, který lidi informoval, jakou tramvají nebo autobusem musí jet. Pro jistotu jsem zkontrolovala novou trasu v aplikaci na mobilu. Používám aplikaci IDOS nebo Lítačka. IDOS funguje pro celé Česko a je univerzální: jsou tam vlaky, autobusy, a městská hromadná doprava všech měst. Lítačka je aplikace jenom pro Prahu. Myslím, že obě aplikace fungujou dobře. 

V aplikaci jsem viděla, že musím přestoupit na pětku, jet asi 5 zastávek a pak znova přestoupit na čtrnáctku. Uf! No, nevadí. Nastoupila jsem do tramvaje, ale protože bylo na zastávce hodně lidí, byla tramvaj hrozně plná. Čtrnáctka už byla mnohem lepší. Dokonce jsem zase našla volné místo! Po chvíli ale slyším: “Dobrý den, kontrola jízdenek”. Revizor! Ukázala jsem mu svoji roční jízdenku v mobilu a revizor šel kontrolovat ostatní. Jedna paní jízdenku neměla, jela načerno. Revizor jí proto napsal pokutu. A ty? Máš roční jízdenku jako já, nebo někdy jezdíš načerno? A znáš aplikace jako IDOS?

Odpověz mi do komentáře. Jestli se ti epizoda líbila a chceš se se mnou učit praktickou češtinu, jdi na www.slowczech.com/czech-lessons. Jestli máš rád nebo ráda skupinovou energii a motivaci, 5x ročně otevíráme zoomové a whatsappové kurzy. Info na www.slowczech.com/groups. Pro každého máme něco! 🙂 Tak se měj a zase příště!

  2 Comments

 1. User Avatar
  Linda
  Reply

  Zajímavé! Jsem američanka a bydlím na Aljasce. Tady nemáme tramvají, ale jsem pravě byla v Praze poprvé, abych navštívila penpal. Jezdili jsme všude v Praze tramvají nebo autobusem. Hromadná doprava ve Praze je báječná! Nevěděla jsem o aplikacích, zdají se velmi užitečné. Oba jsme seniori a jezdili jsme zdarma, a proto moje kamaradka nikdy nepotrebovala auto.

 2. Martina
  Reply

  Ahoj Lindo, děkuju za zprávu! Jsem ráda, že se ti doprava v Praze líbí. Doprava v celém Česku funguje moc dobře! Co se ti v Praze líbilo nejvíc? A šokovalo tě něco?

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

.
Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am technical coordinator of slowczech content and tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.