No products in the cart.

0

No products in the cart.

(161***) Mám hodně dobrých kamarádů (genitive plurálu) & self-check questions

Ahoj! Dnes pro tebe mám super příběh. Tento text jsem napsala po skvělé lekci s jednou z mých studentek. Trénovaly jsme genitive plurálu. A protože se jí text moc líbí, rozhodla jsem ho publikovat i pro tebe 🙂 Je nicméně opět speciální, protože postupně, jak budeš poslouchat tuto nahrávku, budeš slyšet i otázky. A můžeš odpovídat a tak si ověřit, jestli jsi správně rozuměl(a). A hlavně uslyšíš víckrát stejná slova v genitivu plurálu. A to je jeden z dobrých způsobů, jak se genitive plurálu naučit. Slyšet to slovo znovu a znovu a znovu. Tak co, jdeme na to? 🙂

SLOVÍČKA: odlehčenější téma (n), úcta (f), spíž (f), vlastnoručně (adv.)

Mám hodně dobrých kamarádů. Většina mých kamarádů a kamarádek bydlí v zahraničí, ale teď už skoro dva roky žiju v Česku a tak mám víc a víc dobrých přátel tady v Brně. Někdy jsem až překvapená, jak jednoduché je poznat tak velké množství báječných a zajímavých lidí.

Otázka pro tebe: Mám hodně nebo málo dobrých kamarádů? … Kde bydlí většina mých kamarádů a kamarádek?  … Kde bydlí velké množství báječných a zajímavých lidí?

Mám také spoustu skvělých studentů a skvělých studentek a za to jsem fakt moc vděčná. Většina mých studentů a studentek navíc bydlí v Česku, takže se občas i vídáme osobně. Jaká skvělá práce! Fakt si těchto neomezených možností práce lektorky češtiny vážím.

Co je podle mě důležité nejen při práci freelancera, ale v životě celkově? Úcta. Je důležité si vážit  kolegů, ostatních lektorů, talentovaných i průmerných lektorek a lektorů. Je důležité si vážit začínajících i zkušených učitelek a učitelů a především si musíme vážit svých studentů. Opravdu je obdivuji.

Otázka pro tebe: Kde bydlí většina mých studentů a studentek? Vážím si i začínajících učitelek a učitelů? Vážím si svých studentů?

Bojíš se něčeho v životě? Já jsem se jako malá bála velkých pavouků, nebezpečných šelem, rychlých aut a hloupých lidí. Dnes už se žádných zvířat ani lidí nebojím. Ale respektuji je.

Otázka pro tebe: Bojím se i dnes rychlých aut a hloupých lidí?

No, to asi stačí jako vážné téma. Co nějaké odlehčenější téma? Řeknu ti, co ráda jím a piju a co mám doma v kuchyni. Určitě jsme totiž na tom, já a ty, podobně. Mám období, kdy jím hodně banánů, hodně avokád, hodně jahod (jako třeba teď), hodně vajec, spoustu mandlí a ořechů. Obecně miluju ovoce a zeleninu, ale někdy mám období, kdy naopak jím málo okurek, málo rajčat, jím jen pár pomerančů a mandarinek, ne mnoho jablek a už vůbec ne hodně hub. Víš, že nesnáším houby? Vůbec nejím houby, haha.

Otázka pro tebe: Jím hodně nebo málo banánů? Jím hodně nebo málo rajčat? Mám ráda houby?

A jak vypadá můj byt? V kuchyni na zdi mám 10 barevných fotografií, na dveřích do špíže mám 5 vlastnoručně kreslených obrázků, jinak je v kuchyni 6 židlí a 8 napůl živých a napůl umírajících květin. To záleží na počasí a na tom, jestli je nezapomenu zalít 🙂 A samozřejmě mám v kuchyni asi dvacet lahví červeného a bílého vína. Ráda si občas dám něco dobrého k pití. Ke skleničce vína si ráda dám něco slaného – jako mandle nebo kešu oříšky. Ale taky si ke sklence vína ráda dám něco sladkého – pár čtverečků čokolády.

Otázka pro tebe: Kolik fotografií mám na zdi v kuchyni? Kolik květin mám v kuchyni? Dávám si ráda ke sklence vína něco sladkého?

  2 Comments

 1. Karina
  Reply

  Děkují Eliško! To bylo skvělé! Ráda Vás poslouchám! Nápad s otázkami se mi líbil. Pomáhá se soustředit na informaci, kterou slyším v audiu. Jste moc systematická a šikovná učitelka! Moc vám vděčná za Vaši práci!

 2. User Avatar
  slowczech
  Reply

  Karina, moc moc moc děkuji za nádherný komentář. Víc takovÝCH komentářŮ! 🙂
  Jsem opravdu moc ráda, že Ti otázky pomáhají v porozumění a soustředění.
  Eliška

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am technical coordinator of slowczech content and tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.