No products in the cart.

0

No products in the cart.

(233**) Lenka: Život ve Švédsku (komparativ a superlativ)

Download the printable transcript + vocabulary + grammar tips.

Dnešní epizodu pro tebe napsala a nahrála Lenka. Bude mluvit o Švédsku, kde teď bydlí. Já ti chci jenom říct, že slowczech teď má na webu kalendář. Jestli chceš vědět, co je aktuálně zajímavého – například vánoční dárek o Czech pop culture, který můžeš koupit už teď. Nebo kdy jsou další online skupinové kurzy, video nebo audio kurzy, WhatsApp kurzy, dárky, knihy a eventy v Brně, v Praze nebo samozřejmě online, podívej se na www.slowczech.com/events.

***

Ahoj, čau, jak se máš? Tady Lenka! 🙂 Určitě víš, že ráda cestuju. Už jsi slyšel/slyšela mojí epizodu o životě na Maltě? Jestli ne, tak si určitě poslechni epizody číslo 207, 210 a 217. 

Dnešní epizoda bude na téma můj život ve Švédsku. Dneska budu porovnávat život ve Švédsku a v Česku. Bude to super trénink, bude to cvičení na komparativ a superlativ. Budu porovnávat co je dobré, špatné, lepší, horší, nejlepší a nejhorší a tak dál… Budu porovnávat různé věci, budu porovnávat pivo, jídlo, jazyk a taky dopravní prostředky.  Podívej se na www.slowczech.com, na YouTube a na Patreon. Na Patreonu najdes downloadable transcript with translated vocabulary. Takže na Patreonu najdeš přepis této epizody se slovníčkem a to vše v krásné PDF verzi.

Dopravní prostředky –  rychlý, rychlejší, nejrychlejší

Teď aktuálně jsem na jihu Švédska. Jih Švédska není daleko od Dánska. Pravda je, že Dánsko je moc blízko! Do Dánska můžu jet lodí, jízda lodí trvá 20 minut. Můžu jet taky vlakem. Cesta vlakem není rychlá, trvá více času. Cesta lodí je rychlá, je rychlejší než vlakem, to znamená, že trvá méně času. Cesta taxíkem je nejrychlejší. Ale cesta lodí je pro mě nejzajímavější, protože vidím moře, které v Česku nemáme. Moře je zajímavější než silnice. Cesta lodí je vždycky zajímavá

Ceny – drahý – dražší – nejdražší 

Život ve Švédsku je drahý, není levný. Život ve Švédsku je dražší než život v Česku! Mám štěstí, že nebydlím v Norsku, Norsko je nejdražší.  Ceny ve Švédsku vysoké. Jsou vyšší než v Česku. Vyšší cena znamená, že musím platit víc. Nejvyšší ceny znamená že musím platí nejvíc, maximum. Nejvyšší cena, to znamená nejdražší.  Naopak, nižší cena znamená, že platím míň

Levný – levnější – nejlevnější

V Česku máme levné pivo. Někde, je pivo levnější než voda! Pivo je určitě levnější v Česku, než ve Švédsku. Ve Švédsku je alkohol nejdražší, není nejlevnější. Skandinávie není nejlepší ani nejlevnější místo pokud máš rád/ráda alkohol, naopak Švédsko je nejhorší pro nákup alkoholu. 

Jazyk – lehký, lehčí, nejlehčí

Protože se učíš česky, tak víš, že čeština není lehký, jednoduchý jazyk :P. Švédština je lehčí než čeština. Švédština je jako němčina, ale lehčí, je jednodušší. Co myslíš, jaký je ten nejlehčí jazyk na světě? Existuje nějaký nejlehčí, nejjednodušší jazyk? Švédi nemají problém mluvit anglicky, to je super, protože neumím dobře mluvit švédsky. 

Jídlo – dobré, lepší, nejlepší

Co je ve Švédsku dobré? Dobrá je tradice, která se jmenuje fika. To znamená, že piješ kávu, nebo piješ čaj a máš menší svačinu, máš menší snack. Je to pauza. Švédská fika je lepší než česká pauza. To je nejlepší aktivita, mám tu tradici, aktivitu moc ráda. Ale pro mě je důležitá snídaně. Pro mého českého přítele je důležitější oběd. Pro Švédy je nejdůležitější večeře. 

Životní styl – aktivní, aktivnější, nejaktivnější

Švédi jsou moc aktivní. Češi jsou taky aktivní, ale podle mého názoru, Švédi jsou aktivnější než Češi. Švédi jsou nejaktivnější venku – v přírodě, v parku, na zahradě. Jaký je tvůj oblíbený dopravní prostředek? Můj oblíbený dopravní prostředek je vlak, ještě oblíbenější je auto a nejoblíbenější je kolo. A ve Švédsku je kolo nejoblíbenější dopravní prostředek taky! Na druhou stranu, Švédi milují sladkosti. Milují čokolády, bonbony a sladké věci. Možná proto, jsou tak aktivní. 

Švédsko není daleko, ale je tady hodně jiných tradic a zvyků. Lidé platí všechno kartou, dveře mají kliku zvenčí a restaurace jsou brzo zavřené. Miluju vidět nové kultury. Švédsko není daleko, ale je jiné! Dneska jsem porovnala ceny, jídlo, životní styl. Porovnala jsem co nejlevnější, nejlehčí, nejlepší, nejaktivnější, nejoblíbenější a tak dál….

Jsi Švéd, nebo Švédka? Byl/byla jsi ve Švédsku? Napiš do komentáře, co je pro Tebe v Česku lepší a horší než ve tvojí zemi! Jsem moc zvědavá! 😊

To je dneska všechno. Měj se skvěle, fajn a krásně! Uvidíme se brzo? No jasně, ahoj!

  2 Comments

 1. James
  05/12/2021
  Reply

  Ahoj Lenko! Děkuju pro tvoj episodu. Bydlím na Anglii, tak divim často o život ’tamhle’ ve Švédsku. Ačkoli mluvím Angličan, chtěl bych naučit se Švédština protože bude bych zabavna!

 2. User Avatar
  slowczech
  15/12/2021
  Reply

  Ahoj James,
  bydlíš na severovýchodě Anglie? Vidíš Švédsko z okna? 🙂
  Znáš “Swedish linguist”? Je polyglot a umí taky česky 🙂
  Eliška

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am experienced tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.