No products in the cart.

0

No products in the cart.

(210*) Lenka: Život na Maltě (část 2)

Ahoj! Tak co je nového? Jak se máš? Doufám, že se máš dobře, fajn, v pohodě.V epizodě číslo 206 jsem mluvila o tom, jaký je oficiální jazyk na Maltě a jaká je aktuální situace. Dneska budu mluvit trochu víc o svém životě na Maltě, jaká je práce lektorky v zahraničí a můj denní stereotyp. Kde bydlím, jak pracuju a jaké počasí je na Maltě?  Jestli se ti líbí slowczech podcast, budeme rádi, když budeš naším patronem na www.patreon.com/slowczech. A teď už pojďme na to, pojďme mluvit o Maltě. Nejdřív pro tebe mám pár slovíček..

Pech – Mít pech, znamená mít smůlu, nemít štěstí. – have a bad luck

Okouzlující – Malta má okouzlující ulice, například ve městě Mdina, to znamená že jsou jako kouzelné, jsou moooc krásné. – charming

Na zemi (země) – Země je to, kde chodíme. Ty chodíš, ty jdeš po zemi. –  ground

Ostrov – Ostrov je místo, které je v moři nebo spíš je uprostřed moře. Ostrov je například Ibiza, Malta, Sardínie. – Island

Víš, že Malta je menší než Praha? Malta má tři ostrovy – ostrovy se jmenují –  Malta, Gozo a Comino. Aktuálně, Gozo a Comino je zavřené, bohužel. Já vím, to je pech, to je smůla. Protože na ostrově Gozo a Comino jsou fantastické, okouzlující pláže. Bohužel, ještě jsem tam nebyla. Já bydlím na hlavním ostrově, na Maltě. Bydlím v oblasti (ve čtvrti) která se jmenuje Sliema. To je čtvrť  (oblast) která je krásná. Je super! Jsou tady obchody, restaurace, pláže, bazény. Je to hezká čtvrť. Je to čtvrť, kde žijí cizinci. 

A co moje práce? Jak pracuju na Maltě? Práce lektorky je super. Je super, protože moji studenti jsou super, moje kolegyně jsou super, protože čeština je super, ale moje je práce je taky super, protože pracuju online. To je můj sen. Vždycky byl můj sen pracovat online. Jsem digitální nomád, jůůůů. Opravdu, je to super, je to fantastický, protože dělám stejné věci jako v České republice, ale jsem u moře. Jak vypadá můj stereotyp každý den? Pravda je, že každý den je trochu jiný. Nemám stereotyp. Každý den jsem na pláži. Ale pozor. Na pláži mám bundu, mám teplé oblečení, ne bikiny, nemám plavky! Malta je v jižní Evropě, ale tropické počasí tady ještě/zatím není. Bohužel. Achjo. Není tady 30 stupnů, ale je tady jaro. Je tady fajn počasí, není zima jako v České republice. Je tady 18 stupňů. To je někdy o 18 stupňů víc, než v České republice. To znamená, že v Česku je 0°C a na Maltě je 18°C. Takže na Maltě je o 18°C víc. Doma je ale hodně zima! Nemáme klasické topení, brrrr. Velká zima. Zatím tady není velké teplo jako v létě, ale můžeš se koupat v moři. Je to fajn, doporučuju! Wim Hof říká, že je to zdravé. Studená voda. Haha. Když mám v Brně volno jsem v lese. Když mám volno na Maltě jsem na pláži. Super! 

Samozřejmě, být v zahraničí má i nevýhody. (Být v zahraničí má i mínusy.) První týden jsem neměla žádný stůl a musela jsem pracovat, musela jsem učit své studenty na zemi. Seděla jsem na zemi, na podlaze, a notebook byl na židli. To byl moc nepohodlné! Taky internet byl moc špatný, internetové připojení bylo často moc nestabilní. Teď je ale všechno dobré! Všechno funguje, mám stabilní internet. Mám stůl. Mám teplou vodu. Takže teď jsem šťastná!

V dnešní epizodě jsem mluvila o tom, že má Malty tři ostrovy. Ostrov Gozo je zavřený a já bydlím na hlavním ostrově Malta. Taky jsem říkala, jaká je práce lektorky a jaké je tady počasí. Není tady tropické počasí, je tady 18 stupňů. Ale je mi moc zima, protože doma nemáme klasické topení.Taky jsem říkala, že práce v zahraničí je super, ale má taky nevýhody (mínusy), jako například nestabilní internet. V příští epizodě budu mluvit o tom “Proč je Malta zajímavá”. 

Máš nějaké oblíbené místo na Maltě? Máš nějaký oblíbený produkt nebo jídlo na Maltě? Pokud ano, budu moc ráda, když mi napíšeš do komentáře, budu moc ráda. Budu moc ráda, pokud mi napíšeš nějaký osobní tip! Děkuju, dík, díky moc! Jak vypadá život lektorky češtiny na Maltě? Tak a to je dneska všechno, měj se super, skvěle, krásně. Uvidíme se brzo? No jasně! Ahooj!

  2 Comments

 1. 14/05/2021
  Reply

  Vítej Lenko a celý týme SlowCzech! Díky ti Lenko, za tuto okouzlující epizodu. Měj se hezky a užij si Maltu!

 2. User Avatar
  slowczech
  21/05/2021
  Reply

  Tomasz,
  díky moc za reakci. To jsme moc rádi, že se ti dnešní epizoda líbila!
  Lenka & slowczech team

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am experienced tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.