No products in the cart.

0

No products in the cart.

(177*) Lenka: “Řekni mi, Praha nebo Brno?”

Čau! Jak se dneska máš? Báječně? Skvěle? Perfektně? Mám pro tebe hosta. Dnešním hostem slowczech je Lenka. Lenka je velmi aktivní člověk. Má hodně aktivit, každý den dělá něco jiného: někdy píše texty pro cestovatelský blog, někdy učí češtinu, někdy nahrává audio o cestování. A taky se mnou nahrála video rozhovor, který je na youtubu slowczech. Je to video rozhovor pro začátečníky = beginners. A dnes pro tebe Lenka napsala a nahrála jednu audio epizodu, můj milý fanoušku slowczech 🙂 Lenka mluví nejen o cestování, ale taky o Brně a o Praze. Co myslíš, které město má radši? A proč? Poslechni si Lenky zajímavý příběh.

Ahoj, moje jméno je Lenka a dneska budu mluvit o cestování. Nejdřív vysvětlím slovíčka, která najdeš v textu.

Koníček – něco, co ráda dělám, například tenis (a hobby)

Unavující – když dělám něco co mi bere energii, například uklízení (tiring)

Spoustu/a – moc, spoustu lidí (a lot)

Nejoblíbenější – mooooc oblíbený, moje nejoblíbenější zmrzlina je čokoládová (the most popular)

Zřídka – moc často ne, například: Zřídka vstávám v 5 hodin (rarely)

Doopravdy – fakt , doopravdy zamilovaná (really)

Hádka – když lidi mají jiné názory, nerozumí si, velká hádka (argument, hassle)

Koneckonců – slovo, které se říká třeba na konci, například: Koneckonců zdraví je nejvíc důležité (afterall)

Moc ráda cestuju. Kdo taky ne! Cestování ale není jen můj velký koníček, je to můj životní styl. Skoro všichni rádi cestují. Já ale měním prostředí skoro každý rok. To může být trochu unavující, ale já to mám ráda.

Spoustu let jsem cestovala v Evropě a taky v Jižní Americe. Spoustu měsíců jsem žila v Tunisu, v Mexiku, v Rakousku a v Kolumbii. Domov pro mě může být všude. Znám život ve městě, ale i na venkově. Mám ráda města, ale taky přírodu a klid. Mám ráda velké domy, ale i útulné malé byty, ale nikdy nepotřebuju luxus. Vím, co je totiž důležité – přátelé a rodina.

Jaké město mám ale opravdu moc ráda? Miluju Brno! Brno je moje láska. Vždy jsem si myslela, že Brno není hezké město – to byla ale velká chyba! Brno jsem totiž dobře neznala, protože jsem v Brně nežila. Kdo Brno zná, ví, že je to fakt super město na život.

Pro turisty je víc atraktivní Praha, protože je velmi multikulturní. Praha má slavný Karlův most, Staroměstské náměstí, Pražský hrad, Národní muzeum nebo barevnou Lennonovu zeď. Už jsi někdy byl například na Petříně, v Katedrále svatého Víta nebo u sochy Franze Kafky? Od pondělí do neděle je Praha plná lidí (výjimka je koronavir). Kdo ale v Praze žije, ví, že život je tu drahý. Lidé hodně pracují a často nemají čas chodit do centra a vidět krásné historické památky. Bydlení v Praze je drahé a všechno je trochu daleko.

Brno je také velmi multikulturní – je to totiž studentské město. Brno je šesté nejoblíbenější město pro studenty na světě. Proto můžete potkat mnoho Erasmáků v Brně od září do června. Bydlení v Brně není tolik drahé jako v Praze, všechno je blízko a můžete chodit pěšky. Je tu taky hodně lidí, ale ne až moc. Brno možná nemá tolik populárních památek jako Praha, ale už jste někdy byli na Špilbergu, na Prýglu, ve vile Tugendhat nebo v Moravském krasu? Doporučuju taky zajít na Zelný trh, kde můžete koupit zeleninu a ovoce. Mají otevřeno každý všední den od 6:00 do 18:00 a v sobotu od 6:00 do 14:00. Brno má hezká místa, kde je super atmosféra. Lidé v Praze často říkají vtip, že Brno je největší vesnice v České republice. 

Někdo říká: “Praha je nejlepší,” někdo říká: “Ne, Brno je lepší než Praha”. Praha i Brno mají plusy a mínusy. V Praze je více práce, ale pravda je, že lidé, kteří žijí v Praze, se často narodili v Brně a do Brna se i vrací. Zřídka potkáte někoho, kdo se v Praze doopravdy narodil. Je jedno, kdo hádku vyhraje. Koneckonců, jak říká jedno české přísloví – „Dva se hádají a třetí se směje“. Proč to říkám? “Protože v Českých Budějovicích by chtěl přece žít každej!”

Rozumíš, co znamená “Protože v Českých Budějovicích by chtěl přece žít každý!”? Because everyone would like to live in České Budějovice.

V České republice existuje populární Divadlo Járy Cimrmana. Jára Cimrman je fiktivní postava, kterou zná každý Čech. Jára Cimrman je sarkastický génius, který umí všechno udělat. Prostě typický Čech! A Jára Cimrman říkal v jedné divadelní hře “V Českých Budějovicích by chtěl přece žít každej.” A dnes je to hláška, je to citát, je to klasická česká věta. Řekni ji českým kamarádům a uvidíš!

Na webu slowczech.com najdeš link na video na YouTube. Moc vám děkuju a zase brzo na slyšenou! Ahoj!

Můžeš se podívat. Divadlo Járy Cimrmana – Záskok

Informace o Lence: https://www.litamevtom.com/studentka-cestovatelka/

Doufáme, že se ti dnešní epizoda líbila. Jestli ano, komentuj, reaguj, řekni – máš rád(a) Prahu? Máš rád(a) Brno? Já osobně fakt miluju Brno. Brno je moje nejoblíbenější město v Česku. Je tu spousta skvělých lidí. A lidé, kteří tady bydlí, zřídka říkají, že Praha je lepší. Podle mě všichni Brňáci milují Brno! A já taky, hehe. Jestli máš rád(a) slowczech a chceš pomoct tomuto projektu, máme teď i Patreon a fajn dárky. A jinak youtube a další materiály na www.slowczech.com, že jo. Jako vždy! Tak čau! Uslyšíme se příští týden.

  10 Comments

 1. Tony
  Reply

  I have been to Prague many times but only once to Brno and that was 25 years ago! I am sure it has changed a lot since I was there. I have also been to české budějovice 🙂

  Diky za podcast

  Tony

 2. User Avatar
  slowczech
  Reply

  Tony,
  věřím, že Brno je moc jiné než 25 let zpátky, ale nemůžu to potvrdit. V Brně jsem byla poprvé v roce 2016! České Budějovice jsou ale teď moc super – je tu víc kaváren a kulturních akcí.
  Děkuju za poslech.
  Lenka

 3. User Avatar
  Linda G
  Reply

  Nikdy nebyla jsem v CR ale budu jet na navstêvu do Prahy, doufám príští rok. Dêkuju za srovnání Brno a Praha. Preferuju menší mêsty a ménê lidé! Brno vypadá vemi peknê.
  Thank you. That was a very interesting episode.

 4. User Avatar
  slowczech
  Reply

  Ahoj Lindo.
  Moc děkuju za komentář a poslech epizody. Každé město má svoje výhody a nevýhody, ale Brno je určitě menší a je tam méně lidí.
  Doufám, že se ti Česká republika bude líbit.
  Lenka

 5. Krzysztof Majcher
  Reply

  Poprvé jsem byl v Praze v roce 1999 a to město se mi moc líbilo. Poté jsem strávil několik let v západní Evropě a nebyl jsem v České republice mnoho let. Po návratu do Polska v roce 2009 jsem začal pracovat pro společnost multinationa a konečně jsem také několikrát do roka začal navštěvovat Českou republiku. V roce 2010 jsem byl podruhé v Praze, ale bylo to jiné město – velmi přeplněné a hlučné. Pak jsem začal navštěvovat jiná města a teď dávám přednost tomu, abych byl každý rok několikrát v Brně (a toto město miluji), v Olomouci a viděl další menší města. Prahu navštěvuji pouze na jaře a na podzim (návštěvníků je o něco méně než v létě). Také letos jsem byl v Brně několikrát, když se otevřely hranice.
  Omlouvám se za chyby, ale učím se česky teprve 8 měsíců.

 6. User Avatar
  slowczech
  Reply

  Ahoj Krzysztofe,
  moc děkuju za tvůj komentář. Tvoje čeština je super! Máš moc zajímavý životní příběh a je super, že znáš tolik měst v České republice! Souhlasím, pro někoho může být Praha velmi hlučná a přeplněná – jak říkáš hlavně v létě je Praha plná lidí! Brno i Olomouc jsou krásná města. Já jsem taky začala navštěvovat jiná města – letos jsem byla v Pardubicích – to je moc pěkné město – doporučuju navštívit! Taky Znojmo, Tábor a Jindřichův Hradec jsou pěkná města. Zdá se ti Brno jiné než když jsi tu byl poprvé?
  Měj se hezky,
  Lenka

 7. Hermann Schachner
  Reply

  Ahoj Eliško,
  ta byla moc zajímavá epizoda, moc děkuju 🙂
  Byl jsem v Praze dvákrát: V roce 1992 a 2014. Ještě jsem nebyl v Brně.
  Letos na jaře jsem chtěl jet do Brně (a do Bratislavě), ale potom bylo ten lockdown 🙁

  Doufam že v příštím roce (nebo alespoň v 2022 😉 ) mužu navštivít Brno

 8. User Avatar
  slowczech
  Reply

  Jéé, Ahoj Hermann,
  díky za hezký feedback 🙂
  Doufám, že příští rok přijedeš do Brna! Až tady budeš, napiš 🙂 Moooc ráda tě uvidím.
  Eliška

 9. Manuel
  Reply

  Pocházím z Německa, ale Brno je můj nový domov!

 10. User Avatar
  slowczech
  Reply

  Manuel,
  to je krásné! A Brno taky 🙂

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am technical coordinator of slowczech content and tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.