No products in the cart.

0

No products in the cart.

(199***) Lenka: Menstruace v češtině

Eliška: Ahoj, jak to jde? Dnešní téma je moc zajímavé, co? Lenka je fakt skvělá! Ještě jsi neviděl(a) Lenku? No tak se podívej na Instagram! Můžeš ji tam vidět skoro každý den ve stories a taky jednou za měsíc v IGTV. Ve slowczech máme teď  moc moc moc fajn lektorky. Víš, že teď spolupracuji se 16 lektorkami? Všechny je znám, spolupráci s nimi jsem si vybrala = tedy, chci s nimi spolupracovat, protože mají stejný mindset jako já a učí podobným stylem jako já. Jestli hledáš online lekce češtiny (individální nebo skupinové), podívej se na web slowczech do sekce Czech lessons. Potom se já a ty setkáme přes video, zeptám se tě na spoustu věcí a pak tě spojím s jednou s lektorek, které spolupracují se slowczech. Míša, Míša, Michaela, Petra, Bára, Ema, Jindra, Šárka, Nicole, Jitka, Monika, Gábi, Vendula, Blanka, Magda nebo Lenka, která pro tebe napsala dnešní epizodu o menstruaci. 

Lenka: Ahoj milí studenti, fanoušci a čtenáři Slowczech! Dnešní epizoda je taková… ženská. Jaká? Je ženská, je feminní. Dlouho jsem přemýšlela, jestli ji napsat. A proč ne? Já jsem otevřený člověk a zajímají mě různá témata.  Myslím, že tahle epizoda je primárně pro ženy, pro dívky, slečny a studentky, které se učí český jazyk. Pokud jsi ale muž, kluk, chlapec a student, určitě taky můžeš číst nebo poslouchat tuhle epizodu a naučíš se nějaká důležitá slovíčka pro svoji přítelkyni, manželku, lásku nebo třeba tchýni. Podle mě, je tahle epizoda důležitá, protože má slovíčka, která můžeš někdy potřebovat. Možná každý měsíc. 

tenké thin – Tenké je jako hubený. Hubený je člověk, tenká je věc. Tenká palačinka, tenký kabát, tenká vložka. 

umýt – to wash – Umýt můžeš nádobí v kuchyni, ale taky menstruační kalíšek. Menstruační kalíšek umyješ a můžeš ho použít znovu! 

Šetrné – gentle – Být šetrný k životnímu prostředí, k ekologii, je důležité. Menstruační kalhotky jsou šetrné k životnímu prostředí. 

Protéct  – leak out – Měla jsem tampón, ale protekla jsem. Tampón byl slabý. 

Zabrat – be effective – V dnešní epizodě slovo “zabrat” znamená mít učinek, začít fungovat. Když lék/medikament/prášek zabere už mě nic nebolí. Když zabere, už nemám bolesti.

křeče – cramps – Typický příznak menstruace jsou křeče. Křeče jsou bolesti břicha, au!

připomínat – to remind – Menstruace připomíná, že jsme ženy. Nebo taky můžu někomu něco připomínat. Například: Připomínám partnerovi, prosím, můžeš koupit chleba?

 

Menstruace. Jaká slova existují pro menstruaci? Mám menstruaci, mám svoje dny, dostala jsem to, mám to. Taky ženy říkají mám menses, periodu, měsíčky nebo mám krámy. Párkrát jsem slyšela frázi – sedla jsem si do jahod nebo mám jahody, hehe. Pokud jsi Marie, můžeš říct – tenhle týden jsem Bloody Mary!

Co potřebuje žena, když menstruuje, když má menstruaci?

Každá žena preferuje něco jiného. Hygienické potřeby jsou pro každou ženu moc důležité. Je důležité taky vědět, jak se jmenují. Nejpopulárnější jsou vložky nebo tampóny. Já vložky nemám ráda, jsou nepohodlné. Nejsou pro mě komfortní. Maximálně, na konci mojí periody, na konci mojí menstruace používám intimky. To jsou tenké vložky. Tampóny existují silné, extra silné, normální nebo slabé. Existuje taky menstruační kalíšek. Určitě jsi slyšela slovo menstruační kalíšek. To je silikonová věc, ten materiál se jmenuje silikon, která je šetrná k životnímu prostředí. Není jako tampón, můžeš ho umýt a použít znovu a znovu a znovu. Menstruační kalíšek musíš koupit na internetu, v obchodě jsem ho v České republice moc neviděla. Možná existuje v drogerii jako DM nebo Teta. Nevím proč, mně menstruační kalíšek nevyhovuje = není pro mě ideální. 

Nejlepší věc, nejlepší pomůcka pro menstruaci jsou pro mě menstruační kalhotky! Kalhotky, to jsou malé kalhoty. To je spodní prádlo. Spodní prádlo  je oblečení, které je pod prádlem/ pod oblečením. Spodní prádlo je typicky podprsenka a kalhotky. Znáš menstruační kalhotky? To je ta nejlepší věc! Jsou pohodlné, bezpečné, ekologicky šetrné a šetrné k tvému tělu! To je výhra! Když máš menstruační kalhotky, nemůžeš protéct. Já vím, to je trochu nepříjemné téma a taky nekomfortní situace. Ale jsme ženy, a to se může stát. 

Určitě víme, jak se cítíme, když máme menstruaci, měsíčky, menses. Mě bolí celé tělo, moc mě bolí břicho, mám křeče. Co mi pomáhá? V lékárně si kupuju kontryhelový čaj, to je bylinný čaj, ale ten musím pít celý den. Když piju čaj celý den, potom zabere. Když čaj zabere, funguje, nic mě nebolí. Když potřebuju pomoct hodně rychle, musím si vzít ibalgin. Ibalgin je ta růžová pilulka proti bolesti!

Pokud budeš mít zase příští měsíc měsíčky a budeš unavená a nebudeš mít dobrou náladu, je to v pořádku. Můžeš říct: „Promiň, mám svoje dny, potřebuju klid!“ Tvůj partner, přítel, manžel to musí pochopit. Někdy je to fakt trápení, ale na druhou stranu nám tento měsíční cyklus připomíná, že jsme zdravé ženy!

Máš často bolesti? Co děláš ty, když máš bolesti? Bolí tě moc břicho?  Byla tahle epizoda užitečná? Mluví tvůj doktor/gynekolog česky nebo anglicky? Pokud ano, napiš mi, prosím, tvůj feedback! Tvůj feedback je pro nás moc důležitý! Děkuju moc!

Tak, a to je konec, to je dneska všechno.  Měj se super, skvěle, krásně. Uvidíme se brzo? No, jasně!

Ahooooj!

Eliška: Mě břicho teď už moc nebolí, protože jsem se naučila poslouchat svoje tělo. Tělo reaguje na to, jak se chovám. Tělo je na mě ošklivé, když ho neposlouchám. A tělo je na mě hodné, když ho poslouchám. A co ty nebo tvoje partnerka? Jak Lenka říkala – napiš! Tvůj feedback pro nás moc důležitý. My, lektorky, které pro tebe tvoříme materiály, milujeme práci, kterou děláme. Moc nás baví ty materiály tvořit. Ale taky potřebujeme hodně energie a času. Jestli se ti líbí, co děláme a máš pár euro na účtě navíc – můžeš být patronem slowczech (to je patreon.com/slowczech). Chceme dál dělat kvalitní materiály zadarmo. A proto potřebujeme pár skvělých báječných veselých fanoušků, kteří budou naši patroni. A jestli nechceš být patronem, ale chceš trénovat češtinu víc, je tu 21 grammar challenge! Víc v e-shopu slowczech. Měj se hezky, uč se česky, čááu!

 

 

  2 Comments

 1. Ines Korthals
  Reply

  Děkuju moc za článek na velmi důležité téma! Byla to zábava 🙂

 2. User Avatar
  slowczech
  Reply

  Inès, děkujeme! Také věřím, že je to důležité téma! Lenka

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am technical coordinator of slowczech content and tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.