No products in the cart.

0

No products in the cart.

(181**) Lenka: Freediving (prepozice DO – NA – K)

Eliška: Ahoj, jak to jde? Jak se máš? Dneska pro Tebe máme další skvělou gramatickou epizodu. Těšíš se? Hehe. Dnešní epizodu pro Tebe připravila Lenka. Lenka bude mluvit o freedivingu, ale nejen o něm. Bude mluvit taky o prepozicich DO, NA, K. A jenom taková rychlá otázka: víš, kdy používáme prepozici DO? Když jdeme do budovy, do domu, dovnitř (do kuchyně, do nemocnice…), do hor (do Alp) nebo jedeme do nějaké země (do Rakouska, do Egypta). Taky jedeme do Prahy, do Brna, do New Yorku. Když jdeme NA nějaký event,… jdeme NA event (na kurz, na nákup, na oběd, na koncert). A když jdeme K člověku (k doktorovi, ke kamarádovi) nebo k místu (k jezeru, k moři, k vodě) – to znamená, že nejdeme dovnitř do vody, ale jenom vedle vody. A proto každý rok lidé jezdí na dovolenou k moři, kde leží na pláži a opalují se. Tak, ale už mluvím dlouho. Teď bude mluvit Lenka. Jsi ready? Jdeme na to!

Lenka: Ahoj, ahoj! Já jsem Lenka alias ChicaCheca. Como estás, jak se máš? Zábava nám začíná, jde se učit čeština!  A jak říkala Eliška, dnes budu mluvit nejen o freedivingu. Nejdřív tedy důležitá slovíčka, která uslyšíš v příběhu:

Přístroj – Můžeš se potápět s přístrojem (takže dýcháš jako Darth Vador a můžeš být 45 minut pod vodou) nebo bez přístroje. A to znamená, že pod vodou nemůžeš dýchat. Když dýchám, dělám aaaaaaa-fuuuuuu- aaaaaaa-fuuuuu, a to se jmenuje dýchání.

Dýchání – Bez dýchání nemůžeme žít. Nos máme na dýchání. Nádech a výdech. To je dýchání. Breathing. 

Smysly – máme 5 smyslů. Smysly jsou pro život moc důležité. senses

Sluch – poslouchání ušima. hearing

Hmat – dotýkání se rukama. touch

Čichčichání nosem. smell. 

Vidění – dívání se očima. seeing

chuť – chutnání pusou, proto říkáme dobrou chuť! taste

Rybník Rybník je jako jezero, ale jezero je přírodní a rybník dělal člověk. Pond

Podmořský – Určitě znáš slovo moře a podmořský znamená to, co je v moři – podmořský svět jsou ryby, je to tam, kde se potápíš. Underwater

RostlinyRostliny jsou stromy, květiny, tráva. Rostliny máme doma, ale rostliny jsou taky v lese. Plants

Naštěstí – Ztratil jsem telefon. Naštěstí ho ale někdo našel. Naštěstí znamená, že v nějaké situaci máme štěstí. Luckily. Existuje taky slovo naneštěští. Naneštěstí říkáme když nemám štěstí, máme smůlu.

vydržet – Moje baterka v notebooku vydrží 8 hodin. Já vydržím nedýchat 3 minuty. endure

Můj kurz freedivingu

Minulý víkend jsem jela na kurz freedivingu. O co jde? Freediving je sport jako potápění, ale bez přístroje. Kurz byl v Českých Budějovicích a byl dlouhý tři dny. Poslední den jsme jeli do Alp, k jezeru Langbathsee do Rakouska. Dneska bych ti teda chtěla říct, proč jsem na kurz jela a co jsem se tam naučila. 

Tak tedy, proč jsem na kurz jela a co jsem se tam naučila? Naučila jsem se tam například, Jak je důležité dýchání a jak je naše tělo zajímavá a fantastická věc. Víš, že pod vodou dokážeš vydržet fakt dlouho? Já jsem pod vodou vydržela 3 a půl minuty! Pro profesionály to není až tak dlouho, ale já jsem neměla žádný trénink! Pro mě to byl super výsledek! S tréninkem můžeš vydržet pod vodou i víc než 5 minut! A víš, že když jsi pod vodou, postupně neboli krok za krokem ztrácíš smysly? Sluch, hmat i vidění. Proč? Protože tvoje tělo šetří energii a kyslík. Freediving je moc zajímavý sport. Pro někoho to je velký relax, pro někoho extrémní sport. Doufám, že za rok budu plavat do hloubky alespoň 20 (dvaceti) metrů! A taky doufám, že pod vodou vydržím víc než 4 minuty. 

Kam můžeš jet, když se chceš naučit freediving? Můžeš se jet potápět do jezera, do rybníku ale i do bazénu. Ale nejlepší je určitě se jet potápět do moře. Těším se, až pojedu k moři! Moje kamarádi říkají, že Egypt je ideální destinace. Do Egypta jsem jela, když jsem byla malinká. To si ale už nepamatuju. Minulý rok jsem několikrát jela do hor a k moři jsem nejela. Často jsem jezdila do hor a do historických měst.  Jet se potápět do Egypta má velké výhody –  Egypt má teplé moře a bohatý podmořský svět – můžeš vidět ryby, korály a různé rostliny. Nádhera! Chtěla bych taky jet do Chorvatska, do Austrálie, na Havaj nebo do Hondurasu. Tam jsou totiž skvělá místa na potápění. 

Celý víkend byl moc super a na konci jsem dostala certifikát. Ještě nevím, k čemu mi ten certifikát bude. Ale člověk nikdy neví, k čemu se bude hodit.

Víš, co bylo dál? Už když jsem jela na kurz, byla jsem trochu nemocná – měla jsem rýmu. Po kurzu jsem šla k doktorovi a do nemocnice a zjistila jsem, že mám koronavirus. To znamená, že i s koronavirem člověk vydrží nedýchat 3 minuty (haha) a plavat do hloubky 10 metrů. A taky to znamená, že moji kamarádi museli do karantény a na testy do nemocnice. Naštěstí, nikdo není pozitivní. 

No, a já v karanténě nemůžu nic dělat! Nemůžu na nákupy, nemůžu ke kamarádovi, nemůžu na koncert, do supermarketu a ani k doktorovi! Můžu jenom jít na oběd do kuchyně a zpátky do postele. I když se nepotápím, celý týden nemám smysly čich a chuť. Do města a do obchodu je lepší nosit roušku. Určitě nos roušku! Je lepší být opatrný. Když jsi opatrný/á, je menší šance, že musíš jít k doktorovi a být doma nemocný/á. Je to fakt otrava! Nemůžeš totiž nikam jet a ani jít. 

Tak, a to je konec, to je dneska všechno.  Měj se super, skvěle, krásně. Uvidíme se brzo? No, jasně! Ahooj!

Eliška : Já dnes vím, že Lenka už není nemocná. Naštěstí už jí skončila karanténa a už je jí lépe. Leni, ty jsi ale dobrá! Mít korona virus a připravovat podcast pro slowczech. Díky za skvělou práci! A díky i Tobě, milý fanoušku slowczech, za podporu, za pomoc a za pozitivní komentáře. Určitě se podívej na www.slowczech.com, na facebook a taky na youtube nebo na patreon.com/slowczech. A nebo počkej na další pátek, kdy bude nová epizoda, že jo 🙂 Tak,… měj se hezky, uč se česky a zase brzy ahoj!

  1 Comment

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am technical coordinator of slowczech content and tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.