No products in the cart.

0

No products in the cart.

(193**) Lenka: Česko, jsme opravdu země piva? (část 1/2)

Eliška: Ahoj! Jak to jde? Jak se dneska máš? Dneska pro tebe má slowczech super epizodu. Lenka bude mluvit o pivu! To je velmi velmi velmi oblíbené a hlavně důležité téma. Ale nejdřív pro Tebe mám jednu  pozvánku (invitation). Lenka tě zve na *COOKING CLASS*! Slowczech bude na Instagramu vařit online, mňam! Budeme vařit a mluvit česky. Kdy? 27.ledna v 19:00! (Co budeme vařit? Pečené kuře a brambory! ) Jestli chceš, můžeš vařit online s Lenkou, nebo se jen připojit a mluvit česky! Co si musíš připravit? Sleduj náš Instagram slowczech_ – tam bude recept! Nemáš čas 27.ledna v 19:00? Není problém! Na Instagramu IGTV (Instagram TV) bude záznam! Tak, a teď jdeme na to – téma Česko a pivo je tady.

Lenka: Ahoj kamarádi, přátelé a fanoušci slowczechu! Dnešní epizoda bude fakt bezva. Budu mluvit o něčem, co je (nejen) v České republice mooc oblíbené! Dneska epizoda je na téma pivo. Budu mluvit o tom, jak je pivo pro českou kulturu důležité, proč si myslím, že pivo v Praze je drahé a jak, jakým způsobem Češi pijí pivo. Pokud jsi fanoušek piva, tahle epizoda se ti bude líbit. Tak pojďme na to!

Lež – lie, to znamená něco, co není pravda. lež má krátké nohy, a lie has short legs. Rozumíš? To znamená, že lež neexistuje moc dlouho. Brzy zjistíš, jestli někdo říká lež, nebo ne. 

Pořád – still – Mám kamarádku, která pořád mluví. A pivo v Praze je pořád levnější než v Anglii. 

Pípa – Beer faucet – Pípa je věc v hospodě, nebo v restauraci. Pípa je důležitá pro točené pivo. 

Pěna – foam – Pěna je na pivo, pěna je taky v moři. Existuje taky pěna na holení!

lahev/ flaška – bottle – Láhev je věc, kde je třeba voda, pivo, Coca-cola. Existuje skleněná nebo plastová láhev. 

Zmáčknout – squeeze/press – Můžu zmáčknout plechovku, ale taky zmáčknout ruku. 

Plechovka – can – Piješ Redbull? Redbull je pití, ale to pití v plechovce. 

Bedna – crate – Existuje bedna piva, bedna na ovoce bedna na brambory

Sud – barrel – Sud na víno, sud na pivo. Diogenés žil v sudu. 

 

Nejsi někdy překvapený/překvapená, že Češi pijí pivo ráno, dopoledne, v poledne, odpoledne, večer i v noci. Češi mají vždycky čas „na jedno“. To znamená, že Češi mají čas na jedno pivo, že vždy existuje volný čas na jedno pivo. Možná jako Italové pijí často víno, my pijeme hodně pivo (Ale víno taky). Ale, znáš největší českou lež? Už jsi někdy slyšel / nebo slyšela větu – Jdu na jedno! To znamená, jdu do hospody a dám si jenom jedno pivo. My v Česku říkáme, lež má krátké nohy. Každý ví, že věta “Jdu na jedno” není pravda. Je to lež. Pivo je super a dát si jenom jedno pivo je těžký úkol. Dát si dvě piva je lepší. Souhlasíš?

CENA

Když je turista v Praze, má radost! Rozumíš, co znamená mít radost? To znamená, že jsem happy, ale česky říkáme: “Mám radost!” Takže turista má radost, protože pivo v Praze je levnější než voda.  Musím ti ale něco říct! Voda nemůže být dražší než pivo. Není to  legální.  Jasně, pivo pořád stojí míň než v Rakousku nebo Anglii. Ale pivo v Praze je levné možná pro turisty a cizince. Na vesnici a v malém městě je pivo mnohem levnější = stojí méně peněz, než v hlavním městě. Nebo už jsi měl/a „jedno velké“ za 20 kč v Praze? Já ne. Pokud ano, napiš mi to, prosím, do komentáře!

JAK PIJEME PIVO?

Jak pijeme pivo? Určitě víš, že Češi milují čepované pivo. Čepované nebo taky točené pivo najdeš hlavně v hospodě, v restauraci nebo na koncertě. Čepované pivo se dělá pípou. Člověk, číšník, který čepuje pivo, se jmenuje výčepní. Výčepní je specifické slovo, je to jako barman. Čepované pivo je čerstvé a studené. Pivo pijeme buď velké – 0,5 litru nebo malé 0,3 litru. Půl litru, tj. 500 ml nebo malé pivo, tj. 300 ml. Půl litru, to je velké pivo a malé pivo se jmenuje třetinka. Když se tě výčepní, barman nebo servírka zeptá, co chceš, můžeš říct: “Dám si jedno velké!” nebo “Dám si jedno velké pivo”! Točené pivo má taky hustou bílou pěnu. Je vynikající! 

A jak se jmenují pivní sklenice? Když chceš velké pivo, potřebuješ půllitr, škopek, krýgl, tuplák. Když chceš malé pivo potřebuješ jednoduše třetinku. Na koncertu často není sklenice, ale plastový kelímek. Sklenice je sklo ale kelímek je plast, je plastový. 

Když není k dispozici čepované pivo, můžeme koupit v obchodě nebo v supermarketu pivo ve skle nebo v plechovce. Pivo ve skle, neboli lahváč je alternativa, když nejsi v hospodě. Znáš slovo láhev nebo flaška? Taky říkáme pivo v lahvi.  Super je, že sklo je vratné, to znamená, že ho můžeš vrátit zpátky v supermarketu a to je nature- friendly, enviro- friendly. Piva ve skle často koupíš v bedně, v přepravce. To je takový box, kde je 20 lahváčů.

Ale když jdu někam na výlet nebo na chatu, pivo v plechovce je někdy víc praktické než lahváč. Plechovka se může zmáčknout a může se vyhodit do koše. Plechovka je typická nejen pro pivo, ale taky pro Coca-Colu nebo Redbull!

Ve velkých obchodech můžeš koupit taky sud neboli pivo v sudu. Sud můžeš koupit 5litrový (pěti litrový), ale pokud máš fakt žízeň nebo budeš mít doma oslavu, můžeš koupit i pivo o objemu 50 litrů! To je sto velkých piv! Prostě 100x (sto krát) velké pivo! Pokud budeš mít oslavu, párty doma v České republice, jeden takový sud vydrží i celý víkend! Dělám si srandu, záleží, jestli ty a tvoji kamarádi hodně pijí alkohol. Jestli ne, sousedé vždycky rádi pomůžou. 

O pivu bych mohla mluvit moc dlouho, pořád! Jsem přece Češka, haha!  Neboj, brzy bude další epizoda na téma pivo, bude pokračování, jupí! Budu mluvit o pivovarech a taky o tom, jaká piva jsou populární a jaká  nejsou populární. Máš rád nebo ráda české pivo? Máš ráda nebo rád čepované pivo? Kde čepují tvoje nejoblíbenější? Doufám, že už brzy skončí pandemie a budeme moct pít pivo v restauraci nebo v hospodě!

Tak, a to je konec, to je dneska všechno.  Měj se super, skvěle, krásně. Uvidíme se brzo? No, jasně! Na zdraví, ahooj!

***

Thank you for listening today, I’m your host, Eliška, and I and Lenka created together today’s episode about Czech beer just for you. Lenka did really an amazing job, what do you think? Yes, as usual 🙂 And I am sure you learned a lot today. If you want to read a transcript, go to the slowczech website where you can find another 192 episodes with transcripts. Besides, you can download an ebook, audio ebook, soon a grammar challenge and free tips and free materials on our website, too. And, if you are a huge fan of slowczech, if you like our work and want to support more of the content, become a patron on slowczech’s patreon page. And of course, to interact with Lenka and others, answer Lenka’s questions in the comments below this episode on slowczech.com. To je všechno, měj se hezky, uč se česky a ahoj!

  3 Comments

 1. Sergey
  17/01/2021
  Reply

  Dobrý den. Pěkná epizoda. Nejlepší pivo, nefiltrované.

 2. Jason Kelley
  19/01/2021
  Reply

  Díky za super epizodu! Mám české pivo moc rád. Moje oblíbené české pivo je Krušovice – to je vynikající a podle mého názoru mnohem lepší než Plzeňský. Líbí se me taky ty nové české IPA. Tak vždycky se těším na ‘jedné velké’, když jsem v Česku 😀. Ale musím říct, že na Moravě, kde žijí naše příbuzné, je víno asi moc oblíbenější než pivo. Tam je víno důležitá téma 😎.

 3. Marija
  20/01/2021
  Reply

  Dobrý den! Mám ráda tmavý Bernard. Doufám, že dřív přijedu do Prahy, už celý rok nebyla jsem tam( Čekám na novou epizodu, bylo velmi zajímavé, dekuju moc!

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am experienced tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.