
(193**) Lenka: Česko, jsme opravdu země piva? (část 1/2)
Podcast: Play in new window | Download (Duration: 15:37 — 10.9MB)
SUBSCRIBE to slowczech Google Podcasts | RSS
Eliška: Ahoj! Jak to jde? Jak se dneska máš? Dneska pro tebe má slowczech super epizodu. Lenka bude mluvit o pivu! To je velmi velmi velmi oblíbené a hlavně důležité téma. Ale nejdřív pro Tebe mám jednu pozvánku (invitation). Lenka tě zve na
Lenka: Ahoj kamarádi, přátelé a fanoušci slowczechu! Dnešní epizoda bude fakt bezva. Budu mluvit o něčem, co je (nejen) v České republice mooc oblíbené! Dneska epizoda je na téma pivo. Budu mluvit o tom, jak je pivo pro českou kulturu důležité, proč si myslím, že pivo v Praze je drahé a jak, jakým způsobem Češi pijí pivo. Pokud jsi fanoušek piva, tahle epizoda se ti bude líbit. Tak pojďme na to!
Lež – lie, to znamená něco, co není pravda. lež má krátké nohy, a lie has short legs. Rozumíš? To znamená, že lež neexistuje moc dlouho. Brzy zjistíš, jestli někdo říká lež, nebo ne.
Pořád – still – Mám kamarádku, která pořád mluví. A pivo v Praze je pořád levnější než v Anglii.
Pípa – Beer faucet – Pípa je věc v hospodě, nebo v restauraci. Pípa je důležitá pro točené pivo.
Pěna – foam – Pěna je na pivo, pěna je taky v moři. Existuje taky pěna na holení!
lahev/ flaška – bottle – Láhev je věc, kde je třeba voda, pivo, Coca-cola. Existuje skleněná nebo plastová láhev.
Zmáčknout – squeeze/press – Můžu zmáčknout plechovku, ale taky zmáčknout ruku.
Plechovka – can – Piješ Redbull? Redbull je pití, ale to pití v plechovce.
Bedna – crate – Existuje bedna piva, bedna na ovoce bedna na brambory
Sud – barrel – Sud na víno, sud na pivo. Diogenés žil v sudu.
Nejsi někdy překvapený/překvapená, že Češi pijí pivo ráno, dopoledne, v poledne, odpoledne, večer i v noci. Češi mají vždycky čas „na jedno“. To znamená, že Češi mají čas na jedno pivo, že vždy existuje volný čas na jedno pivo. Možná jako Italové pijí často víno, my pijeme hodně pivo (Ale víno taky). Ale, znáš největší českou lež? Už jsi někdy slyšel / nebo slyšela větu – Jdu na jedno! To znamená, jdu do hospody a dám si jenom jedno pivo. My v Česku říkáme, lež má krátké nohy. Každý ví, že věta “Jdu na jedno” není pravda. Je to lež. Pivo je super a dát si jenom jedno pivo je těžký úkol. Dát si dvě piva je lepší. Souhlasíš?
CENA
Když je turista v Praze, má radost! Rozumíš, co znamená mít radost? To znamená, že jsem happy, ale česky říkáme: “Mám radost!” Takže turista má radost, protože pivo v Praze je levnější než voda. Musím ti ale něco říct! Voda nemůže být dražší než pivo. Není to legální. Jasně, pivo pořád stojí míň než v Rakousku nebo Anglii. Ale pivo v Praze je levné možná pro turisty a cizince. Na vesnici a v malém městě je pivo mnohem levnější = stojí méně peněz, než v hlavním městě. Nebo už jsi měl/a „jedno velké“ za 20 kč v Praze? Já ne. Pokud ano, napiš mi to, prosím, do komentáře!
JAK PIJEME PIVO?
Jak pijeme pivo? Určitě víš, že Češi milují čepované pivo. Čepované nebo taky točené pivo najdeš hlavně v hospodě, v restauraci nebo na koncertě. Čepované pivo se dělá pípou. Člověk, číšník, který čepuje pivo, se jmenuje výčepní. Výčepní je specifické slovo, je to jako barman. Čepované pivo je čerstvé a studené. Pivo pijeme buď velké – 0,5 litru nebo malé 0,3 litru. Půl litru, tj. 500 ml nebo malé pivo, tj. 300 ml. Půl litru, to je velké pivo a malé pivo se jmenuje třetinka. Když se tě výčepní, barman nebo servírka zeptá, co chceš, můžeš říct: “Dám si jedno velké!” nebo “Dám si jedno velké pivo”! Točené pivo má taky hustou bílou pěnu. Je vynikající!
A jak se jmenují pivní sklenice? Když chceš velké pivo, potřebuješ půllitr, škopek, krýgl, tuplák. Když chceš malé pivo potřebuješ jednoduše třetinku. Na koncertu často není sklenice, ale plastový kelímek. Sklenice je sklo ale kelímek je plast, je plastový.
Když není k dispozici čepované pivo, můžeme koupit v obchodě nebo v supermarketu pivo ve skle nebo v plechovce. Pivo ve skle, neboli lahváč je alternativa, když nejsi v hospodě. Znáš slovo láhev nebo flaška? Taky říkáme pivo v lahvi. Super je, že sklo je vratné, to znamená, že ho můžeš vrátit zpátky v supermarketu a to je nature- friendly, enviro- friendly. Piva ve skle často koupíš v bedně, v přepravce. To je takový box, kde je 20 lahváčů.
Ale když jdu někam na výlet nebo na chatu, pivo v plechovce je někdy víc praktické než lahváč. Plechovka se může zmáčknout a může se vyhodit do koše. Plechovka je typická nejen pro pivo, ale taky pro Coca-Colu nebo Redbull!
Ve velkých obchodech můžeš koupit taky sud neboli pivo v sudu. Sud můžeš koupit 5litrový (pěti litrový), ale pokud máš fakt žízeň nebo budeš mít doma oslavu, můžeš koupit i pivo o objemu 50 litrů! To je sto velkých piv! Prostě 100x (sto krát) velké pivo! Pokud budeš mít oslavu, párty doma v České republice, jeden takový sud vydrží i celý víkend! Dělám si srandu, záleží, jestli ty a tvoji kamarádi hodně pijí alkohol. Jestli ne, sousedé vždycky rádi pomůžou.
O pivu bych mohla mluvit moc dlouho, pořád! Jsem přece Češka, haha! Neboj, brzy bude další epizoda na téma pivo, bude pokračování, jupí! Budu mluvit o pivovarech a taky o tom, jaká piva jsou populární a jaká nejsou populární. Máš rád nebo ráda české pivo? Máš ráda nebo rád čepované pivo? Kde čepují tvoje nejoblíbenější? Doufám, že už brzy skončí pandemie a budeme moct pít pivo v restauraci nebo v hospodě!
Tak, a to je konec, to je dneska všechno. Měj se super, skvěle, krásně. Uvidíme se brzo? No, jasně! Na zdraví, ahooj!
***
Thank you for listening today, I’m your host, Eliška, and I and Lenka created together today’s episode about Czech beer just for you. Lenka did really an amazing job, what do you think? Yes, as usual 🙂 And I am sure you learned a lot today. If you want to read a transcript, go to the slowczech website where you can find another 192 episodes with transcripts. Besides, you can download an ebook, audio ebook, soon a grammar challenge and free tips and free materials on our website, too. And, if you are a huge fan of slowczech, if you like our work and want to support more of the content, become a patron on slowczech’s patreon page. And of course, to interact with Lenka and others, answer Lenka’s questions in the comments below this episode on slowczech.com. To je všechno, měj se hezky, uč se česky a ahoj!
Tag:Lenka
3 Comments
Dobrý den. Pěkná epizoda. Nejlepší pivo, nefiltrované.
Díky za super epizodu! Mám české pivo moc rád. Moje oblíbené české pivo je Krušovice – to je vynikající a podle mého názoru mnohem lepší než Plzeňský. Líbí se me taky ty nové české IPA. Tak vždycky se těším na ‘jedné velké’, když jsem v Česku 😀. Ale musím říct, že na Moravě, kde žijí naše příbuzné, je víno asi moc oblíbenější než pivo. Tam je víno důležitá téma 😎.
Dobrý den! Mám ráda tmavý Bernard. Doufám, že dřív přijedu do Prahy, už celý rok nebyla jsem tam( Čekám na novou epizodu, bylo velmi zajímavé, dekuju moc!