No products in the cart.

0

No products in the cart.

(195**) Lenka: Česko, jsme opravdu země piva? (část 2/2)

Čau studenti a kamarádi! Doufám, že se ti minulá epizoda o pivu líbila. Naučil nebo naučila ses něco nového? Doufám, že některá slovíčka byla užitečná a že je můžeš říct třeba kamarádům v hospodě. Když jo, budeš mluvit jako opravdový Čech a Češka! Dneska budu mluvit o tom jaké typy piva máme a taky o tom, jakou tradici mají v České republice pivovary. Tak pojďme na to!

Jen tak  – just like that. Učím se programování, jen tak. Je to zábava.

Tekuté – liquid – To je adjektivum. Tekutá je voda, benzín, pivo. Všechno co teče. 

Popravdě – honestly – Například, popravdě české pivo je to nejlepší co jsem kdy měla!

Opilost – intoxication – piju hodně alkohol a pak jsem opilá. Ta situace, ten stav se jmenuje opilost. 

Motá se mi hlava. – I’m dizzy. Piju hodně pivo a pak se mi motá hlava. 

Nezávislé – independent, to je něco co není závislé. Nezávislá žena, pivovar, médium

 

Život je hořký, bohudík! Rozumíš, co znamená hořký? Hořká je chuť piva. Čokoláda je sladká, mňam. A pivo je hořké! “Život je hořký, bohudík” – to je fráze piva Radegast.  To znamená, že když život chutná jako pivo, je to fajn. Nejdřív, to byl marketing, marketingová fráze. Dneska je ale moc populární, říkáme jí prostě jen tak. Pivo se taky někdy jmenuje tekuté zlato. Prostě česká mentalita O:)

DRUHY PIV

Jaká máme piva? Jaká piva znáš ty? Piva mají různé barvy – existují světlá, polotmavá, tmavá a řezaná. Řezané pivo je mix světlého a tmavého. Čím je pivo tmavší, tím je sladší. České světlé pivo je populární ve světě – určitě znáš Budweiser Budvar! V létě je oblíbený radler – pivo s limonádou. Limonáda má třeba příchuť – malina, jahoda, švestka. Já radler moc nepiju, je pro mě moc sladký a já mám ráda hořké pivo. 

Člověk, který je v hospodě a nemůže pít alkohol si dá nealkoholické pivo, neboli nealko. Já často musím řídit auto, musím někam jet a když mám chuť na pivo, dám si jedno nealko. Piva dělíme podle stupňů na 10 (desítka), 11 (jedenáctka), 12 (dvanáctka) atd. (a tak dál). Ale pozor, to neznamená že desítka má 10% alkoholu. Jedna desítka má 4 % alkoholu. Jedna jedenáctka má 4,6% alkoholu. Jedna dvanáctka má 5 % alkoholu. Občas můžeš najít v restauraci třeba patnáctku. Patnáctka je pivo, které má 15 stupňů. Pozor, jedna patnáctka má už 6,5% alkoholu. 

Popravdě, v chuti rozdíl neznám a nevidím. Když ale piju patnáctku nebo desítku, tak rozdíl můžu cítit! Když říkám cítím, myslím, že cítím, že můžu být opilá. Cítím opilost, cítím vliv alkoholu. Když cítím, že můžu být opilá, že se mi motá hlava, jdu domů! Už mi není šestnáct, haha!

Taky existují piva filtrovaná a nefiltrovaná. Filtrované pivo vydrží dlouho, ale nefiltrované musíš rychle vypít. Na jaře, na Velikonoce můžeš pít zelené pivo. V dnešní době najdeš v hospodě moc druhů piva. Je to moc rozmanité!

PIVOVARY

“Kde se dobře vaří, tam se dobře daří.” To je stará česká fráze. Ta fráze znamená, že kde je dobré jídlo nebo pití, tam se má člověk dobře. Dobré jídlo a pití znamená dobrý život. Pivovar je místo kde se vaří a dělá pivo. V České republice existují pivovary a taky malé pivovary – minipivovary. V České republice jsou velké firmy, máme tu 6 velkých firem,  jako Budvar, Heineken CZ nebo Staropramen. Taky tu máme samostatné pivovary. Máme 29 samostatných pivovarů. Znáš Pivovar Bernard, Pivovar Dudák, Pivovar Poutník, pivovar Samson? To jsou nezávislé české pivovary. A hádej, kolik existuje minipivovarů! 480! Jo, slyšíš dobře. 480! Minipivovary nabízí speciální příchutě a dobrou kvalitu. Minipivovary jsou často malé rodinné firmy. Minipivovary jsou v České republice populární a dokonce tu máme i populární i pivní turismus. 

JAKÉ PIVO JE NEJLEPŠÍ?

Když ti chutná pivo, můžeš říct větu – to pivo má říz! To znamená, to pivo je dobré, má dobrou chuť! Takže příště v hospodě řekni kamarádům – to pivo má říz! Já mám pivo ráda. Ale když piju moc pivo, mám pak velké břicho. Dám si malé pivo tak jednou týdně, jedenkrát za týden. Na chuť. Mám ráda studené pivo. Moje oblíbené pivo je Pilsner Urquell, ale nejsem náročná. Ale Pilsner Urquell má říz! Češi mají rádi Plzeň/Plzničku – to je Pilsner Urquell, populární je taky Budvar, Radegast nebo Poutník. Často slyším, že Češi říkají, že nejhorší české pivo je Starobrno. Nevím proč. Už jsi někdy měl nebo měla Starobrno. Chutná ti? 

Každý má jiné preference, někdo pije pivo každý den, někdo občas a někdo nikdy. Jak často piješ pivo ty? Chutná ti? Jaké pivo ti nechutná? Jaké české pivo preferuješ, Jaké české pivo máš raději? Tmavé nebo světlé? Desítku, jedenáctku, dvanáctku nebo třeba patnáctku? Hořké nebo sladké, s příchutí ovoce nebo medu? Znáš nějaké rodinné pivovary, které vaří vlastní pivo? Pokud ano, kde? 

Tak, a to je konec, to je dneska všechno.  Měj se super, skvěle, krásně. Uvidíme se brzo? No, jasně!

Na zdraví, ahooj! Na zdraví! Lenka

    1 Comment

  1. H
    Reply

    Děkuji za zajímavý článek. Doufám, že si někdy dáme pivo v hospodě 🙂

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

.
Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am technical coordinator of slowczech content and tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.