No products in the cart.

0

No products in the cart.

(097**) Krátký příběh – produktivní den

Byl čtvrtek. Káťa vstala v 5 hodin. Normálně vstává v 7 hodin, udělá si kafe s mlékem a jde do práce. Ale dnes vstala dříve. Sama nevěděla proč. A také neměla chuť na kávu. A ani na to, jít do práce. A tak si řekla: no, dnes se mi nechce do práce. Dnes do práce nepůjdu.

Dobře, když tedy nepůjdu do práce a je 5 hodin, co budu dělat? A rozhodla se: dnes budu mít produktivní den! Dnes budu dělat spoustu věcí! Hm, to bude fajn den!

Nejdříve si Káťa udělala smoothie. Vzala si jedno jablko, jednu hrušku, jednu okurku a trochu zázvoru. Vše rozmixovala. Mňam, to je ale dobrota, říkala si, když pila smoothie. Když vypila smoothie, šla do obývacího pokoje a sedla si na zem vedle okna. 20 minut meditovala. Potom otevřela knihu 20 000 mil pod mořem od Julese [Žila] Verna a hodinu si četla. Bylo 7 hodin. Teprve 7 hodin? A už jsem toho tolik stihla! pomyslela si Káťa. To je paráda!

V půl osmé se Káťa převlékla do sportovního oblečení a vyrazila ven. Šla běhat. Miluje běh. Běhá dvakrát až čtyřikrát týdně. Občas běhá i závody. Jednou uběhla půl maraton. A jednou uběhla dokonce maraton. Ale raději má krátké běhy do 10 km.

Káťa už tři roky píše blog. Psaní je její vášeň. Jednou napíše knihu. Také moc ráda maluje. Možná to tedy nebude klasický román, ale komiks. Ještě neví. Zatím píše blog. Před 18 dny začala novou challenge – každý den po dobu 30 dní napsat jeden článek na blog. Dnes je 18. den a má spoustu času. To bude ale perfektní článek! říkala si.

Psala tři hodiny. Také změnila vzhled svého blogu. Kátiny články čte zhruba tři sta lidí. To není špatné! pomyslela si spokojeně Káťa. Poté, co dopsala, začala vařit oběd. Dnes si uvaří dobrý oběd. Rozhodla se pro plněné cukety a jako přílohu mrkvové hranolky. Samozřejmě sklenku vína k tomu. Mňam. Jako dezert si dala banánový jogurt.

Ve 14h měla schůzku u zubaře a hned potom: hurá na kafe s kamarádkou. Už dva měsíce se neviděly! Jak je to možné? Ten čas ale letí! Budou si povídat alespoň 3 hodiny.

A taky že ano. Povídaly si dokonce přes 3 hodiny. Káťa má svou oblíbenou kavárnu. Dělají tam nejlepší kafe ve městě. A nejen to. Také vynikající čaj a domácí koláče.

Když přišla Káťa večer domů, už neměla hlad. A tak si řekla, že si dá jen sklenku piva – malou – a sedne si s audio knihou do svého pohodlného žlutého křesla. Po dvou hodinách si uvědomila, jak dobře se cítí. Že už je to dlouho, co si udělala takový pohodový den. Musím si to zase brzy zopakovat, pomyslela si Káťa.

©SlowCZECH

*self-check material coming soon*

  4 Comments

 1. Taťána
  12/10/2018
  Reply

  je to tak inspirující!! udělám si takový den pravě zítra)) dík))

 2. User Avatar
  slowczech
  12/10/2018
  Reply

  Táňo, napiš mi potom (+ řekni), co jsi všechno dělala! 🙂
  Už se moc těším!

 3. Rene
  10/03/2019
  Reply

  Ahoj Eliško!
  Toto je skvěla lekce o slovesach. Děkuji mockrát.

 4. User Avatar
  slowczech
  12/03/2019
  Reply

  Dík dík dík René, je pravda, že je tam hodně sloves! :-))

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am experienced tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.