No products in the cart.

0

No products in the cart.

source: https://bit.ly/2H53398

(114**) Knihovna v Praze a sloup vědění

Ahoj, dnes spolu jdeme do knihovny. Chci ti ukázat něco zvláštního, něco bizarního, něco podivného. Ale také něco velmi zajímavého. Jsme v městské knihovně v Praze. Městská knihovna v Praze je velká. A chodí sem hodně lidí. A taky hodně turistů.

Protože je zde jedna turistická atrakce. Tato turistická atrakce se jmenuje Idiom. Je to nekonečný tunel. Tedy tunel, který nemá konec. Podíváme se dolů – a nevidíme konec. Podíváme se nahoru – a také nevidíme konec. Máme pocit, že tento tunel je nekonečný. Ale ve skutečnosti je to optický klam. Jsou tu zrcadla a sloup je vysoký jen 5 metrů. Je to umělecké dílo, které zde v roce 1998 postavil umělec Matej Krén. Matej Krén je zajímavý a extravagantní umělec. Podívej se na jeho webovky, co už postavil.

Ale zpět ke sloupu. Víš, kolik má tento sloup knih? Z kolika knih je postaven? Kolik knih zde vidíme? Je tu 8 000 knih ! To je, co! To je opravdu hodně. Ale máme pocit, že je tu minimálně 20 000 knih. Ale ne, je tu jenom 8 000 knih.

Tento sloup se také jmenuje Sloup vědění. Proč? Mno. Když si přečteš 8 000 knih, myslím, že budeš chytřejší. Myslím si, že toho budeš vědět víc. 🙂 Vědění od slovesa vědět. Jméno je věda a kdo dělá vědu? Vědec dělá vědu a vědec toho hodně ví.

source: https://bit.ly/2H53398V knihovně se říká, že když se podíváš tímto nekonečným tunelem/sloupem dolů, uvidíš až do Cambery do Austrálie! Co myslíš?

Tato knihovna je moc fajn. Můžeš tu dělat hodně věcí. Můžeš tu číst knihy, poslouchat hudbu anebo jen koukat okolo. Když tě nekdo ruší, mají tu špunty do uší. Dáš si do uší špunty a nic neslyšíš.

Také tu mají komiksy, které mají hlad! Nevěříš? Podívej se na video na mém youtube kanále.  A také tu mají samozřejmě koutek pro děti. Určitě tu najdeš pohádky nebo strašidelné příběhy. A když chceš pracovat, mají ideální podmínky.

No jó, miluju knihovny! Je to nejlepší místo na práci.
Až budeš v Praze, jdi se podívat na Idiom neboli Sloup vědění. Stojí to za to!

And if you want to offer me a virtual coffee for 1€, you can do that on www.tipeee.com/slowczech

Tak díík. A ahóój!

Useful links:
Matej Kren – website
Rozhlas CZ – Sloup vědění v knihovně v Praze (text + audio)
Pictures source

Vaše Eliška 🙂

  5 Comments

 1. Sheldon Dantas
  Reply

  Dear Eliška,

  Thank you very much for your text and video.

  I have a small question about your text, though.

  You say the sentence “A chodí sem hodně lidí” in the first paragraph. My question’s what’s the difference of saying “A chodí SEM hodně lidí”, “A chodí TADY hodně lidí”, and “A chodí ZDE hodně lidí.”?

  Thank you very much in advance.

 2. User Avatar
  slowczech
  Reply

  Hi Sheldon,
  thanks for this great question 🙂 The difference is this “kam” vs. “kde” logic.
  Jsem doma vs. Jdu domů.
  Jsem v restauraci vs. Jdu do restauraci.
  Jsem v Brně vs. Jedu do Brna.
  Jsem tady/zde vs. Jdu sem.
  (tady = méně formální, zde = více formální)
  Rozumíš? 🙂
  Eliška

 3. Sheldon Dantas
  Reply

  Aha! Ano, nerozumím! Moc děkuju, Eliško!

 4. Sheldon Dantas
  Reply

  Sorry! It should be “rozumím”. I’m very used to say “nerozumím” already. =)

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am technical coordinator of slowczech content and tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.