No products in the cart.

0

No products in the cart.

(235) SPECIÁL: slowczech team “Jaký byl náš 2021?”

Dneska je 31. prosince, poslední den v roce, a proto pro tebe máme speciální epizodu. V dnešní epizodě uslyšíš několik lektorek slowczech. Každá lektorka ti řekne, jaký pro ni byl rok 2021 – co bylo nejlepší, co se jí líbilo, co bylo skvělé… Takové krátké shrnutí roku 2021. Jestli chceš poznat celý tým slowczech, podívej se na web do sekce “About slowczech” – “Meet the team“. Slowczech má celkem 18 lektorek, některé tvoří podcasty, některé tvoří videa nebo PDF materiály, některé učí, některé tvoří kurzy a ebooky. No, ale všechny dohromady tvoří hlavně úžasný tým a já jsem ohromně šťastná. Protože máme skvělou práci, máme skvělé klienty a máme svobodu. A to nejen díky slowczech, ale hlavně díky tobě. Takže, moc ti děkujeme, že sleduješ slowczech a že jsi s námi byl(a) i tento rok. A těšíme se na příští rok.

VENDY

Ahoj! Tady Vendy. Taky tak rád(a) rekapituluješ? Já rekapituluju moc ráda. Na konci roku vždycky přemýšlím, co skvělého, nového a zajímavého jsem ten rok zažila. A tenhle, letošní rok byl pro mě opravdu velký! Tak za prvé, dokončila jsem univerzitu. Napsala jsem diplomovou práci a už nejsem studentka. Za druhé jsem letos přeložila tři knihy! Dvě z francouzštiny a jednu ze španělštiny. Za třetí jsem se letos přidala k týmu slowczech. Poznala jsem díky tomu mnoho skvělých lidí – lektorek i studentů. Za čtvrté jsem cestovala – byla jsem v Německu, Rakousku a ve Španělsku. Za páté jsme se přestěhovali do nového, krásného a velkého bytu, kde budeme doufám bydlet mnoho let. Takže jsem zažila spoustu skvělých změn a nových věcí. Prostě fantastický rok!

ŠÁRKA

Ahoj, tady Šárka. Je konec roku 2021 a já jsem nadšená a šťastná.  Mám pocit, že jsem prožila jeden z nejlepších roků mého života. Ano, jasně, byl covid, byl lockdown, byla zavřená kina, divadla i restaurace, kam normálně hrozně ráda chodím. Taky mi chyběla rodina a kamarádi, které jsem tak často neviděla. Ale sama jsem rozhodně nebyla. Na konci roku 2020 jsem totiž dostala skvělý dárek! Byla to spolupráce se slowczech, kde jsem poznala naprosto úžasné  lektorky a perfektní studenty. Každý měsíc byl najednou plný inspirace, nápadů a radosti. Měla jsem taky víc času a díky on-line lekcím jsem mohla dál dělat to, co mám ze všeho nejradši – a to je učit češtinu a cestovat. Moc se těším na další rok. Určitě bude taky super! 

MÍŠA N.

Ahoj, tady Míša! Jaký byl můj rok? Začátek byl trochu nudný, protože byl lockdown a musela jsem pořád sedět doma u počítače. Chodila jsem sice na procházky, ale byla mi venku trochu zima, takže procházky byly krátké. Ale v létě to bylo moc super! Byla jsem s kamarády v Orlických horách a potom na skvělém výletě na Sicílii. Jedla jsem tam opravdu báječné jídlo, miluju italskou kuchyni. Ale bylo tam trochu horko… Nejvíc se mi líbil výlet na Etnu. Na podzim jsem měla hodně práce, ale to je dobře. Nemám ráda nudu! Celkově si myslím, že rok 2021 byl moc hezký a doufám, že další rok bude ještě lepší.

LENKA

Ahooj! Tady Lenka! Rok 2021 je skoro pryč, je u konce, končí. Jestli posloucháš pravidelně nebo často, náš podcast, určitě víš, že rok 2021 pro mě byl zajímavý. Žila jsem na Maltě a taky jsem žila ve Švédsku. Díky technologiím jsem mohla učit češtinu kdekoli, doma, v kavárně, v Česku nebo v zahraničí. Studium online je teď normální a věřím, že to už tak trochu zůstane, bude i dál, bude i v budoucnu. Přeju ti hodně pozitivní energie pro studium češtiny. Víme, že to není lehký jazyk. Ale kdyz rozumíš sousedům, manželce, kolegům nebo prodavačce, není to fantastické? Jsem na Tebe opravdu pyšná. Jen tak dál!

EMA

Ahoj! Zdraví tě Ema! Tento rok byl pro mě úžasný. Zažila jsem toho opravdu hodně!I přes COVID jsem často tančila salsu pod širým nebem a říkala si, že už nemůžu být šťastnější. Zpívala jsem s kamarády na svatbách a oslavách. Taky jsem potkala úžasnou kamarádku, se kterou jsme začaly tvořit hudební projekt specializovaný na muzikoterapii a největším dárkem pro mě bylo miminko, které se má narodit už v březnu.  

ELIŠKA

Zdravím, tady Eliška. Pro mě byl letošní rok opět další zajímavý rok. Co se prácě týče, práce ve slowczech byla letos prostě báječná! Všechny lektorky jsou báječnější a báječnější a pracovat s nimi je ta nejbáječnější věc na světě. Moc mě to baví. A jenom díky nim je slowczech tam, kde dnes je. Moc moc jim děkuju a těším se na další roky spolupráce.

A co se mého soukromého života týče, letošní rok byl také velmi plodný. Koupili jsme malý dům 10 minut od Brna a přestěhovali jsme se z toho ošklivého brněnského bytu do krásného domečku v lese. Byli jsme na opravdu úžasné dovolené v Řecku, kde jsme nic nedělali – jenom jedli dobré jídlo a plavali v moři. A jako třešnička na dortu se nám na konci roku narodilo miminko. Je to kluk a je krásný a chytrý jako jeho tatínek. A už teď se těším, co bude v příštím roce, v roce 2022.

CO TI PŘEJEME DO PŘÍŠTÍHO ROKU?

Vendy: Do nového roku přeju hodně štěstí, zdraví, lásky a taky češtiny nejen tobě, ale i tvým blízkým.

Šárka: Přeju ti, ať můžeš být v roce 2022 tam, kde chceš být, s někým, s kým chceš být a dělat to, co tě naplňuje. 

Ema:  Do nového roku ti ze srdce přeji, ať jsi zdravý/á, ať se nebojíš mít sny a následovat je! Ať tě baví život! Ať tě baví čeština!  

Eliška: Přeju ti hodně enthusiasmu a těším se, že se uvidíme i v roce 2022.

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am experienced tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela slowczech teacher

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

.

Premium content

The videos and podcasts from slowczech Lab complement the free version. You can find them in the respective posts, located in the red section, as shown in the image below.

illustration of how the czech material for premium members are displayed

How to use this page?

Thank you again for joining the slowczech Lab! We’ve packed as many features as we could into this subscription, so there’s a lot for you to explore.

On this page, you’ll find:

 • a direct link to the slowczech Lab’s Discord server
 • specific links on Discord to access the group lesson schedules
 • all the premium videos and podcasts, pre-filtered for your convenience
 • buttons to manage or cancel your subscription
 • our terms of use

Interesting tidbit: the illustration below depicts a “táborák”, a beloved tradition in Czechia. Friends and families gather around a campfire to relax, chat, grill buřty, and sip beer.

With slowczech, we aim to provide you with a similar atmosphere: a warm, welcoming space to meet fellow learners and practice your Czech in a no-pressure setting. Enjoy! :)

group lessons

You have the opportunity to enroll in 2 groups lessons per month.

The standard break down is between beginner and advanced students

The decision of the day and time of the lessons is based on a voting system held in Discord.

We will do our best to accomodate everyone! 

Jak používat tuto stránku?

Díky, že ses přidala do slowczech network! Do balíčku předplatného jsme zabalili opravdu spoustu funkcí. Pojďme je společně prozkoumat.

Na této stránce najdeš:

 • přímý odkaz na server Discord pro lektory
 • odkazy na Discord pro přístup ke kalendáři workshopů
 • záznamy z předcházejících workshopů
 • odkazy na slevy u našich partnerů
 • tlačítka pro správu předplatného
 • naše podmínky služby

Věděla jsi, že ilustrace níže je Magion I, první československá družice?

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.