No products in the cart.

0

No products in the cart.

(175**) Jak jsem šla na Business Toastmasters

Nedávno jsem zkusila něco nového. Proč? Ráda zkouším něco nového, ráda zkouším nové věci. Mám kamaráda, který organizuje brněnské Business Toastmasters. Znáš Toastmasters? Toastmasters je mezinárodní organizace, která učí mluvení na veřejnosti (public speaking) a jak vést lidi (leadership). Vést, znamená “to lead”, takže když jsem leader, jsem vedoucí a vedu lidi. Nebo jako ředitel řídím lidi. Můžu řídit auto nebo řídit lidi. Prostě když jsem vedoucí nebo leader, tak říkám lidem, co mají dělat. Takže Toastmasters učí mluvení na veřejnosti a jak vést lidi.

Dřív jsem organizaci Toastmasters neznala. Dnes ale vím, že je to velká organizace. Existuje ve 143 zemích a má víc než 300 000 členů. Člen je každý člověk, který je v klubu a který platí poplatek za klub. Wow 300 000 členů! Panejo! Panečku! Týjo!

Před měsícem jsem byla na jednom meetingu jako host. Host je člověk, který neorganizuje meeting. Host je pozvaný (= invited). Bylo to velmi zajímavé. A taky velmi psychicky náročné = to znamená, že moje hlava musela hodně pracovat. Musela jsem se soustředit / musela jsem se koncentrovat. Nebo česky soustředit se. Mimochodem, jestli jsi viděl(a) video Logická čeština číslo 2, slovo “soustředit se” znáš. Protože “střed” znamená “centrum”. A “soustředit se” znamená “koncentrovat se”.

Téma bylo “To be a professionnal”. V první části mluvili 2 řečníci = 2 speakeři. První řečník mluvil o štěstí a druhý řečník mluvil o profesionálním hokeji. Každý řečník potom dostal slovní ohodnocení = evaluaci. Slovní ohodnocení od jiného člena Toastmasters. A taky všichni členové a všichni hosté ohodnotili dva řečníky. Na malý papírek jsme napsali jméno řečníka, který se nám líbil víc.

Potom byla 10 minut pauza. A ve druhé části byla improvizace. Jeden člen připravil témata, tzv. “Table topics”. A kdo chtěl, mohl jít na pódium, vylosovat si téma a mluvit 2 minuty. Vylosovat si téma znamená, že například je 10 témat a ty musíš vzít jedno téma, ale nevidíš, jaké to je téma. Většinou se témata vylosují z klobouku nebo z čepice.

Na Toastmasters jsem byla host. Nejsem člen. A chtěla jsem zkusit mluvení na veřejnosti. Proč ne? Hosté můžou mluvit ve druhé improvizované části meetingu. Jaké jsem si vylosovala téma? Na papírku bylo téma “What is your greatest skill?” Zajímavé. A tak jsem 10 sekund přemýšlela, potom jsem začala mluvit o Dream Prague a Jen, která v jednom videu srovnávala Čechy a Američany, a nakonec po 2 minutách jsem řekla, že moje “greatest skill is not to be afraid of trying new things” = česky, že nemám strach z toho zkoušet nové věci.

A co ty, jaká je tvoje “greatest skill”? Jaká je tvoje největší skill neboli schopnost?

Milý posluchači SlowCZECH, jestli se Ti dnešní epizoda o Toastmasters líbila, komentuj na www.slowczech.com. Jestli chceš pomoc SlowCZECH i finančně, můžeš tak udělat přes tipeee.com nebo přes paypal. A taky jsem nedávno publikovala několikaměsíční práci “Learn Czech cases with stories”, což je audio eBook se 45 stranami textu a 3,5h audia, se speciálními otázkami a pauzami, abys mohl(a) trénovat české pády v kontextu. A brzy taky budou další dárky přes Patreon. Těšíš se? Já moc! No, a teď už se měj hezky, uč se česky a brzy ahoj!

  5 Comments

 1. Skvělý článek, moc děkuji!

  Moje největší schopnost je “mít trpělivost”. Potřebuju trpělivost, pokud se chci naučit nové věci. 🙂

  Pozdravy z Prahy,
  Kristian

 2. User Avatar
  slowczech
  Reply

  Kristian,
  To je velmi přínosná schopnost!
  Trpělivost v podnikání je důležitá.
  Zdravím do Prahy 🙂
  Eliška

 3. Rene
  Reply

  Díky za epizodu!

  Toastmaster určitě znám.
  Byl jsem členem tři roku.
  Bavilo mě mluvit na veřejnosti. (I enjoyed public speaking – when I was a member)
  Přednesl jsem asi 30 projevů a powerpointových prezentací.

 4. Rene
  Reply

  Díky za epizodu!

  Toastmaster určitě znám.
  Byl jsem členem tři roku.
  Bavilo mě mluvit na veřejnosti. (I enjoyed public speaking – when I was a member)
  Přednesl jsem asi 30 projevů a powerpointových prezentací.

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

.
Music, lgbtq+, religions

I’m Barbora, or Bára. Life is amazing with wonderful people, my husband and my child by my side. I’m lucky to have my dream job, helping people understand each other. I enjoy both learning and teaching. I love working on conversation skills and correct pronunciation. Share your stories with me!

Vendy

Plants, books, Spain

I am slowczech courses manager and a Prague-based Czech tutor. Let’s conquer language fears together! I know how to tailor our lessons and ask you about your goals. Is it chatting over beer, work emails, university studies, family connections? I adore languages, plants, sitcoms, books, documentaries, ping-pong, and nature trips.

Monika

Enthusiasm, minimalism, socializing

I’m Monika, or Monča, slowczech event & good mood manager. I love meaningful conversations and meeting new people. Languages and cultures are my passion.  I was living in France, England and Vietnam. As a Czech tutor, I focus on understanding your needs and creating a positive, supportive environment.

Šárka

Wine, design, languages

I’m the slowczech tutor and e-shop manager living in Brno. Having lived in Spain and Russia, I love travelling – exploring new places brings me joy. I cherish the variety and surprises that life offers. Teaching allows me to embark on adventurous journeys with my students. Let’s discover the world together!

Martina

Travelling, new ideas, optimism

I’m creative content manager and tutor from Ostrava. As a tutor, translator, and course coordinator, I understand that every student is unique and requires a personalized approach. Whether you’re refining grammar or starting from scratch, I will help you. I incorporate real-life materials. Seeing your progress brings me joy!

Maruška

Games, sarcasm, my cat

I’m Marie, your friendly tutor and slowczech network & lab manager. I love connecting with students, fostering love for learning, and indulging in some Czech language nerdiness. I’m a Prague native, and I also love getting out of the city to hike and explore. Podcasts, British comedy, DnD, and spending time with my cat!

Jindra

Nature, meditation, children

I am technical coordinator of slowczech content and tutor for children. I have been working with children since ever and there is no better job! In lessons love using stories, games and pictures. We always laugh a lot. Besides teaching, I enjoy meditation and spending time outside.

Michaela

Czech language, picnics, Prague

I’ve been teaching Czech since 2013, starting with native speakers and later focusing on Czech as a foreign language. It’s my calling to help you with this awesome language. In my classes, we play games, explore idioms and enjoy observing progress. Let’s talk books, movies, dogs, sun in our lessons!

Ema

Music, French, communication

I’m Ema (or Míša), and I fell in love with teaching Czech eight years ago. Learning a language is a journey and I am here to be your guide and help you to enjoy it. Together, we always set a destination (in a week/month/year) and create a detailed itinerary, so we don´t get lost on the way. I love travelling, hiking, yoga, music, and dancing. I have a little baby now. That’s why I also offer WhatsApp and Hybrid lessons.

Eva

Nature, Russian, icecream

I am constantly looking for playful and unconventional ways of teaching. I understand the Russian soul and speak Russian myself at a native level. I can help Russian speakers avoid the pitfalls that come with the similarities between 2 languages. I am not afraid to sleep alone in the forest.

Leona

Chinese, Asia, travelling

大家好!I am Lee, an experienced foreign language teacher. My background includes teaching students of all levels. I always listen to my students’ concerns, and I help them unlock their full potential. It really brings me joy to see my students make progress. Let’s get the ball rollin’! 加油加油

Daniela

Arabic culture, nature, family

I’m Daniela or Danča. I enjoy working with adults from different cultural backgrounds. To me, Czech is like a beautiful forest that we explore together. Let’s play games, discover new strategies, and share our hobbies in class. I love traveling, swimming, reading, watching films, and singing in a vocal band.

Petra L.

Czech culture, self-reflection, family

Since 2017, I’ve been teaching Czech to both groups and individuals. I tailor lessons to my students’ preferences, offering exam preparation or fun conversational classes. I believe that language connects us and fosters understanding. I’m also a certified teacher for children and have extensive experience working with kids.

Nicole

Canada, ecology, introvert

I started teaching in 2013 as a volunteer in a Czech village in Ukraine. After teaching in Ukraine and Canada, I joined slowczech full-time. I focus on conversation lessons. I really enjoy getting to know my students! I’m passionate about protecting the environment and volunteer for ecological organizations.

Peťa S.

Walks, my family, languages

I’m one of the lucky ones whose hobby is their job. I’ve learned ten foreign languages so far, and I’m currently learning German. I understand the challenges of learning Czech, but the feeling of finally getting it is incredible. I love traveling, reading books and spending time outdoors.

Veronika

Optimism, languages, relationships

I’m enthusiastic Czech tutor and Spanish interpreter. Tolerance, positive mind, joy and respect are priorities for me – in lessons and in life. I spent some time abroad and I also study languages, so I can understand your needs. I am fascinated by interpersonal relationships, human mind and wonders of nature.

Anička

Traditions, my daughter, meeting people

I’m Anna or rather Anička, and since 2019 I’ve been teaching Czech with a focus on interesting and entertaining methods. I prioritize conversations and dialogues to help students understand how the languages work. I aim to create a nurturing environment for you. Let’s start this wonderful language journey together!

Anna R.

Mexico, Czech language, new people

I´m freelance tutor since 2019 currently living in Mexico. I use mostly communication methods of teaching, which means we will talk a lot. I believe language lessons are not only about learning a new language, but it is a great opportunity to explore different culture, meet new people, make friends!

Eliška

business, mother, polyglote

I am slowczech founder and from my experience I know two things: beginners can understand words with time. And enjoyable input is vital for natural language acquisition. Many give up Czech due to old methods, irrelevant vocabulary or overwhelming grammar. Let’s change that and make learning Czech exciting and effective.